Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Biznes nad Wisłą. Firmy zbiedniały, a ich prowadzenie nie należy do najłatwiejszych

179
Podziel się:

Czy Polska jest dobrym krajem do prowadzenia biznesu? Zapytaliśmy o to przedsiębiorców. Wyniki badania wskazują jasno - mamy sporo do nadrobienia, ale nie ma tragedii. Sprawdziliśmy też, co z kondycją finansową firm. Akurat te dane nie napawają optymizmem.

Prowadzenie firmy w Polsce. Wiemy, co o tym myślą przedsiębiorcy
Prowadzenie firmy w Polsce. Wiemy, co o tym myślą przedsiębiorcy (pixabay.com)
bEEaTmwR

Spora grupa polskich przedsiębiorców twierdzi, że w naszym kraju nie ma odpowiednich warunków do prowadzenia biznesu. Są jednak i tacy, którzy uważają, że sytuacja nie jest dramatyczna, nie brakuje też tych zadowolonych. Tak wynika z badania "Stan biznesu" przeprowadzonego przez Instytut Badań Spraw Publicznych na zlecenie money.pl.

Na pytanie, "czy Pana(i) zdaniem Polska jest dobrym krajem do prowadzenia działalności biznesowej?", 28 proc. osób odpowiedziało, że nie. W tym 11 proc. wskazało na "zdecydowanie nie", a 17 proc. "raczej nie".

Dość zaskakująco wypada grupa środka, czyli osób, które uważają, że może i prowadzenie biznesu w Polsce nie jest wybitnie skomplikowane, ale jednocześnie do najłatwiejszych także nie należy. Tych z ambiwalentnym stosunkiem jest aż 37 proc. badanych.

bEEaTmwT
Zobacz także: Obejrzyj: Płaca minimalna 2021. Rząd wycofuje się z obietnicy

Tej grupy nie można zatem doliczyć ani do krytykujących, ani do zachwalających kwestie związane z prowadzeniem firmy w Polsce.

bEEaTmwZ

Pomijając "grupę środka", zadowolonych jest więcej niż niezadowolonych - łącznie 33 proc. Z tego 9,67 proc. stwierdziło, że prowadzenie biznesu w kraju nad Wisłą to łatwizna, ponieważ na wyżej wymienione pytanie odpowiedziało "zdecydowanie tak". Tych umiarkowanie zadowolonych jest znacznie więcej - 23,33 proc. respondentów wskazało na odpowiedź "raczej tak".

Do tego 2 proc. respondentów nie ma zdania i wskazało na: "nie wiem / trudno powiedzieć". Nieco inaczej plasują się odpowiedzi, które nie uwzględniają właśnie osób niezdecydowanych. Wykres poniżej.

Firmy słabo przędą

W badaniu najbardziej niepokoją dane dotyczące sytuacji finansowej firm działających w Polsce. Badanie zostało zrealizowane w lipcu, więc w czasie, gdy biznes wciąż zmagał się z kryzysem wywołanym koronawirusem, ale też już przygotowywał na drugą falę pandemii.

bEEaTmxa

Na pytanie "jak ocenia Pan(i) kondycję finansową swojej firmy?" w grupie odpowiedzi bez osób niezdecydowanych aż 49,33 proc. respondentów wskazało, że sytuacja ta się pogorszyła. Z tego 12,84 proc. badanych wskazało odpowiedź "zdecydowanie się pogorszyła", a 36,49 proc. osób wskazało na odpowiedź "raczej się pogorszyła".

Nawet jeśli w danej firmie kondycja finansowa się nie pogorszyła, to też się nie poprawiła. Na powyższe pytanie "pozostała bez zmian" odpowiedziało aż 35,81 proc. pytanych.

bEEaTmxb

Na to, że jest lepiej, wskazało zaledwie 14,86 proc. Z czego 10,47 proc. badanych wskazało, że sytuacja finansowa w ich firmie "raczej się polepszyła", a tylko 4,39 proc. pytanych odpowiedziało, że "zdecydowanie się polepszyła".

