Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

139 kobiet wyłudziło zasiłki macierzyńskie. Rekordzistka nawet 100 tys. zł

Od 5 do nawet 117 tys. zł wyłudziły kobiety z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wszystko z tytułu nienależnego zasiłku macierzyńskiego. Gdańska prokuratura właśnie przedstawiła im zarzuty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Przedsiębiorcze mamy czasami były wręcz "zbyt przedsiębiorcze". Właśnie usłyszały zarzuty (Fot: East News)

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, zarzuty dotyczą 139 kobiet, które otrzymywały nienależne świadczenia z ZUS przy pomocy spółki "Równi w pracy".

Scenariusz zazwyczaj był taki sam. Kobiety zakładały działalność gospodarczą, a po krótkim czasie opłacały składki od najwyższej możliwej podstawy wymiaru.

Niedługo potem decydowały się na urlop macierzyński, więc przysługiwał im zasiłek z ZUS. A ponieważ płaciły gigantyczne składki, to i wysokość zasiłku była bardzo wysoka.

Obejrzyj: Był nauczycielem, dzięki jednej rozmowie został miliarderem

Niektóre pomysłowe mamy zdołały w ten sposób wyłudzić nawet 117 tys. zł. Inne nie były aż tak zachłanne i wystarczyło im "zaledwie" 5 tys. zł.

Oczywiście nie trzeba dodawać, że w rzeczywistości żadnej działalności nie prowadziły, były one zarejestrowane fikcyjnie, zazwyczaj w branży kosmetycznej. Proceder dotyczył lat 2015-2017.

Wszystkie kobiety musiały tłumaczyć się w prokuraturze i właśnie usłyszały zarzuty. Chodzi o wyłudzenie lub próbę wyłudzenia. Nie wiadomo jednak, czy to koniec śledztwa. Przedstawiciele prokuratury zaznaczają, że do wspomnianych 139 kobiet mogą dołączyć kolejne.

Problem "przedsiębiorczych mam" istnieje w przestrzeni publicznej od dłuższego czasu. W 2016 roku przepisy zmieniły się na tyle, że oprócz wysokości składek, pod uwagę brany był również czas ich opłacania. Dlatego już nie było tak łatwo sztucznie "podbić" sobie zasiłku.

Przedstawiciele Ruchu Społecznego Kobiety na Działalności gospodarczej Kontra ZUS spotkali się kilka dni temu w Sejmie z pracownikami ZUS i resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.

Jak pisała "Rzeczpospolita", każda ze stron okopała się na własnych pozycjach. Matki twierdziły, że ZUS prowadzi zmasowaną akcję nakierowaną na przedsiębiorcze kobiety, a ZUS podkreśla, że wykonuje swój ustawowy obowiązek i kontroluje jedynie te osoby, których składki nagle zostały podniesione.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-03-2020

GroszJeżeli były takie przepisy i wszystko w porządku to co ten ZUS szuka kwadratowych jaj.ec.

03-03-2020

DanbekA CO UDAWANYMI ROLNICZKAMI?? CO PODCZAS CIĄŻY ALBO ZAŁOŻYŁY FORMĘ ALBO PŁACA KRUS ABY DALEJ DOIĆ PRACUJĄCYCH ???

03-03-2020

lew1310rozumiem ze ZUS im zwroci nadplacone skladki zeby nie mogly miec niezasluzenie wysokiej emerytury.

Rozwiń komentarze (30)