Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bank Światowy: aż 40 proc. MSP ma szansę na duży wzrost dzięki innowacjom

0
Podziel się:

Aż 40 proc. badanych przez Bank Światowy polskich małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) to firmy o dużym potencjale wzrostu opartego na innowacjach, tzw. "czempioni". Bank Światowy podkreśla przy tym, że 1/4 przedsiębiorstw biorących udział w badaniu nie wykorzystuje w pełni swojego potencjału wzrostowego.

Bank Światowy: aż 40 proc. MSP ma szansę na duży wzrost dzięki innowacjom
(istockphoto)

"Bank Światowy przeprowadził ponad 500 wywiadów z zarządami firm z czterech województw: Dolnośląskiego, Świętokrzyskiego, Zachodniopomorskiego oraz Śląskiego. Dzięki tym rozmowom okazało się, że 40% przebadanych przedsiębiorstw to firmy o dużym potencjale wzrostu opartego na innowacjach, tzw. 'czempioni'" - czytamy w komunikacie poświęconym raportowi Banku Światowego "W kierunku innowacyjnej Polski: proces przedsiębiorczego odkrywania i analiza potrzeb przedsiębiorstw".

"Czempioni" charakteryzują się dobrą dynamiką przychodów, dużymi wydatkami na badania i rozwój, wysokim odsetkiem sprzedaży na eksport oraz znaczącym udziałem kadry z wyższym wykształceniem technicznym. "Czempioni" mają silne nastawienie kierownictwa na wzrost przedsiębiorstwa oraz szeroką sieć kontaktów z klientami, dostawcami i innymi partnerami, wskazała instytucja.

Bank Światowy podkreśla, że 1/4 przedsiębiorstw biorących udział w badaniu nie wykorzystuje w pełni swojego potencjału wzrostowego. Firmy musiałaby usprawnić sposób zarządzania, mieć lepszy dostęp do finansowania i doradztwa i wsparcie eksportu ze strony państwa, wynika z raportu.

"Wywiady z przedsiębiorcami, a także towarzyszące im spotkania Smart Lab z udziałem instytucji naukowych, ośrodków badawczo-rozwojowych i administracji publicznej pozwoliły również poznać najważniejsze bariery rozwoju, z jakimi borykają się polskie firmy. Są wśród nich: dostęp do finansowania, dostęp do nowych rynków, brak wykwalifikowanego personelu, wąska sieć kontaktów, braki tzw. miękkich umiejętności wśród pracowników, a także bariery w sposobie myślenia właścicieli" - czytamy w komunikacie.

"Rozmawiając z biznesem, państwo orientuje się, skąd wieje wiatr innowacji i dokąd chcą dotrzeć najlepsze firmy. Państwo powinno działać w myśl zasady 'nie da się pokierować wiatrem, ale można ustawić żagle'. Wierzymy, że wiedza zdobyta w trakcie procesu przedsiębiorczego odkrywania prowadzonego już na szerszą skalę w całym kraju przyczyni się do wyznaczania silnych priorytetów polityki innowacyjnej, lepszego dostosowania publicznego wsparcia do potrzeb przedsiębiorców i skupienia się na obszarach o największym potencjale innowacyjnym" - skomentował starszy ekonomista Banku Światowego Marcin Piątkowski, cytowany w komunikacie.

W latach 2014-2015 BŚ przeprowadził w Polsce projekt dotyczący wspierania innowacji. Polska zamierza wydać ponad 10 mld euro na innowacje do 2020 r., w ramach obecnej perspektywy finansowej Unii Europejskiej.

Misją Grupy Banku Światowego jest ograniczanie ubóstwa i wspieranie zrównoważonego rozwoju. W skład grupy wchodzi pięć instytucji, m.in. Bank Światowy, Międzynarodowa Korporacja Finansowa (IFC) oraz w tym Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju (IBRD).

Polska jest członkiem Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju od 1986 r. Od tego czasu Bank Światowy jest jedną z najważniejszych instytucji wspierających rozwój Polski. W sumie udzielił jej pożyczek o wartości 16 mld zł w ramach w ramach 80 projektów.

msp
innowacje
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)