Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rynek pracy
15.12.2019 15:48

Cudzoziemcy w Polsce. Coraz więcej pracuje na własny rachunek

Cudzoziemcy, którzy pracują w Polsce, coraz częściej robią to na własny rachunek. W całym kraju 19,4 tys. cudzoziemców prowadzi działalność gospodarczą. To o 4,5 tys. więcej niż cztery lata temu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Najbardziej skłonni do podejmowania działalności gospodarczej są Wietnamczycy, decyduje się na to prawie 13 proc. z nich. (Fot: MARIUSZ GACZYNSKI)

Takie dane przekazał PAP rzecznik opolskiego ZUS Sebastian Szczurek. - Od kilku lat wnikliwie analizujemy, jak zmienia się liczba cudzoziemców zgłoszonych w ZUS według różnych tytułów ubezpieczeń: czy są to pracownicy, za których składki płaci pracodawca, osoby płacące składki same za siebie, czy też pracujący na podstawie umowy zlecenia. Okazuje się, że w każdej z tych grup następuje dynamiczny wzrost - powiedział.

Spośród ponad 19 tys. osób prowadzących w Polsce działalność gospodarczą 4786 osób to Ukraińcy. To najliczniejsza grupa. Jednocześnie - jak wynika z danych ZUS - najbardziej skłonni do podejmowania działalności gospodarczej w Polsce są obywatele Wietnamu. 12,9 proc. spośród wszystkich Wietnamczyków, którzy płacą składki w ZUS, robi to, bo jest pracodawcami dla innych lub samego siebie.

Według badań spada satysfakcja Ukraińców z pracy w Polsce.
Polska przyciąga tymczasowych pracowników z Ukrainy i Azji. Idziemy na rekord

Z danych ogólnopolskiego Centralnego Rejestru Ubezpieczonych wynika, że liczba osób fizycznych, które podlegały ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu oraz posiadają obywatelstwo inne niż polskie, wzrosła z 65 tys. w grudniu 2008 roku do ponad 569 tys. w grudniu 2018 roku. Po kolejnym roku pracowników zgłoszonych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest ponad 683 tys. To oznacza ponad 10-krotny wzrost liczby cudzoziemców w polskim systemie ubezpieczeniowym w ostatnim dziesięcioleciu - podsumowuje PAP.

Zobacz: Pod polską choinką królują kosmetyki. "Na gwiazdkę jesteśmy skłonni wydać więcej"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: rynek pracy, msp, działalność gospodarcza
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-12-2019

AdamZUS Was wszystkich zje i zwróci

15-12-2019

GośćŚwiadczy to dobitnie o zaufaniu obcokrajowców do ZUS-u.

16-12-2019

MitneZnam kilku obcokrajowców, już po przyjacielsku im mówię że ZUS to studnia bez dna z której nic nie dostaną...

Rozwiń komentarze (5)