Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KRO
|

Będą rekompensaty za stan wyjątkowy. Rząd przyjął projekt ustawy

15
Podziel się:

Wszyscy przedsiębiorcy działający w 3-kilometrowym pasie przygranicznym dostaną rekompensaty za stan wyjątkowy. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o rekompensacie w wysokości 65 proc. utraconych dochodów, dla firm z obszaru objętego stanem wyjątkowym - poinformowało w środę w komunikacie Ministerstwo Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Będą rekompensaty za stan wyjątkowy. Rząd przyjął projekt ustawy
Rekompensaty za stan wyjątkowy trafią do przedsiębiorców. Rząd przyjął projekt (KPRM, KPRM)
bEEaUWqd

W środę rząd zajął się projektem ustawy wprowadzającym rekompensaty dla przedsiębiorców, którzy z powodu wprowadzenia przy granicy z Białorusią notują straty.

Zobacz także: Łukaszenka czuje biznes? Zaskakujące słowa prezesa Grupy Atlas: otoczenie prawne jest lepsze niż w Polsce
bEEaUWqf

Rekompensaty dla przedsiębiorców

Rekompensaty mają trafić przede wszystkim do przedsiębiorców i rolników świadczących usługi hotelarskie w rozumieniu ustawy o usługach hotelarskich oraz do przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie gastronomii.

Ograniczenia dotyczą tych firm, które działają na przygranicznym pasie z Białorusią na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego, gdzie został ogłoszony stan wyjątkowy.

Na jakie pieniądze mogą liczyć przedsiębiorcy? Rekompensata ma wynosić 65 proc. średniego miesięcznego przychodu wnioskodawcy ze świadczonych usług czy prowadzonej działalności w okresie obejmującym czerwiec, lipiec i sierpień 2021 roku na obszarze objętym stanem wyjątkowym.

bEEaUWql

Jeżeli przedsiębiorca nie prowadził działalności w którymkolwiek ze wspomnianych miesięcy, do wyliczenia kwoty za ten miesiąc przyjmuje się wartość zerową.

Jeżeli natomiast stan wyjątkowy będzie przedłużony lub też zniesiony przed upływem 30 dni, wysokość wypłacanej rekompensaty będzie ustalana proporcjonalnie do stanu faktycznego.

Stan wyjątkowy na granicy

Stan wyjątkowy obowiązuje w 183 miejscowościach przygranicznych. Jak pisaliśmy w money.pl, część turystów miała rezerwacje na weekend, ale w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego musiała zmienić plany.

- U mnie było 8 osób. Nikt nie protestował, przyszło zarządzenie, to spakowali się i pojechali. Nikt przecież nie chce dostać mandatu - mówił money.pl Bronisław Talkowski, który prowadzi gospodarstwo agroturystyczne w Kruszynianach.

bEEaUWqm

Jednak stan wyjątkowy uderza nie tylko w przedsiębiorców działających w pasie przygranicznym. Przykładem niech będzie Supraśl, z którego uciekli turyści, choć miejscowość tę od granicy dzieli przeszło 30 km. Przedsiębiorstwa tam działające na rekompensaty nie będą mogły liczyć.

Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta stan wyjątkowy został wprowadzony na 30 dni. Został wprowadzony w 183 miejscowościach w pasie przygranicznym z Białorusią.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEaUWqG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
olo999
3 dni temu
Będzie jak z tarczami. Jeden dostanie wszystko a drugi nie dostanie nic i jeszcze Zus będzie musiał płacić, jak ja!
CYRK
1 tyg. temu
Co z handlowcami? Jestem przedstawicielem na rejonie wschodnim, gdzie dojeżdżam 400km. Zgodnie ze stanem, nie mogę tam przyjeżdżać. Tracę każdego dnia 1000 PLN. Gdzie wnioskować o odszkodowanie?
Krzysztof7
2 tyg. temu
Rekompensaty będą ,a i owszem , takie jak dla służby zdrowia obecnie. Czekaj Tatka latka.
bEEaUWqH
bogdan19734
2 tyg. temu
Tak to już jest A inni sobie chwalą PiS No to niema rady Szczególnie złodzieję bo przywożą coś do Polski/
Trzeźwy
2 tyg. temu
A za pierwszy tak zwany lockdown państwa polskiego nawet nie możesz pozwać do sądu, że zakazano Ci pracować i handlować, bo miłościwie nam panujący jedyny możliwy sposób zakwestionowali kierujac skargę do Trybunału Konstytucyjnego gdzie utknęła na dobre. I tak ludzie i firmy, które zbankrutowały przez prawo tworzone na szybko na kolanie i ogłaszane na konferencjach prasowych do dzisiaj nie mogą dochodzić swoich praw w sądach bo Pan Premier celowo im to uniemożliwił. Takie mamy właśnie.........Państwo (niech każdy sam wpisze przymiotnik w wykropkowanym miejscu). Teraz zrobią jeszcze Polski Wał to znaczy Polski Ład, który oskubie ludzi pracujących a wspomoże ludzi tak zwanych ,,nieaktywnych zawodowo,,. Czyli od przyszłego roku będzie nowy program 20+ . To znaczy INFLACJA 20+