Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
21.07.2020 12:16

Biznes na subwencjach dla firm. PFR zaleca ostrożność, a w jednym przypadku zawiadamia organy ścigania

Zawnioskowałeś i nie otrzymałeś subwencji? Na to pytanie pewnie wielu przedsiębiorców doświadczonych przez pandemię koronawirusa odpowie twierdząco. Jednak zapał skuszonych reklamą firm proponujących wsparcie studzi PFR i "rekomenduje daleko idącą ostrożność".

Podziel się
Dodaj komentarz
Przedsiębiorcy szukają pomocy w przebrnięciu przez trudy wnioskowania o subwencję.

Nie wiemy, jak intensywny przebieg będzie miała druga fala pandemii. Przedsiębiorcy w rozmowach podkreślają jednak, że jeszcze nie pozbierali się po poprzednim mrożeniu gospodarki z powodu koronawirusa. Nie do wszystkich też, z różnych powodów, dotarła pomoc państwa.

Tych, którzy mieli problemy formalne z wnioskowaniem o pomoc w ramach subwencji Polskiego Funduszu Rozwoju, kuszą firmy w internecie. Najczęściej pojawiająca się w tym kontekście zachęta to:
"Twoja firma ucierpiała w pandemii, ale nie otrzymała subwencji PFR? Pomożemy Ci ją pozyskać".

Co oferują takie firmy? Sprawdzamy pierwszy wynik wyszukiwania i firmę najszerzej reklamowaną na Facebooku.

Zobacz też: Sławomir Nowak usłyszał zarzuty. Leszek Miller komentuje

Wracające wnioski

Zdzisława Skotarczak z SDO AUDYT ze Szczecina przekonuje, że wielu przedsiębiorców ma problemy, gdy stara się o pieniądze. Właściciel firmy sprawdza dane w skarbowce i ZUS, dostaje czytelny sygnał, że wszystko jest w porządku. Składa wniosek w PFR, a instytucja te same dane sprawdza swoimi kanałami, ponownie w ZUS i skarbówce, i okazuje się, że jednak pojawiają się zaległości.

Wydawałoby się, że to proste do wyjaśnienia błędy, tak jednak nie jest, gdy wniosek wraca bez informacji dlaczego został odrzucony. - Pomimo posiadania zaświadczeń o niezaleganiu z podatkami i ze składkami w ZUS, przedsiębiorcy otrzymują negatywną decyzję w sprawie subwencji. Zdarzają się także przedsiębiorcy, którzy nie byli podatnikami VAT przez cały 2019 rok i tu pojawia się problem ustalenia wysokości obrotu za 2019 - mówi Skotarczak.

Wniosek może "nie przejść" również ze względu na błędy przy dacie rozpoczęcia działalności czy liczby zatrudnionych. Niewychwycenie tego od razu powoduje, że wniosek wraca do przedsiębiorcy bez końca. - Jeden z naszych klientów składał wniosek 4 razy zanim trafił do nas, a w decyzjach odmownych nie było wykazanych żadnych rozbieżności - mówi Zdzisława Skotarczak.

Jak zapewnia, w imieniu firmy wnioskuje do skutku, wykorzystując także procedury reklamacyjne, wyjaśniające i odwoławcze, przewidziane w regulaminie PFR.

5 proc. to dużo?

O pieniądzach za te usługi mówić nie chce. Jak się jednak nieoficjalnie dowiedzieliśmy, za takie wsparcie można zapłacić nawet do 5 proc. uzyskanej subwencji. Jak już pisaliśmy w money.pl, mikrofirma (do 9 pracowników) może otrzymać do 300 tys. zł, co oznaczałoby koszt 15 tys. zł. Średnie (do 49 pracowników) mogą dostać 1,7 mln zł, a duże (do 249 pracowników) już blisko 9 mln zł. To oznaczałoby koszty na poziomie odpowiednio 85 tys. zł i ponad 440 tys. zł.

Na Facebooku swoją pomoc szeroko reklamuje Dresler Group. Wszystko wygląda bardzo wiarygodnie. Profil firmy upstrzony jest logotypami PFR.

Firma zapewnia również, że każdy przypadek rozpatrują indywidualnie i ma bardzo wysoką skuteczność. "Tysiące realizacji" - deklaruje Dresler Group, która "rozlicza się tylko za sukces (success fee)". "Nie pobieramy żadnych opłat i zaliczek z góry"- czytamy na profilu na Facebooku.

Żadnych informacji

Udało nam się nawiązać kontakt z przedstawicielem firmy, która, jak się jednak okazało, bardziej jest skora do zapewniania o swojej skuteczności niż odpowiadania na pytania o sposób działania i koszty usługi dla przedsiębiorców.

- Zarząd podjął decyzję o nieudzielaniu żadnych informacji mediom - mówi money.pl Marek Watoła, upoważniony do reprezentowania firmy. Pytania o koszty od zainteresowanych przedsiębiorców na profilu FB firma również zbywa formułką: "Każda usługa jest wyceniana indywidualnie. Zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami".

Jak na to patrzy PFR?

W 2019 r. N. był przesłuchiwany przez komisję śledczą ds. VAT
Od "złotego dziecka Platformy" po aferę zegarkową i zarzuty korupcyjne. To była barwna droga

- Co do zasady prowadzenie usług doradczych w zakresie finansów, w tym pomoc przy wyjaśnianiu kwestii podatkowych i dotyczących składek na ubezpieczenie społecznie, jest dozwolone prawem. W naszej ocenie jednak formularz wniosku o subwencję z Tarczy Finansowej PFR jest prosty, o czym świadczy przykład tysięcy firm, które skorzystały ze wsparcia - zapewnia Michał Witkowski, rzecznik Funduszu.

PFR: z wątpliwościami do nas

Jak dodaje, ze wsparcia skorzystało już ok. 325 tysięcy firm, którym wypłacono 58 miliardów zł. - Świadczy to o tym, że założenia dotyczące szybkości udzielanej pomocy i jej skali udało się w pełni zrealizować. Firma podpisująca się na Facebooku "Dresler Group" w sposób bezprawny wykorzystuje logotyp PFR SA, bez naszej zgody, dwa tygodnie temu zgłosiliśmy ten fakt do organów ścigania - mówi Witkowski.

PFR zważywszy na ryzyko narażenia przedsiębiorców na skutki nieuczciwych działań niektórych doradców rekomenduje przedsiębiorcom zainteresowanym pozyskaniem wsparcia z Tarczy Finansowej PFR daleko idąca ostrożność przy wyborze usług doradczych.

- Zachęcamy jednocześnie, by z wszelkimi pytaniami i wątpliwościami przedsiębiorcy zwracali się bezpośrednio do PFR, korzystając z informacji na stronie internetowej PFR, infolinii lub formularza kontaktowego - podsumowuje.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-07-2020

ale_dlaczego_?Opiszę Wam historię. Mąż prowadzi działalność gospodarczą, zatrudnia mnie (czyli żonę) na 1/2 etatu. Co ważne zatrudnienie nie jest fikcją, moje … Czytaj całość

21-07-2020

AirJasne jasne. Trzy miesiące wnioskowania. Był problem z ZUS ale wszystko załatwione ponad miesiąc temu. Niestety nadal według PFR zaległość. Dokumenty … Czytaj całość

22-07-2020

etam...nie jestem zwolennikiem PIS... ale dla wszystkich chcących skorzystać z PFR, proszę złożyć wniosek przez Bank, w którym posiadacie konto... w ciągu 24 … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (7)