Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Bez względu na wysokość obrotów". Apel o zrównanie zasad zwolnienia ze składek

Adam Abramowicz apeluje o zastosowanie takiego samego modelu wsparcia w zakresie składek na ubezpieczenia społeczne dla osób prowadzących działalność gospodarczą rolniczą oraz pozarolniczą. Dzięki temu pomoc będą mogli otrzymać wszyscy przedsiębiorcy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Projekt tarczy antykryzysowej powoduje wątpliwości przedsiębiorców. Wielu uważa, że nie będzie wystarczająco skuteczna (Fot: Mateusz Grochocki/East News)

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, skierował do premiera Mateusza Morawieckiego list z apelem o zastosowanie takiego samego modelu wsparcia w zakresie składek na ubezpieczenia społeczne dla osób prowadzących działalność gospodarczą rolniczą oraz pozarolniczą. Dzięki temu pomoc będą mogli otrzymać wszyscy przedsiębiorcy, bez względu na wysokość obrotów.

W piśmie skierowanym do polityków Abramowicz docenił obowiązujące w Polsce środki mające zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa, ale podkreślił, że ich "skutkiem ubocznym" jest paraliż licznych sektorów gospodarki, który wielu przedsiębiorców pozbawia znacznej części albo całkowicie przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej.

Tylko w lutym Zakładowi przybyło 16 tysięcy nowych dłużników.
Firmy w kleszczach: bez składek nie ma świadczeń

- Przedsiębiorcy zrzeszeni w 204 organizacjach członkowskich Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców doceniają podjęte przez Rząd i Prezydenta RP starania, zmierzające do złagodzenia tego dotkliwego problemu. Zaproponowane rozwiązania są jednak niewystarczające. Adresowane są bowiem tylko do mikroprzedsiębiorców, którzy w lutym osiągnęli przychód nie większy niż trzykrotność prognozowanego średniego wynagrodzenia w 2020 roku, czyli około 15 600 zł. Przy takim obwarowaniu z pomocy będą mogły skorzystać głównie firmy jednoosobowe albo z jednym czy dwoma pracownikami - zauważył Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Obejrzyj: Nowe przepisy ws. koronawirusa. Można jeździć na rowerze, na motocyklu raczej nie"

Podkreślił, że niezwykle ważne jest, aby wsparcie mogli otrzymać wszyscy przedsiębiorcy, bez względu na wysokość obrotów. "W narodowym interesie leży bowiem utrzymanie na rynku firm zatrudniających wielu pracowników. Gwałtowny i skokowy wzrost bezrobocia byłby dla Polaków niezwykle bolesny" – czytamy.

Abramowicz zaapelował do premiera o zastosowanie tego samego mechanizmu pomocy dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą.

Właściciel Raf Trans mówi: szukam pracy dla moich ludzi.
Przedsiębiorcy: dziękujemy za to, co robicie, ale nas to nie uratuje

- Jestem przekonany, że wykorzystanie tego samego modelu pomocy dla osób prowadzących działalność gospodarczą rolniczą oraz pozarolniczą będzie rozwiązaniem prostym i szybkim do wdrożenia, a jednocześnie sprawiedliwym społecznie. Jednocześnie skutek budżetowy takiej regulacji, szacowany na około 4 mld zł – przy deklarowanym wsparciu gospodarki w wysokości 212 mld zł – nie wydaje się być nadmierny – napisał.

Do pisma dołączył projekt przepisów, które rozszerzają zastosowanie tarczy antykryzysowej o większych pracodawców.

Z wyliczeń dołączonych do projektu wynika, że całkowite zwolnienie ze składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą w okresie 1 marca - 31 maja 2020 r. wiązać się będzie z brakiem wypływów ze składek w łącznej wysokości 4 mld zł. "Na kwotę 4 mld zł składać się będą 3,3 mld zł składek na ubezpieczenia społeczne oraz 0,7 mld zł składek na ubezpieczenie zdrowotne, które częściowo wrócą do budżetu z racji braku możliwości odliczenia od podatku dochodowego od osób fizycznych".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: koronawirus, adam abramowicz, tarcza antykryzysowa, gospodarka, wiadomości, msp
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-03-2020

prywatnedaneNie możemy przerzucać kosztów tylko na Państwo Polskie, jeśli tak zrobimy …. to najpierw padnie to Państwo a potem My :(

26-03-2020

zxc17 tys w lutym. Zero w marcu, Zero w kwietniu i według tych orłów mam dochód?

27-03-2020

sdfsdPIS zrobił to, co robi najlepiej, Działanie pozorowane, żeby ciemny lud kupił, że wszyscy przedsiębiorcy dostali pomoc od państwa, a to bujda na … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (21)