Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Biznes na wsi? Nawet 250 tys. zł od państwa dla przedsiębiorczego rolnika

28
Podziel się:

Już nie 100, a nawet 250 tys. zł będzie mógł otrzymać rolnik, który zechce prowadzić działalność na wsi. Zapłaci mu Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Warunek jest jeden - stworzyć miejsca pracy.

Rolnicy, którzy zdecydują się na prowadzenie biznesu na wsi, mogą liczyć na spore wsparcie od państwa
Rolnicy, którzy zdecydują się na prowadzenie biznesu na wsi, mogą liczyć na spore wsparcie od państwa (East News, Piotr Kamionka)
bEJrCKdN

Jak pisze "Puls Biznesu", dotychczasowe zasady przyznawania dotacji zakładały, że młody agroprzedsiębiorca otrzyma od Agencji maksymalnie 100 tys. zł.

Teraz jednak się to zmieniło. Za samo założenie biznesu dającego jedno miejsce pracy przysługuje nawet 150 tys. zł, a gdy jeszcze do tego powstaną kolejne etaty, to kwota znacząco wzrasta.

Przy dwóch pracownikach dotacja wyniesie 200 tys. zł, a przy trzech lub więcej - nawet 250 tys. zł.

bEJrCKdP

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Pieniądze są wypłacane w ramach działania "Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników" w programie Rozwoju Obszarów Wiejskich.

80 proc. dotacji rolnik dostanie, gdy spełni warunki wskazane w wydanej przez Agencję decyzji. Pozostałe 20 proc., gdy zrealizuje biznesplan.

bEJrCKdV

Są jednak warunki, dotyczące przeznaczenia pieniędzy otrzymanych od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przynajmniej 70 proc. dotacji rolnik musi przeznaczyć na inwestycje w środki trwałe, czyli zakup maszyn, urządzeń czy wyposażenie budynków gospodarczych. Pozostałe 30 - na inne wydatki związane z prowadzeniem firmy.

ARiMR chce bowiem, by na wsiach powstawało więcej biznesów związanych ze sprzedażą kwiatów czy roślin, a także na przykład produktów z drewna.

bEJrCKdW

Dlatego też oprócz rolników o wsparcie mogą ubiegać się ich małżonkowie czy domownicy oraz ci, którzy w ciągu ostatnich 2 lat mieli zawieszoną działalność gospodarczą. Wnioski o dotację będzie można składać przez miesiąc. Start już 30 września.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEJrCKeq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(28)
Kasta dla gło...
2 lata temu
Za przejęcie gospodarstwa premia 100k,na firmę 250k. KRUS. A ile dostaje osoba chcąc otworzyć firmę, nie będąca rolnikiem?
Oli
2 lata temu
Wiecznie im dokladaja jezu ludzie oni za to wille buduja i auta kupuja mieszkania dzieciom w miastach dajcie biednym wkoncu oni i tak zatrudniaja juz za pol darmo pol ukrainy
Meg
2 lata temu
Jestes rolnikiem, ale nie wziąłeś jednolitej płatności obszarowej - dotacji nie dostaniesz - dziwny warunek, przez który jestem zdyskwalifikowana na starcie
bEJrCKer
I.
2 lata temu
A kilogram jabłek 6 zł. Extra
ja dam miej...
2 lata temu
ja dam miejsca pracy nawet 10 ale niech rzad mu płaci sprawdza trzeźwości i to żeby był codziennie w pracy .
...
Następna strona