- W niespokojnych czasach epidemii tym ważniejsze jest śledzenie nastrojów wśród przedsiębiorców. Prawie połowa z nich uważa, że kondycja finansowa ich firmy pogorszyła się w ostatnim czasie - mówi money.pl Łukasz Pawłowski, prezes Ogólnopolskiej Grupy Badawczej.

- Śledząc regularnie te wskazania w najbliższych miesiącach, będziemy wiedzieć, czy nasza gospodarka wychodzi z kłopotów. Nikt lepiej niż właściciele i managerowie firm nie będą wiedzieć, czy trudne czasy są już za nami - dodaje.

Również z ostatniego badania TMF Group, która opracowała raport "Global Business Complexity Index" wynika, że w Polsce biznes prowadzi się niezwykle trudno, co bierze się między innymi z mnogości skomplikowanych przepisów, przez które musi przebrnąć każdy przedsiębiorca.

bEEaTmxc

W raporcie Polska znalazła się na 14. miejscu wśród najtrudniejszych do prowadzenia biznesu państw w Europie. Co prawda to awans o cztery pozycje w skali roku, jednak zmiana wynika głównie z roszad, jakie miały miejsce w odniesieniu do innych krajów, a nie z rzeczywistej poprawy warunków prowadzenia biznesu.

Jak wskazują eksperci TMF w swoim raporcie, w Europie najłatwiej prowadzić biznes odpowiednio w Danii, Holandii, Irlandii, Szwajcarii i na Malcie.

Z kolei najtrudniej w Grecji, gdzie co roku wprowadzane jest około 70 nowych przepisów podatkowych i to już w czasie trwania roku podatkowego. Tuż za Grecją znalazły się Turcja, Francja, Chorwacja i Belgia.

Wśród naszych bezpośrednich sąsiadów łatwiej prowadzi się firmę m.in. na Ukrainie, w Czechach i w Niemczech, a trudniej na Słowacji czy w Rosji.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEEaTmxu
działalność gospodarcza
przedsiębiorcy
KOMENTARZE
(179)
miazga
rok temu
Widze ze wiekszosc ankietowanych prowadzilo biznes w PL. hahahaha
miki
rok temu
Rozliczanie podatków w Polsce zajmuje dwa razy więcej czasu niż w grupie wysoko rozwiniętych krajów OECD. W porównaniu ze Szwajcarią jest to aż pięć razy.Biuros-krates w Polsce poraża.Dziwne, że ktoś jeszcze chce otwierac tu biznes.
miki
rok temu
Biurokracja w Polsce kwitnie. Przedsiębiorcy są już zmęczeni,Obciążone są nie tylko średnie i duże firmy, ale także mikroprzedsiębiorcy, którzy w teorii powinni mieć korzystniejsze warunki do prowadzenia biznesu (mniejsza liczba obowiązków w porównaniu do większych firm itd.).Jak wynika z raportu Grant Thornton, najmniejsze firmy – zatrudniające do 9 osób – muszą przeciętnie wysłać 119 różnego rodzaju druków. Małe firmy (zatrudniające od 10 do 49 osób) – już 191. Przedsiębiorstwa przeciętnie wysyłają w ciągu roku 208 sprawozdań do różnych urzędów, a mikrofirmy - 100. W Polsce biznesowe rozliczenie podatków zajmuje pięć razy więcej czasu niż w Szwajcarii.Kiedy uproszczenie?
bEEaTmxv
marek44
rok temu
no i git
EPic Virus
rok temu
Kto tam się jeszcze bawi w prowadzenie firmy. Szaleństwo i szybki zgon - szczególnie w socjalnej Polsce. Unikajcie zakładania włąsnych firm - to zabija - na początku jest optymizm, potem sukces, a potem powoli po równi pochyłej w dół ( albo koszty pracy, albo zmiana rynku, albo konkurencja mocarna się pojawia ). Nie ma sensu. Lepiej zainwestować odrobinę w krypotwaluty nowe ( epic cash najlepiej obecnie ) i tylko sprawdzać jak rośnie (i czasem spada ), ale od marca 13000 % do wartości dolara to urosło. Da się bez męczących papierków, księgowych itp ? Da się.
...
Następna strona