Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
działalność gospodarcza
03.08.2020 14:30

Biznes nad Wisłą. Firmy zbiedniały, a ich prowadzenie nie należy do najłatwiejszych

Czy Polska jest dobrym krajem do prowadzenia biznesu? Zapytaliśmy o to przedsiębiorców. Wyniki badania wskazują jasno - mamy sporo do nadrobienia, ale nie ma tragedii. Sprawdziliśmy też, co z kondycją finansową firm. Akurat te dane nie napawają optymizmem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pixabay.com)
Prowadzenie firmy w Polsce. Wiemy, co o tym myślą przedsiębiorcy

Spora grupa polskich przedsiębiorców twierdzi, że w naszym kraju nie ma odpowiednich warunków do prowadzenia biznesu. Są jednak i tacy, którzy uważają, że sytuacja nie jest dramatyczna, nie brakuje też tych zadowolonych. Tak wynika z badania "Stan biznesu" przeprowadzonego przez Instytut Badań Spraw Publicznych na zlecenie money.pl.

Na pytanie, "czy Pana(i) zdaniem Polska jest dobrym krajem do prowadzenia działalności biznesowej?", 28 proc. osób odpowiedziało, że nie. W tym 11 proc. wskazało na "zdecydowanie nie", a 17 proc. "raczej nie".

Dość zaskakująco wypada grupa środka, czyli osób, które uważają, że może i prowadzenie biznesu w Polsce nie jest wybitnie skomplikowane, ale jednocześnie do najłatwiejszych także nie należy. Tych z ambiwalentnym stosunkiem jest aż 37 proc. badanych.

Obejrzyj: Płaca minimalna 2021. Rząd wycofuje się z obietnicy

Tej grupy nie można zatem doliczyć ani do krytykujących, ani do zachwalających kwestie związane z prowadzeniem firmy w Polsce.

Pomijając "grupę środka", zadowolonych jest więcej niż niezadowolonych - łącznie 33 proc. Z tego 9,67 proc. stwierdziło, że prowadzenie biznesu w kraju nad Wisłą to łatwizna, ponieważ na wyżej wymienione pytanie odpowiedziało "zdecydowanie tak". Tych umiarkowanie zadowolonych jest znacznie więcej - 23,33 proc. respondentów wskazało na odpowiedź "raczej tak".

Do tego 2 proc. respondentów nie ma zdania i wskazało na: "nie wiem / trudno powiedzieć". Nieco inaczej plasują się odpowiedzi, które nie uwzględniają właśnie osób niezdecydowanych. Wykres poniżej.

Firmy słabo przędą

W badaniu najbardziej niepokoją dane dotyczące sytuacji finansowej firm działających w Polsce. Badanie zostało zrealizowane w lipcu, więc w czasie, gdy biznes wciąż zmagał się z kryzysem wywołanym koronawirusem, ale też już przygotowywał na drugą falę pandemii.

Na pytanie "jak ocenia Pan(i) kondycję finansową swojej firmy?" w grupie odpowiedzi bez osób niezdecydowanych aż 49,33 proc. respondentów wskazało, że sytuacja ta się pogorszyła. Z tego 12,84 proc. badanych wskazało odpowiedź "zdecydowanie się pogorszyła", a 36,49 proc. osób wskazało na odpowiedź "raczej się pogorszyła".

Nawet jeśli w danej firmie kondycja finansowa się nie pogorszyła, to też się nie poprawiła. Na powyższe pytanie "pozostała bez zmian" odpowiedziało aż 35,81 proc. pytanych.

Na to, że jest lepiej, wskazało zaledwie 14,86 proc. Z czego 10,47 proc. badanych wskazało, że sytuacja finansowa w ich firmie "raczej się polepszyła", a tylko 4,39 proc. pytanych odpowiedziało, że "zdecydowanie się polepszyła".

- W niespokojnych czasach epidemii tym ważniejsze jest śledzenie nastrojów wśród przedsiębiorców. Prawie połowa z nich uważa, że kondycja finansowa ich firmy pogorszyła się w ostatnim czasie - mówi money.pl Łukasz Pawłowski, prezes Ogólnopolskiej Grupy Badawczej.

- Śledząc regularnie te wskazania w najbliższych miesiącach, będziemy wiedzieć, czy nasza gospodarka wychodzi z kłopotów. Nikt lepiej niż właściciele i managerowie firm nie będą wiedzieć, czy trudne czasy są już za nami - dodaje.

Również z ostatniego badania TMF Group, która opracowała raport "Global Business Complexity Index" wynika, że w Polsce biznes prowadzi się niezwykle trudno, co bierze się między innymi z mnogości skomplikowanych przepisów, przez które musi przebrnąć każdy przedsiębiorca.

W raporcie Polska znalazła się na 14. miejscu wśród najtrudniejszych do prowadzenia biznesu państw w Europie. Co prawda to awans o cztery pozycje w skali roku, jednak zmiana wynika głównie z roszad, jakie miały miejsce w odniesieniu do innych krajów, a nie z rzeczywistej poprawy warunków prowadzenia biznesu.

Jak wskazują eksperci TMF w swoim raporcie, w Europie najłatwiej prowadzić biznes odpowiednio w Danii, Holandii, Irlandii, Szwajcarii i na Malcie.

Z kolei najtrudniej w Grecji, gdzie co roku wprowadzane jest około 70 nowych przepisów podatkowych i to już w czasie trwania roku podatkowego. Tuż za Grecją znalazły się Turcja, Francja, Chorwacja i Belgia.

Wśród naszych bezpośrednich sąsiadów łatwiej prowadzi się firmę m.in. na Ukrainie, w Czechach i w Niemczech, a trudniej na Słowacji czy w Rosji.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: działalność gospodarcza, prowadzenie biznesu, przedsiębiorcy, pandemia, kryzys, firma, msp, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-08-2020

zjeść nie znaczy jeśćA z kim porównywali łatwość prowadzenia biznesu ,bo to najważniejsze pytanie w tym temacie. W Polsce rządzi mafia polityczna,klerykalna i … Czytaj całość

03-08-2020

Piotr NBadanie nie uwzględnia tego ze Polak zawsze musi biadolić i skarżyć się wszystkim jak to on ma źle , jakie wielkie podatki musi płacić i wszyscy … Czytaj całość

03-08-2020

Epic VirusA ja zamykam wszystko, zwalniam pracowników i jak coś zostanie wszystko w epic cash ładuję.( polecam przez vitex net kupować za USDT lub BTC ). To … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (179)