Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Zmiany w VAT 2013 a samochody osobowe

Zmiany w VAT 2013 a samochody osobowe

Fot. striatic/CC/Flickr

Pozwolenie na wprowadzenie zakazu odliczania VAT od paliw do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony zostało wydane przez Radę Unii Europejskiej Polsce na okres 3 lat licząc od 2011. Ministerstwo Finansów początkowo nie skorzystało z pełnego wymiaru a zmiana ustawy określiła okres dwuletni, który kończy się w tym roku 2012. Niestety wraz z nowym projektem zmian, który ma wejść w życie od 1.01.2013r. zakaz odliczania ma zostać przedłużony jeszcze o rok.

Jedynym pocieszeniem dla przedsiębiorców, które przewiduje wprowadzić MF jest powiększenie o kolejną pozycję listy wyjątków, które w roku 2012 mówią, że zakaz odliczenia VAT nie dotyczy samochodów o masie nie przekraczającej 3,5 tony, które:

  • 1. mają jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van;
  • 2. mają więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50 proc. długości pojazdu; dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków;
  • 3. które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków;
  • 4. które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;
  • 5. są pojazdami specjalnymi – jeżeli z wyciągu ze świadectwa homologacji lub z odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, wynika, że jest to pojazd specjalny;
  • 6. są konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą – jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie.

Oczywiście większość z tych warunków podatnik musi mieć odpowiednio udokumentowane (np. odpowiedni wpis w dowodzie rejestracyjnym, zaświadczenie okręgowej stacji kontroli pojazdów) aby faktycznie pozwalały na odliczenie VAT od paliwa do nich używanego.

Natomiast zmiany w 2013 przewidują rozszerzenie wyjątków o pojazdy samochodowe nieprzekraczające 3,5 tony, w których liczba siedzeń (wraz z tym kierowcy) wynosi:

  • 1, a dopuszczalna ładowność wynosi co najmniej 425kg;
  • 2, a dopuszczalna ładowność wynosi co najmniej 493kg;
  • 3, a dopuszczalna ładowność wynosi co najmniej 500kg.
Reklama

Jeszcze nie do końca został określony dokument, który będzie stanowił potwierdzenie dopuszczalnej ładowności czy liczy miejsc choć na pewno będzie to związane z koniecznością przeprowadzenia badania technicznego pojazdu.

Teoretycznie jedna pozycja ale mająca dla wielu przedsiębiorców dużą wartość, gdyż warunki wyżej wskazane spełnia dość dużo modeli aut osobowych. Dopóki jednak nie poznamy jak brzmi końcowy zapis niektórzy przedsiębiorcy mogą mieć jedynie nadzieję na możliwość rozliczania VAT z tytułu zakupionego paliwa do samochodu osobowego.

Czytaj więcej w Money.pl
Kupiłeś auto na firmę? Pamiętaj o ograniczeniach
Dla posiadaczy firmowych samochodów osobowych ustawy o podatkach dochodowych jak i o podatku VAT przewidują zdecydowanie mniej korzystne rozwiązania.
Jak odliczyć cały VAT od leasingowanego auta
W okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. obowiązują przepisy przejściowe w zakresie odliczania podatku VAT od nabycia i eksploatacji pojazdów.
Odszkodowanie musisz wykazać w przychodach
Suma wypłaty ubezpieczenia za firmowy samochód lub inny składnik majątku firmy stanowi przychód z działalności gospodarczej.
samochód, firma, vat, paliwo
Czytaj także
Polecane galerie
amaj935
178.43.182.* 2013-01-29 12:46
Fiat zamyka fabrykę, opel pracuje na pół gwizdka. A może zrezygnować z Vatu to i dilerzy odżyją, będzie mniejsze bezrobocie.
BM263
79.190.170.* 2012-11-29 16:04
Audyty srutuy p*******.
mam mała firme i ma 2 samochody. Mam głeboko w ciemnym miejscu te twoje adyty. za przogromna kapuchę.
Nie eiem gdzie moge miec panstwo które wciąz poluje na mnie żebym gdzieś popełnił błąd w papierach i żeby mi mogli dowalic karę . W końcu zabraknie czasu na normalną robotę i zarabianie.
srinawarindra
77.45.44.* 2012-05-31 20:31
w zasadzie powiem tak - jeśli jakiś przepis obowiązywał w dniu zakupu samochodu i nim kierował się przedsiębiorca nabywając pojazd to skandalem jest zmiana prawa na gorsze bo dezorganizuje to biznesplan przedsiębiorcy. Takie działanie to jest po prostu łajdactwo i nie ma co ubierać tego w słówka. Formalnie uzasadnione byłoby aby przedsiębiorca zwrócił się do ustawodawcy o wycofanie wszelkich skutków prawnych wynikających z zakupu a następnie zlikwidowania korzystnych dla niego przepisów bo jemu to się przestaje opłacać.
Oczywiście - przedsiębiorca nie ma szans - bo się boimy. A spróbujcie cwaniaki zmienić coś górnikom - na przykład ich przywileje - to wam rozp. cała Warszawę - oni nie będą się bali całej masy instytucji kontrolnych, które mogą pokazać " niepokornemu " przedsiębiorcy gdzie jest jego miejsce... . Zatem mądrale - my wam pokażemy przy następnych wyborach - i może nawet byłoby lepiej aby wygrał Kaczyński i was porozliczał - nam już wszystko jedno - byle by wam ktoś dokopał. A jak będzie 100 000 komisji nadzwyczajnych - to może jak się nie będą zajmowali gospodarką a rozliczeniami - to niektórzy z przedsiębiorców odżyją!
Zobacz więcej komentarzy (4)