Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
armia usa
17.12.2020 13:53

Amerykańskie wojsko szuka dostawców w Polsce

Usługi budowlane, ogrodnicze, dostawy żywności i odzieży. Amerykańska armia poszukuje polskich firm, z którymi mogłaby współpracować.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Getty Images)
Amerykańska armia czeka na polskie firmy. (Fot: NurPhoto)

W czwartek resort rozwoju opublikował przewodnik, w którym tłumaczy polskim przedsiębiorcom, jak wejść we współpracę z amerykańską armią.

- Armia amerykańska jest odbiorcą dóbr wysokiej jakości i dosyć różnorodnych - powiedział wiceminister rozwoju Robert Tomanek. - To jest ogromny rynek. W Polsce mamy bazy wojsk amerykańskich, które potrzebują produktów i usług. Polskie firmy powinny być dostawcami tych produktów i skorzystać z szansy.

Jak mówi wiceminister Tomanek, roczny rynek zamówień publicznych w Stanach Zjednoczonych to ponad bilion dolarów. Realizacja kontraktów dla amerykańskiej armii to dla polskich firm szansa na wejście we współpracę nie tylko z wojskiem.

Tarcza antykryzysowa. Tadeusz Gołębiewski w mocnych słowach o oferowanej pomocy

Na razie z takiej szansy korzysta niewielu. Ministerstwo rozwoju opublikowało co prawda historię 15 polskich firm, które zaczęły współpracować z amerykańską armią, ale jak podkreślają przedstawiciele resortu, możliwości jest znacznie więcej.

- Na pewno występujemy poniżej potencjału polskiej gospodarki - powiedział zastępca dyrektora Departamentu Handlu i Współpracy Międzynarodowej w ministerstwie rozwoju Aleksander Siemaszko. - I mówimy tutaj nie tylko o zamówieniach dla armii amerykańskiej, ale i o innych zamówieniach na rynku międzynarodowym.

Czego potrzebuje wojsko

Jak mówią przedstawiciele firmy PLUS Ops, którzy opracowali podręcznik kontaktów z amerykańską armią, oferty polskich producentów są bardzo konkurencyjne.

- W naszym przewodniku mamy listę najbardziej popularnych zamówień, np. budownictwo, logistyka, transport - mówi Ronald Farkas z PLUS Ops. - Bardzo ważne jest to, aby polskie firmy rejestrowały się w amerykańskich systemach i budowały sieci kontaktów.

Kontrakty dotyczące obsługi baz wojskowych w Polsce mogą zdobyć firmy z różnych branż. Potrzebne są usługi remontowe, ogrodnicze, wyposażenia mieszkań czy dostawy żywności. Amerykańska armia często ogłasza przetargi na dostawy odzieży. Jeden z takich przetargów wygrała polska firma Wojas, która dostarcza żołnierzom obuwie.

- To jest baza wojskowa, w której ludzie żyją i pracują, więc możliwości jest bardzo dużo - powiedział Robert Tomanek.

Współpraca między polskimi firmami a amerykańską armią nie musi się ograniczać do polskich baz.

- Wiemy, że firmy z krajów, które mają większe doświadczenie we współpracy z armią amerykańską czy NATO, ubiegają się o zamówienia poza swoją właściwością geograficzną - mówi Aleksander Siemaszko.

Start w amerykańskim przetargu

Firmy, które chcą startować w przetargach organizowanych przez amerykańskie wojsko, nie muszą być w żaden sposób certyfikowane ani spełniać ściśle określonych kryteriów.

- Większość ogłaszanych przetargów to przetargi nieograniczone. Oznacza to, że oferty może składać każdy - tłumaczy Ronald Farkas. - Dotyczy to także małych firm, które nie mogą być wykonawcami, a jedynie podwykonawcami. Dla nich też znajdą się oferty współpracy.

Jedynym wymogiem jest rejestracja w systemie SAM (System for Award Menagement), który jest bazą danych firm, ubiegających się o rządowe kontrakty.

Publikowany na stronach resortu rozwoju przewodnik ma pokazać przedsiębiorcom jak to robić, gdzie szukać ogłoszeń i w jaki sposób skonstruować ofertę.

Przewodnik ma 7 rozdziałów. Można go pobrać w wersji elektronicznej ze strony ministerstwa rozwoju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: armia usa, polskie firmy, przetargi, firma, msp
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-12-2020

bogobojnaNo to dojna zmiana już pewnie kolesiom dała informacje co ,kto i za ile i zlecenia dostaną kolesie jedynych prawych i sprawiedliwych komunistów. Oby … Czytaj całość

17-12-2020

sławek431podobno za utrzymanie jankesów ma zapłacić polski podatnik to dlatego wszystko ma być prima sort

17-12-2020

ciekawyA kto będzie płacił ?

Rozwiń komentarze (90)