Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Pomysł na biznes: Meble tapicerowane metodą patchwork

Pomysł na biznes: Meble tapicerowane metodą patchworkProdukcja kolorowych mebli patchworkowych – to pomysł na biznes Katarzyny i Wojciecha Marców, rodzeństwa i założycieli warszawskiej firmy "Juicy Colors". - Patchwork to technika łączenia tkanin tapicerskich z małych kawałków. Dzięki niej oferujemy unikatowe meble, ubrane w żywe kolory – tłumaczą właściciele.Firma zajmuje się tapicerowaniem antyków. Możliwe jest odnowienie starego mebla lub stworzenie nowego od podstaw. Cała praca jest wykonywana ręcznie – od odświeżenia mebla do zaprojektowania i uszycia mu nowego obicia. Firma realizuje także zamówienia indywidualne, a klient może dowolnie spersonalizować mebel.

W ofercie są m.in. tapicerowane fotele, krzesła, pufy, sofy i łóżka. W większości pojedyncze, unikatowe sztuki. Ceny zaczynają się od 1400 zł.


Firmę tworzy 5-osobowa rodzina. - Siostra i mama zajmują się projektowaniem, wyszyciem i przygotowaniem mebli. Sprawy finansowe, zarządzanie i spedycja są głównie po męskiej stronie. Zajmujmy się tym ja, brat i tata – wylicza Wojciech Marzec, współwłaściciel. Dodatkowo firma współpracuje z tapicerem.

Pomysł został zaczerpnięty z Londynu, gdzie wcześniej mieszkała Katarzyna Marzec, pomysłodawczyni firmy. - Zakochałam się tam w starych meblach, w antykach. Pomyślałam wtedy, że ich szkielety, ich formy są piękne, ale tapicerka jest albo stara, albo nieciekawa. Zdecydowałam się skupować meble i ubierać je w piękne tkaniny – dodaje.

Meble przetransportowano do Polski, gdzie właścicielka zaprojektowała nowe, kolorowe obicia, które potem uszyła jej mama. W 2011 roku rodzina podjęła decyzję o założeniu własnej działalności.

Początkowy koszt inwestycji wyniósł ok. 40 tys. zł. Źródłem finansowania były oszczędności zgromadzone przez właścicielkę w Londynie.

Jak wyglądał początek działalności? - Zaczęło się od jednego mebla, zrobiliśmy zdjęcia i wrzuciliśmy je do internetu. Później były ogłoszenia w różnych portalach, wystawy na targach, a następnie otworzyliśmy sklep stacjonarny - wspomina Katarzyna Marzec.

- To był naturalny krok, żeby z czasem otworzyć mały showroom, dzięki któremu na co dzień ktoś będzie mógł obejrzeć i dotknąć nasze meble – dodaje Wojciech Marzec.

Obecny koszt prowadzenia tego typu działalności to ok. 10 tys. zł miesięcznie. - Bardzo dużą część tej kwoty zajmuje wynajem lokalu, oprócz tego zakup materiałów, zakup samej formy do szkieletu nowego mebla i zapłacenie tapicerowi. To są stałe koszty – wylicza właściciel.

Największy problem w tym biznesie? - Transport jest punktem, który można by poprawić. Często jesteśmy uzależnieni od zewnętrznych firm – odpowiada Wojciech Marzec.

Konkurencja? - Polacy produkują bardzo dużo mebli, przedsiębiorstwa sprzedają dużo i w Europie i na świecie, ale myślę, że dla małych, niszowych firm też gdzieś będzie miejsce. Wiadomo, że nie będziemy konkurowali z wielkimi przedsiębiorstwami, które sprzedają setki tysięcy mebli na całym świecie, ale my nawet w tym kierunku nie idziemy – tłumaczy właściciel.

Według rodzeństwa najlepszym sposobem dotarcia do klientów w tym biznesie są: social media, marketing szeptany, targi, pozycjonowanie strony www firmy i sklep stacjonarny.

W ciągu 5 lat firma zanotowała wzrost sprzedaży o 200 proc. – podają właściciele. Obecna sprzedaż to 20-30 mebli miesięcznie. Kupują nie tylko Polacy, ale też Brytyjczycy, Francuzi i Holendrzy.

Plany na przyszłość? - Chcielibyśmy powiększyć miejsce, w którym jesteśmy, otworzyć sklep w innym mieście, a w dalszej przyszłości w innym kraju – odpowiada Katarzyna Marzec.

Zobacz nowy odcinek programu "Pomysł na biznes".

meble, biznes, pomysł na biznes, własna firma, patchwork, renowacja mebli, tapicerowanie, juicy colors, katarzyna marzec
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
greg
2016-09-27 16:42
Pomysły na biznes to towar powszechny, ale ich realizacja już nie. W normalnym kraju najbogatsi to przedsiębiorcy lub inwestorzy. Bez wiedzy finansowej i cech przedsiębiorczych nie ma szans na zamożność. Trzeba na to trochę czasu poświęcić. Słyszeliście o książce "Emrerytura nie jest Ci potrz.ebna"? Jest o zarządzaniu swoimi pieniędzmi, budowaniu majątku i inwestowaniu, a przede wszystkim motywuje, by wziąć życie w swoje ręce, zamiast czekać aż "samo się zrobi". Pokazuje praktyczne rozwiązania w Polsce.
wuwu
2016-09-26 16:07
Nie będę dyskutował o gustach, ale urząd skarbowy już odlicza i zaraz zmieni interpretację przepisów. Jak przydzwoni to te ciapki zaczną się mienić w oczach. Zmiataj kobieto puki czas.
Johny
2016-09-26 15:39
Super meble, do tego Disco Polo w tle i skórzana kurtka do dresowych spodni.
Pokaż wszystkie komentarze (112)