Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Preferencyjne składki ZUS. Ile wynoszą?

Preferencyjne składki ZUS. Ile wynoszą?

Fot. Reporter Poland

Przedsiębiorcy zakładający działalność gospodarczą mają możliwość korzystania z preferencyjnych składek ZUS. Jest to jedna z głównych ulg dla nowych przedsiębiorców. Preferencyjne składki ZUS w 2013 pozwalają zaoszczędzić nawet ponad 600zł.

Przedsiębiorcy zakładający działalność mogą korzystać z preferencyjnych ZUS maksymalnie przez okres pełnych 24 miesięcy. Po zakończeniu okresu €œmałego ZUS zobowiązani są opłacać składki w wysokości co najmniej minimalnych ogłoszonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Kiedy dokładnie kończy się ZUS preferencyjny?

Preferencyjny ZUS trwa 24 pełne miesiące. Oznacza to, że jeżeli przedsiębiorca rozpoczął działalność pierwszego dnia danego miesiąca po upływie 24 miesięcy powinien rozpocząć opłacanie €œdużego ZUS.

Reklama

Porównanie wysokości składek ZUS

Ubezpieczenie

Składki ZUS minimalne przy zasadach ogólnych 2013

Preferencyjny ZUS 2013

społeczne (z dobrowolnym chorobowym)

710,67zł

153,12zł

zdrowotne

261,73zł

261,73zł

FP

54,58zł

 

SUMA

1026,98zł

414,85zł

Przykład 1

Działalność rozpoczęta 1.03.2011 roku

Okres trwania preferencyjnego ZUS upływa 28.02.2013r. A zatem pierwszą składkę na zasadach ogólnych opłaca się za miesiąc marzec 2013 (termin opłacenia upływa 10 kwietnia - u przedsiębiorców nie zatrudniających pracowników).

Przykład 2

Działalność rozpoczęta 8.03.2011 roku

Ponieważ preferencyjne składki obejmują okres pełnych 24 miesięcy, to w przypadku gdy rozpoczęto działalność w trakcie miesiąca zus preferencyjny będzie obowiązywał do końca marca 2013. A więc w tym przypadku “duży ZUS” przedsiębiorcę obowiązuje dopiero w miesiącu kwietniu (opłacany do 10 maja - u przedsiębiorców nie zatrudniających pracowników). Jeżeli więc okres 24 miesięcy upływa w trakcie danego miesiąca to przedsiębiorca za cały ten miesiąc opłaca jeszcze składki według preferencyjnych stawek.

Jakie są procedury przejścia z preferencyjnych stawek na zasadnicze?

Prowadzący działalność powinni pamiętać, że po zakończeniu okresu preferencyjnego ZUS istnieje konieczność wyrejestrowania w ZUS z dotychczasowego kodu ubezpieczeń na formularzu ZUS ZWUA. Jako przyczynę podaje się kod 600- inna przyczyna wyrejestrowania.

Po wyrejestrowaniu w ciągu 7 dni od początku miesiąca w którym obowiązuje pełny ZUS należy się ponownie zarejestrować (formularz ZUS ZUA) jako przedsiębiorcy opłacający składki na zasadach standardowych. Związane jest to ze zmianą kodu ubezpieczenia.

Zawieszenie nie wydłuża preferencyjnego ZUS

Przedsiębiorcy którzy w trakcie trwania pierwszych 24 miesięcy działalności zawieszali ją muszą pamiętać, że okres zawieszenia nie wydłuża okresy trwania preferencyjnego ZUS. Okres korzystania z ulgi trwa wówczas 24 włącznie z okresami w których działalność podlegała zawieszeniu.

Każda osoba prowadząca działalność, która korzysta z preferencyjnych ZUS powinna pilnować terminu 24 miesięcy i po jego upływie podjąć procedurę przerejestrowania na pełne składki. Zakład ubezpieczeń nie ma obowiązku przypominać o tym przedsiębiorcy.

Czytaj więcej w Money.pl
Sposób na niższe składki ZUS
Przejście z etatu na samozatrudnienie może okazać się korzystnym rozwiązaniem, pozwalającym przede wszystkim na zmniejszenie składek ZUS i obciążeń podatkowych.
Składki ZUS. Kto i ile musi płacić?
Niektóre z osób, rozpoczynających jednoosobową działalność gospodarczą, mogą opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne.
Umowy cywilnoprawne z przedsiębiorcą a składki ZUS
Umowa zlecenia może być wykonywana w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.
Czytaj także
Polecane galerie
matkaaa
178.42.5.* 2014-01-14 20:06
2 lata preferowany ZUS ,ale potem musisz co najmniej następne 2 lata prowadzić działalność i płacić pełny ZUS...inaczej trzeba zwrócić ,czyli dopłacić kase za preferowany ZUS z pierwszych 2 lat...tego jakoś nikt nie pisze,a to jest haczyk dla naiwnych