Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Absurd ZUS. Pieniądze wpływają na konto? A więc nie jesteś chory

317
Podziel się

Według ZUS, idąc na zwolnienie lekarskie, powinno się zablokować firmowe konta. Jeśli tylko wpłynie tam choćby złotówka, na przykład od kontrahenta, który zalegał z zapłatą, Zakład zabierze zasiłek. Sprawa trafiła do sądu.

ZUS kontra prowadząca działalność. Absurdalne żądanie, sprawa w sądzie.
ZUS kontra prowadząca działalność. Absurdalne żądanie, sprawa w sądzie. (East News)
bEgFhkEl

Jeśli na zwolnieniu lekarskim na konto przedsiębiorcy wpływają zaległe pieniądze od kontrahentów, ZUS uznaje, że chory nie leży, tylko prowadzi firmę - czytamy w "Wyborczej", która opisuje historię pani Anny.

Sprawa ma początek jeszcze w 2013 r. Jak opisuje dziennik, wtedy kobieta założyła firmę - prowadzi internetowy sklep z odzieżą. Zamawia towar do sklepu, a następnie wystawia go na portalach zakupowych i wysyła paczki do klientów. Sklep ma też profil w mediach społecznościowych. Właścicielka firmy nigdy nie miała żadnych problemów z ZUS-em, do czasu, gdy wzięła zwolnienie lekarskie z powodu choroby dzieci.

bEgFhkEn

Po zwolnieniu wróciła do pracy i wciąż wszystko było po staremu. Jednak w grudniu 2018 r. ZUS wszczął kontrolę. W jej trakcie dokładnie sprawdzono wszystkie rachunki, faktury i przelewy w firmie. Kontrolerzy uznali, że jej właścicielka złamała prawo, bo zamiast opiekować się chorymi dziećmi, nadal prowadziła działalność.

Zobacz także: Obejrzyj: Emerytura wyższa o 15 proc. "Wystarczy popracować rok dłużej"

ZUS stwierdził, że w czasie, gdy pani Anna miała zaświadczenie lekarskie o niezdolności do pracy z powodu choroby dzieci, prowadziła działalność gospodarczą, bo otrzymywała w tym czasie przelewy za sprzedaną odzież z aukcji na Allegro i OLX.

bEgFhkEt

Tym większe kuriozum, że przelewy były za transakcje dokonane przed pójściem na chorobowe, jednak ZUS tego nie przyjął.

- To jeden z większych absurdów, o jakich słyszałem. Choć to jednostkowa historia, to od teraz może się przydarzyć każdemu. Mamy do czynienia bowiem z nową wykładnią przepisów dokonaną przez ZUS - mówi "Wyborczej" dr Łukasz Wacławik, specjalista od ubezpieczeń społecznych.

Kobieta zwróciła się po pomoc do rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Adama Abramowicza. Ten od razu uznał zarzuty ZUS za absurdalne.

- Nie można zgodzić się z tym, że wpłata dokonana przez klienta przedsiębiorcy na jego konto bankowe przesądza o wykonywaniu przez niego pracy zarobkowej albo wykorzystaniu zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem - tłumaczy rzecznik.

bEgFhkEu

- Tak samo jak w przypadku pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę nie można zakwalifikować wypłaty np. trzynastki, nagrody jubileuszowej, dofinansowania do wczasów pod gruszą albo przelewu innych środków pieniężnych związanych bezpośrednio z zatrudnieniem jako wykonywania przez pracownika pracy zarobkowej albo wykorzystania przez niego zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem - dodaje.

Jednak ZUS nadal swoje, tłumaczeń nie przyjmuje i żąda od pani Anny zwrotu 5,7 tys. zł z odsetkami. Adam Abramowicz odbija piłeczkę. Twierdzi, że w takim razie każdy kto ma firmę powinien blokować wszystkie konta idąc na zwolnienie lekarskie, bo inaczej ZUS każe oddać zasiłek, co - jego zdaniem - jest oczywistym nonsensem. Ostatecznie sprawę rozstrzygnie sąd, bo kobieta odwołała się od decyzji zakładu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEgFhkEO
KOMENTARZE
(317)
Czyli prezyde...
rok temu
to cały kraj na L4.
Lady
rok temu
Pytanie czy były też wydatki, szczególnie na wysyłki towarów w czasie zwolnienia - to one mogłyby bardziej świadczyć o wykonywaniu pracy niż wpływy na konto...
1234
rok temu
Jak dla mnie to zgodnie z interpretacją ZuSu to: ZUS bierze pieniądze od wszystkich pracujących a wypłaca tylko część z nich ( resztę sam przejada ) to znaczy że kradną. Taki jest wniosek kiedy przyjmiemy linię orzecznictwa ZuSu
bEgFhkEP
Michał
rok temu
Banda głąbów i patałachów myślą że my ich ogladamy Ale to my wykładamy kasę na nich i tych tzw prezesów nie wiem od czego chyba tylko żeby mogli rozpisać przetarg na nowe samochody
MietekW
rok temu
Ja sie pytam dlaczego PIS robi cały czas nam pod górke,dokreca śrubę.JZamiast wspomagać Polskich małych,średnich przedsiepiorców,to ich niszczy z uśmiechem na twarzy przy tym wchodząc bez mydła obcokrajowcom.
...
Następna strona