Notowania

nip
09.08.2010 14:50

NIP już tylko dla przedsiębiorców

Ministerstwo Finansów chce, żeby osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, nie musiały posługiwać się Numerem Identyfikacji Podatkowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Jest szansa, że od przyszłego roku większość z nas będzie mogła zupełnie zapomnieć o numerze NIP. Ministerstwo finansów skierowało do konsultacji międzyresortowych projekt nowelizacji ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników, która zakłada, że osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej nie będą się posługiwały Numerem Identyfikacji Podatkowej.

Wiesława Dróżdż z biura prasowego ministerstwa finansów wyjaśnia, że po wejściu w życie nowego prawa składając roczne rozliczenia podatkowe będziemy się posługiwali tylko numerem PESEL, który posiada każdy Polak.

Obowiązujące prawo nakazuje każdej pracującej osobie wyrobienie numeru NIP, co jest uciążliwe - podkreśla rzeczniczka.

POSŁUCHAJ WIESŁAWY DRÓŻDŻ:

Likwidacja numeru NIP dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej będzie ułatwieniem między innymi dla osób zmieniających miejsce zameldowania, wyrabiających nowe dokumenty oraz kobiet, które po ślubie zmieniają nazwisko. To, czy nowe prawo wejdzie w życie od stycznia przyszłego roku zależy od tempa prac na etapie konsultacji międzyresortowych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t34784.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/firmy;dluzej;poczekaja;na;nip,248,0,606968.html) Firmy dłużej poczekają na NIP? Numer podatkowy nie będzie wydawany poprzez decyzję administracyjną. Ta forma obliguje urzędników do terminowego załatwiania sprawy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t86832.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/bedzie;mniej;formalnosci;przy;zmianie;danych,152,0,598424.html) Będzie mniej formalności przy zmianie danych Nowe przepisy zwalniają podatników VAT z obowiązku składania dwóch zgłoszeń aktualizacyjnych: osobno do ewidencji VAT i do rejestru NIP.
Rewolucja Palikota - znikną NIP i REGON Janusz Palikot stanie na czele sejmowej komisji do spraw odbiurokratyzowania gospodarki.
Tagi: nip, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, podatki, baza wiedzy, najważniejsze, msp, czołówki, księgowość internetowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz