Notowania

30-krotność składek na ZUS. Rzecznik rządu: zniesienie limitu nie dla jednoosobowych firm

- Zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS obejmie osoby zatrudnione na umowę o pracę. Nie będzie dotyczyć to jednoosobowej działalności gospodarczej - poinformował w piątek rzecznik rządu Piotr Muller.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Rzecznik rządu (z lewej) powiedział, że zniesienie limitu 30-krotności składek nie dotknie jednoosobowych firm (Fot: THIERRY MONASSE/REPORTER)

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, słowa rzecznika rządu padły podczas radiowej audycji w "Poranku Rozgłośni Katolickich Siódma 9".

Piotr Muller poinformował, że zniesienie limitu ma dotyczyć przede wszystkim zatrudnionych na umowie o pracę. Nie obejmie natomiast przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

- Jeżeli ktoś ma jednoosobową działalność gospodarczą, to w jego zasadach liczenia tego ryczałtowego ZUS-u, który teraz wynosi razem ze składką zdrowotną nieco ponad 1300 zł, nic się nie zmienia. Liczy się to od 60 proc. średniego wynagrodzenia, czyli w przyszłym roku będzie to nieco ponad 1400 zł - powiedział Muller.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Rzecznik rządu tłumaczył również, skąd pomysł na zniesienie obowiązującego od lat limitu.

- Nie oszukujmy, każdy odbiera ZUS jako daninę publiczną. To nie jest podatek, ale danina publiczna. Teraz jest tak, że jeżeli ktoś zarabia powyżej 30-krotności, to procentowo zaczyna coraz mniej płacić danin publicznych w stosunku do swoich zarobków - wyjaśniał.

Zdaniem Piotra Dudy zniesienie limitu to "złe rozwiązanie"
Zniesienie limitu 30-krotności składek. "Solidarność" jest temu przeciwna

- Okazuje się, że osoba, która zarabia średnie, czy minimalne wynagrodzenie płaci procentowo więcej danin publicznych, niż osoba, która zarabia bardzo wiele. To jest jeden z argumentów, aby wyrównać tę różnicę - dodał.

TK rozpona wniosek prezydenta dot. ustawy o zniesieniu limitu składek na ZUS
Zniesienie limitu 30-krotności składek ZUS. Lewiatan pełen obaw

Przypomnijmy, że rząd w budżecie na 2020 roku zapisał, że z tytułu zniesienia limitu 30-krotności składek ZUS liczy na przychody większe nawet o 5 mld zł rocznie. Przeciwko temu rozwiązaniu protestują związkowcy i pracodawcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: 30-krotność zus, zus, składki zus, ubezpieczenia społeczne, wiadomości, msp
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-09-2019

5mld? powodzieniazapraszam do Pragi, 15% , u nas w firmie juz połowa załogi się szykuje do przeprowadzki. szczęśliwie mamy oddział w czechach.

20-09-2019

A to Polska właśnieAha, czyli masowe przechodzenie na samozatrudnienie?

21-09-2019

TypTo znieście drugi próg podatkowy. Dlaczego mam płacić procentowo więcej?

Rozwiń komentarze (23)