Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Marcin Łukasik
Marcin Łukasik
|
aktualizacja

Chcą odzyskać pieniądze, ale nie chcą upadku firm. "Są uczciwi, po prostu mają problemy"

35
Podziel się

W zleceniach windykacyjnych widać ciekawy trend: część firm, które dążą do odzyskania długów, sięgają po prolongaty lub spłaty w ratach, aby nie doprowadzić do bankructwa swoich dłużników. - To przedsiębiorcy, z którymi współpracujemy od lat - mówi przedstawicielka jednej z firm.

W pierwszym półroczu sądy ogłosiły upadłości aż 329 firm.
W pierwszym półroczu sądy ogłosiły upadłości aż 329 firm. (Pexels)
bEgfrXVh

Małe i średnie przedsiębiorstwa w kwietniu zalegały z oddaniem 24 mld zł. W kolejnych miesiącach sytuacja się pogorszyła. Długi rosną szczególnie w branżach takich jak transport, gastronomia czy turystyka. Tam w wyniku zamrożenia gospodarki zdolność do spłaty znacznie spadła.

W całej gospodarce nieobsługiwane zadłużenie wzrosło w kwietniu, czyli pierwszym pełnym miesiącu lockdownu, o 572 mln zł. Z danych BIG InfoMonitor wynika, że największy wzrost, bo aż 12 proc. dotyczy sektora kulturalno-rekreacyjnego.

To wszystko sprawia, że przedsiębiorcy są coraz bardziej zdeterminowani, żeby odzyskać środki od dłużników. Wśród branż zlecających windykację królują obecnie: transportowa, budowlana, farmaceutyczna oraz szkoleniowa. Z kolei nowe kategorie dłużników to tzw. branża beauty, turystyka, hotele czy restauracje.

bEgfrXVj
Zobacz także: Obejrzyj: Firmy nie zwalniają, a chcą zatrudniać. Pracownicy czekają na podwyżki. Wraca normalność

- Trwający sezon urlopowy daje nadzieję, że w tym przypadku uda się odzyskać większą część zobowiązań. Przedsiębiorcy funkcjonujący w turystyce w wakacje mają szanse stanąć na nogi, ale potrzebują czasu - mówi Piotr Maciągowski z e-Kancelaria. - Obserwujemy też wzrastającą liczbę zleceń przekazywanych przez firmy faktoringowe. Faktoring chętniej niż banki w koronawirusie finansował biznes, ale niestety nie wszystkie faktury zostały terminowo uregulowane - dodaje.

Przedsiębiorcy, którzy jeszcze mają kapitał, odstępują od natychmiastowej windykacji i zlecając odzyskanie długów, oczekują od firmy windykacyjnej wypracowania formuły korzystnej dla obydwu stron. Często bowiem dłużnika i wierzyciela wiążą wieloletnie współprace, które przynoszą obopólne korzyści. Część przedsiębiorców ma świadomość, że jakaś forma kompromisu z dłużnikiem jest potrzebna po to, aby nie stracić perspektyw współpracy po kryzysie.

bEgfrXVp

- Z kilkoma dłużnikami współpracujemy od dawna. Wiem, że to uczciwe firmy. Teraz mają problemy, mam nadzieję, że przejściowe - mówi money.pl Estera Seweryn z firmy Xenico Pharma, która produkuje suplementy diety i współpracuje na co dzień z aptekami oraz sklepami zielarskimi.

- Potrzebujemy zafakturowanych pieniędzy, to oczywiste, ale jeśli to im pomoże, możemy trochę zaczekać. Wierzę, że to wszystkim wyjdzie na dobre. Gospodarka wraca na dobre tory, liczę na to, że wkrótce będziemy znowu dalej działać na pełnych obrotach. Nie jest w naszym interesie upadek partnera. Wierzę, że profesjonalna windykacja polegająca na negocjacjach i rozmowach przyniesie wszystkim korzyść - dodaje.

Eksperci wskazują, że niektórzy przedsiębiorcy czasem nawet doradzają dłużnikom, skąd mogą pozyskać pieniądze na spłatę zobowiązań (np. z mechanizmów wsparcia rządowego). Z kolei zlecenia miękkiej windykacji (w tym pojęciu mieści się to, co opisaliśmy powyżej, a do tego ponaglenia do zapłaty przy pomocy listów czy telefonów) są tym, co jest zalecane w postcovidowej sytuacji.

bEgfrXVq

Niestety, jest też druga strona medalu - liczba firm nieregulujących swoich zobowiązań rośnie. Wielu przedsiębiorcom zapewne nie uda się przetrwać kryzysu, a wraz z upływającym czasem maleją szanse na odzyskanie istotnej części zobowiązania. W pierwszym półroczu sądy ogłosiły upadłości aż 329 firm, zaś w samym czerwcu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym poinformowano o upadłościach 58 firm.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEgfrXVK
msp
firma
KOMENTARZE
(35)
kris
11 miesięcy temu
Z jakiej racji mam sponsorować komuś towar? Też mnie dotknęły skutki pandemii, ale staram się mądrze gospodarować środkami i nie zalegać z przelewami dla kontrahentów. Wszystkie faktury nieopłacone w terminie zgłaszam do windykacji payhelp, to działa na dłużników dużo bardziej motywująco i zaraz pieniądze się znajdują.
🙉 z brzytwą
11 miesięcy temu
Zagadka, kto miał takiego farta że udało mu się kupić działkę za cenę x70 niższą od rynkowej? Nie wiecie? Podpowiedź: osoba ta została dwukrotnie uznana przez niezawisły sąd za łgarza. No co ? Jeszcze nie wiecie? No to druga podpowiedź, osoba ta była niedawno widywana w różnych częściach kraju z czekami bez pokrycia. Gdyby tego było mało to jeszcze jedna podpowiedź, jest to wizjoner który receptę na dobrobyt Polski widzi w zapierd..aniu Polaków za miskę ryżu. Teraz to już chyba nawet Podkarpacie zgadło razem z emerytami.
ww
11 miesięcy temu
Tak jak głosowaliścje tak macje ,teraz nie narzekać tylko placić i nie gadać.
bEgfrXVL
ja
11 miesięcy temu
Właśnie teraz okazuje się, kto jest przygotowany na czarną godzinę, jak zarządzał swoimi pieniędzmi, kto zył ponad stan. W ksiażce pt. Emeryt.ura nie jest Ci potzree.bna autor pisał o możliwości wystąpienia takiecgo kryzysu, że może nas spotkać coś takiego jak brak pracy, zwolnienie, choroba, pokazywał jak budować majątek by zapewnić sobie finansowe bezpieczeństwo.
sok
11 miesięcy temu
Nie rozumiem, skąd ten optymizm w gospodarce. Epidemia przyspiesza, firmy padają, coraz więcej pustych lokali sklepowych. Państwo nie może bez końca drukować pieniędzy żeby wspomagać firmy i bezrobotnych. Ale nasz premier mówi że wirus jest w odwrocie, a gospodarka się rozwija.
...
Następna strona