Notowania

vat
03.09.2019 07:26

Biała lista podatników VAT z lukami. Ministerstwo Finansów uspokaja

Elektroniczny wykaz czynnych podatników VAT nie działa tak, jak powinien. Przedsiębiorcy boją się, że jeśli ta sytuacja się utrzyma dłużej, to będą miały problem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Elektroniczny wykaz czynnych podatników VAT nie działa tak, jak powinien. (Fot: Tomasz Kawka/East News)

O problemach z działającym od początku września rejestrze pisze "Dziennik". Jak czytamy, podatnicy boją się, że jeśli sytuacja szybko się nie poprawi, to stracą kontrahentów. Ci bowiem zrezygnują z prowadzenia biznesu z firmą, której rachunków nie ma w wykazie.

Wszystko przez to, że od 1 stycznia 2020 r. pojawią się sankcje dla tych, którzy zapłacą za transakcje o wartości powyżej 15 tys. zł na niezarejestrowane konto. Osoby te nie będą mogły zaliczyć wydatku do kosztów podatkowych, a dodatkowo narażą się na solidarną odpowiedzialność ze sprzedawcą za VAT.

Jak podaje gazeta, jest też problem ze sprawdzeniem, czy dana osoba figurowała kiedyś w rejestrze VAT. Z informacji na białej liście wynika na przykład, że klient, który powinien figurować jako wykreślony z rejestru, tak naprawdę nigdy w nim nie był.

Obejrzyj też: VAT na soki jednak niższy. "Tam, gdzie są wyjątki, jest i ryzyko dla systemu poboru podatków"

Ale i to nie wszystko. Są przypadki, że nie zgadza się nawet data rejestracji firmy - inna jest na liście, a inna w dokumentach z urzędu skarbowego.

Ministerstwo Finansów jednak uspokaja. Na razie bowiem lista działa testowo i trwają prace, by była w stu procentach zgodna ze stanem faktycznym.

- Ostatni kwartał 2019 r. chcieliśmy potraktować testowo. Zrezygnowaliśmy z nakładania sankcji w tym okresie. Robimy wszystko, aby wykaz jak najszybciej był w pełni funkcjonalny - mówi gazecie rzecznik resortu Paweł Jurek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: vat, podatki, biała lista, msp
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-09-2019

DawidCzyli przedsiebiorca ma sprawdzac kazda firme co on jest urzednikiem skarbowym ??? To jest chore !!

03-09-2019

TomekKlasyczny bajzel ze strony ministerstwa. Przecież te wszystkie informacje (w tym numery rachunku przedsiębiorców) mają już już odpowiednie organy, … Czytaj całość

03-09-2019

to już gorzej niż dramatPaństwo niewydolne, niedługo obowiązek kontroli prędkości będzie przeniesiony na innych kierowców, bo przecież policji jest za mało :D

Rozwiń komentarze (17)