Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polska łódka, którą napędza słońce

6
Podziel się:

Gdy w 2014 r. Mirosław Skwarek, przedsiębiorca z branży kosmetyczno-jubilerskiej z Gdyni, wpadł na pomysł zbudowania prototypu zasilanej elektrycznie łodzi, niewielu wróżyło mu sukces. Dziś zamówienia na łódkę Solliner płyną z całego świata - pisze "Gazeta Wyborcza".

Polska łódka, którą napędza słońce
(Valentina_A/Flickr)
bEJLuuER

Solliner to niewielka (6,2 m długości) łódka z napędem zasilanym energią słoneczną. Za dnia można nią pływać bez przerwy, a naładowane akumulatory pozwalają także na podróż nocą.

W razie potrzeby łódkę można też doładować przez zwykłe gniazdko elektryczne.

Firma Green Dream Boats, które buduje te łodzie, sprzedała ich już 50, a cały czas spływają zamówienia na kolejne: z Europy Zachodniej, Dubaju, Chin czy nawet Australii.

bEJLuuFu
energia słoneczna
innowacje
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
HM
5 lata temu
Jaka urwa innowacja! Łódka ma 6 m czyli upchał do 10 m.kw. fotowoltaiki (pewnie miej) w szczycie słonecznego dnia wyciąga z tego ok. 1,5 kW mocy (2 KM) Z tego jeden idzie na silnik drugi ładuje akumulatory. Jak ktoś ma pojęcie co to jest 1 KM na łodzi długości 6 m to go śmiech go ogarnia.
aga
5 lata temu
To łódka na energię słoneczną! W razie wu pod baza można podladowac sobie na początek podróży
fury
5 lata temu
50 sztuk?? niebywaly sukces i zdecydowanie hit eksportu
bEJLuuFv
opp
5 lata temu
Można ją doładować przez zwykłe gniazdko elektryczne. Tak, na środku morza i na oceanach co kilometr wystają z wody pale z gniazdkami, a na jeziorach do 200m.
rybak
5 lata temu
a z Rosji też, tam słońce świeci na okrągło przez całą dobę