Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Absurd ZUS. Pieniądze wpływają na konto? A więc nie jesteś chory

Według ZUS, idąc na zwolnienie lekarskie, powinno się zablokować firmowe konta. Jeśli tylko wpłynie tam choćby złotówka, na przykład od kontrahenta, który zalegał z zapłatą, Zakład zabierze zasiłek. Sprawa trafiła do sądu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
ZUS kontra prowadząca działalność. Absurdalne żądanie, sprawa w sądzie.

Jeśli na zwolnieniu lekarskim na konto przedsiębiorcy wpływają zaległe pieniądze od kontrahentów, ZUS uznaje, że chory nie leży, tylko prowadzi firmę - czytamy w "Wyborczej", która opisuje historię pani Anny.

Sprawa ma początek jeszcze w 2013 r. Jak opisuje dziennik, wtedy kobieta założyła firmę - prowadzi internetowy sklep z odzieżą. Zamawia towar do sklepu, a następnie wystawia go na portalach zakupowych i wysyła paczki do klientów. Sklep ma też profil w mediach społecznościowych. Właścicielka firmy nigdy nie miała żadnych problemów z ZUS-em, do czasu, gdy wzięła zwolnienie lekarskie z powodu choroby dzieci.

Po zwolnieniu wróciła do pracy i wciąż wszystko było po staremu. Jednak w grudniu 2018 r. ZUS wszczął kontrolę. W jej trakcie dokładnie sprawdzono wszystkie rachunki, faktury i przelewy w firmie. Kontrolerzy uznali, że jej właścicielka złamała prawo, bo zamiast opiekować się chorymi dziećmi, nadal prowadziła działalność.

Obejrzyj: Emerytura wyższa o 15 proc. "Wystarczy popracować rok dłużej"

ZUS stwierdził, że w czasie, gdy pani Anna miała zaświadczenie lekarskie o niezdolności do pracy z powodu choroby dzieci, prowadziła działalność gospodarczą, bo otrzymywała w tym czasie przelewy za sprzedaną odzież z aukcji na Allegro i OLX.

Tym większe kuriozum, że przelewy były za transakcje dokonane przed pójściem na chorobowe, jednak ZUS tego nie przyjął.

- To jeden z większych absurdów, o jakich słyszałem. Choć to jednostkowa historia, to od teraz może się przydarzyć każdemu. Mamy do czynienia bowiem z nową wykładnią przepisów dokonaną przez ZUS - mówi "Wyborczej" dr Łukasz Wacławik, specjalista od ubezpieczeń społecznych.

Kobieta zwróciła się po pomoc do rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Adama Abramowicza. Ten od razu uznał zarzuty ZUS za absurdalne.

- Nie można zgodzić się z tym, że wpłata dokonana przez klienta przedsiębiorcy na jego konto bankowe przesądza o wykonywaniu przez niego pracy zarobkowej albo wykorzystaniu zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem - tłumaczy rzecznik.

- Tak samo jak w przypadku pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę nie można zakwalifikować wypłaty np. trzynastki, nagrody jubileuszowej, dofinansowania do wczasów pod gruszą albo przelewu innych środków pieniężnych związanych bezpośrednio z zatrudnieniem jako wykonywania przez pracownika pracy zarobkowej albo wykorzystania przez niego zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem - dodaje.

Jednak ZUS nadal swoje, tłumaczeń nie przyjmuje i żąda od pani Anny zwrotu 5,7 tys. zł z odsetkami. Adam Abramowicz odbija piłeczkę. Twierdzi, że w takim razie każdy kto ma firmę powinien blokować wszystkie konta idąc na zwolnienie lekarskie, bo inaczej ZUS każe oddać zasiłek, co - jego zdaniem - jest oczywistym nonsensem. Ostatecznie sprawę rozstrzygnie sąd, bo kobieta odwołała się od decyzji zakładu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: chorobowe, zus, zasiłek, składki, msp, mśp, rzecznik mśp, adam abramowicz, zakład ubezpieczeń społecznych, działalność gospodarcza, firma, zwolnienie lekarskie, sąd, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-02-2020

qwertyNajbardziej perfidne jest chyba to, że zdarzenie było w 2013 roku, a kontrola w 2018. Czyli widać, że czekali tyle czasu, aby finalnie odsetki były … Czytaj całość

25-02-2020

malekCzyli jk ktoś jest na zwolnieniu, to nie płaci faktur, podatków, nie wysyła dokumentów do urzędów skarbowych i nie rozmawia z kontrolami skarbowymi. … Czytaj całość

26-02-2020

brak słówKto to jest ten ZUS ? Może sobie trzeba zadać takie pytanie . Bo to MUSI być KTOŚ !!! Na jakieśkolwiek zapytania zawsze jest odpowiedź taka że mamy … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (317)