Notowania

składki zus
18.09.2013 09:24

Składki ZUS za osoby na urlopie wychowawczym

Zmiany będą korzystne dla osób bezrobotnych zatrudnionych na podstawie œumów śmieciowych (umowa o dzieło, umowa zlecenie) oraz osób prowadzących własną działalność gospodarczą.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Maj/Reporter)

14 sierpnia 2013 roku Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która wciela w życie szereg nowych rozwiązań.

Zmiany będą korzystne szczególnie dla osób bezrobotnych zatrudnionych na podstawie œ_ umów śmieciowych _ (umowa o dzieło, umowa zlecenie) oraz osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Bowiem zgodnie z nowymi regulacjami przedsiębiorcy, rolnicy, bezrobotni oraz osoby zatrudnione w oparciu o umowy zlecenie i o dzieło, którzy zaprzestali wykonywanie działalności ze względu na opiekę nad dzieckiem, zostaną objęci ubezpieczeniem emerytalnym.

Warto podkreślić, że w przypadku gdy okres ten zostanie poprzedzony co najmniej sześciomiesięcznym stażem ubezpieczeniowym wówczas budżet państwa opłaci składki nie tylko na ubezpieczenie emerytalne, ale również rentowe i zdrowotne osoby opiekującej się dzieckiem. Wcześniej jedynie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę mogły liczyć na tego typu przywilej.

Główną przyczyną zmian w tym zakresie jest wywołanie w obywatelach poczucia bezpieczeństwa socjalnego i zachęcenie do nieodkładania decyzji o założeniu rodziny na później. Modyfikacje przepisów prawnych przyczynią się do tego, że czas poświęcony na wychowanie dziecka nie odbije się na wysokości przyszłej emerytury.

Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem 1 września 2013 roku i z pewnością zadowolą wiele kobiet, które przerwały swoją karierę zawodową i poświęciły się macierzyństwu. Gdyż dotychczas świadczenia emerytalne kobiet, głównie z tego powodu były o wiele niższe, niż te należne mężczyznom. Zmiany mają także na celu pokazanie równości statutu kobiet i mężczyzn w polskim systemie emerytalnym.

Czytaj więcej w Money.pl
Więcej osób skorzysta z takiego urlopu Budżet będzie opłacał składki za osoby, które wychowują dzieci, a nie mają prawa do urlopów wychowawczych, m.in. przedsiębiorców i rolników - zapowiedział minister pracy.
Kogo nie uwzględnia się w liczbie pracowników? O tym, kto będzie wypłacał pracownikom zasiłki w 2013 r., decyduje liczba ubezpieczonych zatrudnionych na dzień 30 listopada 2012 r.
Urlopy wychowawcze po nowemu. Kto zyska? Od 2013 r. prowadzący działalność oraz osoby pracujące na podstawie umów-zlecenia będą miały prawo do urlopu wychowawczego na podobnych zasadach, jak etatowcy
Tagi: składki zus, urlop wychowawczy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, kadry, baza wiedzy, prawo, msp, czołówki, księgowość internetowa
Źródło:
wfirma.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz