Notowania

Biznes na wsi? Nawet 250 tys. zł od państwa dla przedsiębiorczego rolnika

Już nie 100, a nawet 250 tys. zł będzie mógł otrzymać rolnik, który zechce prowadzić działalność na wsi. Zapłaci mu Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Warunek jest jeden - stworzyć miejsca pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Rolnicy, którzy zdecydują się na prowadzenie biznesu na wsi, mogą liczyć na spore wsparcie od państwa (Fot: Piotr Kamionka)

Jak pisze "Puls Biznesu", dotychczasowe zasady przyznawania dotacji zakładały, że młody agroprzedsiębiorca otrzyma od Agencji maksymalnie 100 tys. zł.

Teraz jednak się to zmieniło. Za samo założenie biznesu dającego jedno miejsce pracy przysługuje nawet 150 tys. zł, a gdy jeszcze do tego powstaną kolejne etaty, to kwota znacząco wzrasta.

Przy dwóch pracownikach dotacja wyniesie 200 tys. zł, a przy trzech lub więcej - nawet 250 tys. zł.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Pieniądze są wypłacane w ramach działania "Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników" w programie Rozwoju Obszarów Wiejskich.

80 proc. dotacji rolnik dostanie, gdy spełni warunki wskazane w wydanej przez Agencję decyzji. Pozostałe 20 proc., gdy zrealizuje biznesplan.

23 lata temu za bochenek chleb płaciliśmy zaledwie 60 groszy. Dziś trzeba dać blisko 4 razy tyle
Bochenek chleba za 60 groszy, masło za 1,5 zł. Tak zmieniły się ceny od denominacji

Są jednak warunki, dotyczące przeznaczenia pieniędzy otrzymanych od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przynajmniej 70 proc. dotacji rolnik musi przeznaczyć na inwestycje w środki trwałe, czyli zakup maszyn, urządzeń czy wyposażenie budynków gospodarczych. Pozostałe 30 - na inne wydatki związane z prowadzeniem firmy.

Szczecin: Rolnicy nadal protestują

ARiMR chce bowiem, by na wsiach powstawało więcej biznesów związanych ze sprzedażą kwiatów czy roślin, a także na przykład produktów z drewna.

Dlatego też oprócz rolników o wsparcie mogą ubiegać się ich małżonkowie czy domownicy oraz ci, którzy w ciągu ostatnich 2 lat mieli zawieszoną działalność gospodarczą. Wnioski o dotację będzie można składać przez miesiąc. Start już 30 września.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: rolnictwo, arimr, krus, rolnicy, msp, firma
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-09-2019

AtytalRocznie pracownik będzie kosztować młodego przedsiębiorcę 50 ty. zł. Przy warunku przeznaczenia dotacji ma środki trwałe młody przedsiębiorca wyjdzie … Czytaj całość

11-09-2019

zigorW pierwszych latach działalności ciężko jest o zysk, zazwyczaj dokłada się do niej. 3ch pracowników w składkach , podatkach i pensjach nawet … Czytaj całość

12-09-2019

KonradRolnik ma dostać 250 tysięcy na otworzenie działalności, a ludzie z miasta 25 tysięcy? Kpina! W życiu nie zagłosuje już na PIS! Rolnicy to oszuści i … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (28)