Money.plFirmaPodróże służboweOferty lotówPoradnik podróżnika

Poradnik podróżnika


Dziecko w samolocie

Niezależnie od tego czy wybierasz się z dzieckiem na wakacje, czy w odwiedziny do mieszkającej w innym kraju rodziny, Twojemu dziecku podczas podróży samolotem zawsze będą towarzyszyły silne emocje. Pamiętaj jednak, że te emocje to nie zawsze tylko radość z chęci przeżycia czegoś nowego, chęci przeżycia ekscytującej przygody, ale niekiedy również uczucie strachu przed nieznanym. Nowe środowisko, tłum ludzi, długie oczekiwanie na następny lot oraz ograniczenie swobody zachowania na pokładzie samolotu mogą skutecznie popsuć nastrój Twojemu dziecku, a przy okazji również i Tobie. Aby tego uniknąć, pamiętaj, że podróż z dzieckiem musi być bardzo dobrze przez Ciebie zaplanowana. Poniżej znajdziesz cenne porady, do których zastosowanie się sprawi, że odtąd zapomnisz o dodatkowym stresie, a podróż samolotem dla Ciebie i Twojego dziecka stanie się miłym i relaksującym doświadczeniem. Ponadto dowiesz się jakie zniżki zazwyczaj przysługują dzieciom i jakie są ogólne zasady podróżowania dzieci.

  • Wybór odpowiedniego połączenia - wybieraj zawsze, o ile istnieje taka możliwość, i o ile umożliwiają Ci to środki finansowe, przeloty bezpośrednie do miejsca docelowego lub z możliwie najmniejszą liczbą przesiadek. Warto wybierać loty wieczorne, wtedy zmęczone całodniową aktywnością dziecko zaśnie i spokojnie przeżyje lot. Dla dziecka lecącego samolotem po raz pierwszy, wybieraj na początek loty na krótkich trasach, pozwoli to na łagodne wprowadzenie dziecka w zupełnie nowy dla niego świat podróży lotniczych i będzie stanowiło podstawę lotów długodystansowych w przyszłości.
  • Przygotowanie do lotu - jeżeli dziecko ma lecieć samolotem po raz pierwszy, spróbuj wcześniej pojeździć z nim środkami komunikacji publicznej (autobusami, pociągami), daj mu okazję oswojenia się z tłumem nowych, nieznanych ludzi. Takie doświadczenie może pomóc Twojemu dziecku w odnalezieniu się później na lotnisku. W przypadku gdy dziecko odczuwa silny lęk przed nieznanym, spróbuj opowiedzieć mu zabawną historyjkę lub bajkę dotyczącą podróżowania samolotem, a także przedstaw mu po kolei co się będzie działo na lotnisku przed odlotem i na pokładzie podczas lotu, ile trwać będzie podróż itp. Dziecko, które wie czego może się spodziewać, lepiej poradzi sobie z całkiem nową dla niego sytuacją. Warto podkreślić, że duże znaczenie ma w tym przypadku również Twoje zachowanie - gdy jesteś spokojny i odprężony, dziecko doskonale wyczuwa Twój nastrój i czuje się bezpieczne, przez co istnieje mniejsze ryzyko, że pojawi się u niego lęk.
  • Długie czekanie na lotnisku - po pierwsze, weź pod uwagę, że poruszanie się z dzieckiem wymaga więcej czasu, dlatego też na lotnisko przybądź znacznie wcześniej niż to zalecają linie lotnicze. Samo czekanie na samolot nie musi być dla Twojego dziecka śmiertelnie nudne, jeśli zapewnisz mu trochę dodatkowych atrakcji. Żeby czas szybciej płynął, możesz np. udać się z dzieckiem w miejsce, skąd możecie poobserwować odlatujące i przylatujące samoloty, pooglądać wystawy. Wiele lotnisk dysponuje również specjalnie wydzielonym kącikiem przeznaczonym dla dzieci, gdzie maluchy mogą oddać się beztroskiej zabawie. Dobrym sposobem na zajęcie uwagi dziecka jest także czytanie mu zajmujących książeczek lub też gry i zabawy nie wymagające szczególnych akcesoriów. Dla starszych dzieci dobrym rozwiązaniem może być słuchanie walkmana lub discmana.
  • Na pokładzie - startowanie i lądowanie samolotu to zazwyczaj dwa najgorsze momenty dla Twojego dziecka, kiedy to może się ono zdecydowanie źle poczuć. Najlepszym sposobem na uniknięcie tych nieprzyjemnych odczuć jest sen. Jeżeli jednak dziecko jest bardzo ruchliwe, możesz mu podać cukierek do ssania, a starszym dzieciom gumę do żucia. W trakcie lotu pozwól mu wyglądać przez okno, pobawić się ulubioną zabawką lub skorzystaj z propozycji linii lotniczych (o ile takie są) i puść mu kreskówkę, która skutecznie pozwoli mu znieść długą i męczącą podróż.
  • Niemowlę w samolocie - pamiętaj, że ze względu na zbyt słaby jeszcze układ oddechowy i układ krążenia, noworodki poniżej tygodnia nie mogą latać samolotem! Weź pod uwagę również to, że niemowlęta są bardzo podatne na wszelkiego rodzaju infekcje, dlatego też, o ile nie jest to naprawdę konieczne, lepiej unikać podróży samolotem. Gdy Twoje dziecko liczy już trzy miesiące lub więcej, lot powinien obyć się bez większych problemów - szum silników z pewnością uśpi dziecko, co pozwoli mu na spokojne przeżycie lotu. Podczas startu i lądowania staraj się karmić dziecko piersią lub przez smoczek, co złagodzi nieprzyjemne odczucia spowodowane zmianą ciśnienia.
  • Zniżki dla dzieci i ogólne zasady ich podróżowania - zazwyczaj dzieciom w wieku do 10-12 lat (w zależności od linii lotniczych, czasem do 16 lat) przysługuje 33% zniżki od taryfy podstawowej, niemowlęta z kolei (tzw. infant - do 2 lat) mogą liczyć na 90% zniżki (zdarza się, że niektóre linie lotnicze nie pobierają za niemowlę żadnych opłat). Niemowlętom przeważnie nie przysługuje osobne miejsce w samolocie - podróż odbywają siedząc na kolanach rodzica lub opiekuna. Pamiętaj, że starsze dzieci mogą podróżować same, ale w takim przypadku bardzo często należy uiścić dodatkową opłatę za opiekę na pokładzie, którą sprawuje personel samolotu. Potrzebne jest również pisemne potwierdzenie, że na lotnisku docelowym będzie na dziecko czekała wskazana przez rodziców inna osoba dorosła, która przejmie nad nim opiekę (w potwierdzeniu tym trzeba również podać dane tej osoby).