Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

139 kobiet wyłudziło zasiłki macierzyńskie. Rekordzistka nawet 100 tys. zł

30
Podziel się

Od 5 do nawet 117 tys. zł wyłudziły kobiety z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wszystko z tytułu nienależnego zasiłku macierzyńskiego. Gdańska prokuratura właśnie przedstawiła im zarzuty.

Przedsiębiorcze mamy czasami były wręcz "zbyt przedsiębiorcze". Właśnie usłyszały zarzuty
Przedsiębiorcze mamy czasami były wręcz "zbyt przedsiębiorcze". Właśnie usłyszały zarzuty (East News, East News)
bEgwQhWZ

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, zarzuty dotyczą 139 kobiet, które otrzymywały nienależne świadczenia z ZUS przy pomocy spółki "Równi w pracy".

Scenariusz zazwyczaj był taki sam. Kobiety zakładały działalność gospodarczą, a po krótkim czasie opłacały składki od najwyższej możliwej podstawy wymiaru.

Niedługo potem decydowały się na urlop macierzyński, więc przysługiwał im zasiłek z ZUS. A ponieważ płaciły gigantyczne składki, to i wysokość zasiłku była bardzo wysoka.

bEgwQhXb
Zobacz także: Obejrzyj: Był nauczycielem, dzięki jednej rozmowie został miliarderem

Niektóre pomysłowe mamy zdołały w ten sposób wyłudzić nawet 117 tys. zł. Inne nie były aż tak zachłanne i wystarczyło im "zaledwie" 5 tys. zł.

Oczywiście nie trzeba dodawać, że w rzeczywistości żadnej działalności nie prowadziły, były one zarejestrowane fikcyjnie, zazwyczaj w branży kosmetycznej. Proceder dotyczył lat 2015-2017.

bEgwQhXh

Wszystkie kobiety musiały tłumaczyć się w prokuraturze i właśnie usłyszały zarzuty. Chodzi o wyłudzenie lub próbę wyłudzenia. Nie wiadomo jednak, czy to koniec śledztwa. Przedstawiciele prokuratury zaznaczają, że do wspomnianych 139 kobiet mogą dołączyć kolejne.

Problem "przedsiębiorczych mam" istnieje w przestrzeni publicznej od dłuższego czasu. W 2016 roku przepisy zmieniły się na tyle, że oprócz wysokości składek, pod uwagę brany był również czas ich opłacania. Dlatego już nie było tak łatwo sztucznie "podbić" sobie zasiłku.

Przedstawiciele Ruchu Społecznego Kobiety na Działalności gospodarczej Kontra ZUS spotkali się kilka dni temu w Sejmie z pracownikami ZUS i resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.

bEgwQhXi

Jak pisała "Rzeczpospolita", każda ze stron okopała się na własnych pozycjach. Matki twierdziły, że ZUS prowadzi zmasowaną akcję nakierowaną na przedsiębiorcze kobiety, a ZUS podkreśla, że wykonuje swój ustawowy obowiązek i kontroluje jedynie te osoby, których składki nagle zostały podniesione.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEgwQhXC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(30)
Goral
rok temu
W końcu państwo się wzięło za ten preceder, który trwał przez kilkadziesiąt lat.
okularnica
rok temu
Widocznie prawo na to wszystko pozwala . A jak wiemy kobiety w Polsce są zaradne , więc poszukały łatwy sposób na życie . I w rezultacie zawsze płacą ci ludzie, którzy uczciwie pracują Kiedy wreszcie partia rządząca skończy z rozdawnictwem pieniędzy w Polsce ? W ten sposób uczą ludzi nieróbstwa . Ludzie ogarnijcie się . Przecież żeby komuś coś dać , trzeba innemu odebrać . Za granicą tak nie jest . Dziwią się potem ,że ludzie wyjeżdżają na zachód . Niech rząd też skończy z emeryturami uprzywilejowanymi . To właśnie powoduje ,ze jest brak pieniędzy w ZUS ie .
DOBRA ZMIANA
rok temu
"Gorszy sort urodził" zasiłek wyłudzony ??? Czym się różni kobieta pracująca 6 miesięcy w ZUS, w Ministerstwie od kobiety mającej działalność 6 miesięcy ???
bEgwQhXD
RÓWNOŚĆ
rok temu
Pracownik ZUS, Prokurator nigdy nie był kobietą, nie dostał zasiłku macieżyńskiego ? INNA KASTA< DZIECI MAJĄ SZLACHETNĄ KREW. Jeśli urodziła urzędniczka to ok, jeśli inna to nie
ZERO
rok temu
Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kobiety Ubezpieczyły się na wypadek macieżyństwa, Wpłaciły składki, ZUS wypłacił ubezpieczenie/zasiłek. Pracownik ZUS, Prokurator nigdy nie był kobietą, nie dostał zasiłku macieżyńskiego ? INNA KASTA< DZIECI MAJĄ SZLACHETNĄ KREW. Jeśli urodziła urzędniczka to ok, jeśli inna to beeeee.
...
Następna strona