Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zasiłek podczas dodatkowego urlopu macierzyńskiego

0
Podziel się:

Pracownica lub pracownik korzystający z dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub tak zwanego urlopu tacierzyńskiego mogą połączyć go z wykonywaniem pracy.

Zasiłek podczas dodatkowego urlopu macierzyńskiego
(Agnieszka Pastuszak - Maksim/Dreamstime.com)

Od 1 stycznia 2010 r. pracownica, która urodziła lub przyjęła na wychowanie dziecko ma prawo do zasiłku macierzyńskiego nie tylko podczas podstawowego urlopu macierzyńskiego, ale także w okresie dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Ubezpieczona, która urodziła dziecko lub przyjęła dziecko na wychowanie w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego w wieku do 10 roku życia:

  • w celu jego przysposobienia i wystąpiła z wnioskiem do sądu o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia
    • albo przyjęła takie dziecko w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem,

ma od 1 stycznia 2010 r. prawo do zasiłku macierzyńskiego także przez okres określony przepisami Kodeksu pracy jako okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, którego wymiar wynosi:

1) W przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie:

  • od 1 stycznia 2010 r. do 31 grudnia 2011 r. - do 2 tygodni,
    • od 1 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2013 r. - do 4 tygodni,
    • od 1 stycznia 2014 r. - do 6 tygodni.

2) W przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie:

  • od 1 stycznia 2010 r. do 31 grudnia 2011 r. - do 3 tygodni,
    • od 1 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2013 r. - do 6 tygodni,
    • od 1 stycznia 2014 r. - do 8 tygodni.

3) W przypadku korzystania z uprawnień do minimalnego wymiaru urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego:

  • od 1 stycznia 2010 r. do 31 grudnia 2011 r. - 1 tydzień,
    • od 1 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2013 r. - do 2 tygodni,
    • od 1 stycznia 2014 r. - do 3 tygodni.

Zasiłek macierzyński za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego przysługuje w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności od następnego dnia po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego albo urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Zasiłek macierzyński za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego może być wypłacany także ubezpieczonemu ojcu dziecka, w przypadku gdy:

  • ubezpieczona matka dziecka zrezygnowała z pozostałej części zasiłku macierzyńskiego, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni, a niewykorzystaną część zasiłku macierzyńskiego wypłacono ubezpieczonemu ojcu wychowującemu dziecko;
    • albo zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego był wypłacony ubezpieczonej matce dziecka.

Warunkiem wypłaty zasiłku przez okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego jest wystąpienie przez ubezpieczoną lub ubezpieczonego z odpowiednim wnioskiem do płatnika zasiłku przed rozpoczęciem korzystania z zasiłku macierzyńskiego za dodatkowy okres.

Pracownica lub pracownik korzystający z dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego mogą połączyć go z wykonywaniem pracy, ale w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. Jednak wówczas wysokość zasiłku macierzyńskiego ulega pomniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, w którym pracownica lub pracownik pracuje w czasie korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Warto zauważyć, że zasada ta dotyczy wyłącznie pracowników i nie ma zastosowania do ubezpieczonych niebędących pracownikami.

Nowe przepisy wprowadzone w życie 1 stycznia 2010 r. w sprawie wypłaty zasiłku podczas dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego miały na celu udzielenia pomocy matkom w postaci wydłużenia okresu opieki nad dzieckiem. Natomiast matki, które chcą wcześniej wrócić do pracy, mogą po upływie 14 tygodni od porodu zrezygnować z pozostałej części zasiłku, także tego wypłacanego podczas dodatkowego urlopu macierzyńskiego, na rzecz ojca lub połączyć dodatkowy urlop macierzyński z obowiązkami zawodowymi.

Znajomość nowych przepisów daje świeżo upieczonym matkom szerszą wiedzę na temat ich praw do zasiłku macierzyńskiego. Ponadto warto zauważyć, że zasiłek macierzyński przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego albo dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego przysługuje nie tylko pracownikom korzystającym z takich urlopów, ponieważ przysługuje również innym ubezpieczonym podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu, np. z tytułu wykonywania umowy zlecenia, prowadzenia działalności pozarolniczej itp., osobom pobierającym zasiłek macierzyński z tytułu urodzenia dziecka w okresie urlopu wychowawczego oraz osobom pobierającym zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia.

Czytaj o prowadzeniu firmy w Polsce
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t25636.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/jak;wypelnic;zus-3;w;przypadku;urlopu;ojcowskiego,229,0,861413.html) Jak wypełnić ZUS-3 w przypadku urlopu ojcowskiego Za okres urlopu ojcowskiego przysługuje zasiłek.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t46602.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/jak;zabezpieczyc;sie;przed;oszustwami;i;naduzyciami;w;firmie,242,0,957170.html) Jak zabezpieczyć się przed oszustwami i nadużyciami w firmie? Nierzetelnie prowadzone księgi rachunkowe, stanowiące podstawę rozliczeń z fiskusem mogą być w przyszłości źródłem zaległości podatkowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/88/t115544.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/w;2012;roku;fundusz;socjalny;bez;zmian,18,0,960274.html) W 2012 roku fundusz socjalny bez zmian Ministerstwo Finansów chce zamrozić wysokość przyszłorocznych odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)