Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Cudzoziemcy w Polsce. Coraz więcej pracuje na własny rachunek

5
Podziel się:

Cudzoziemcy, którzy pracują w Polsce, coraz częściej robią to na własny rachunek. W całym kraju 19,4 tys. cudzoziemców prowadzi działalność gospodarczą. To o 4,5 tys. więcej niż cztery lata temu.

Najbardziej skłonni do podejmowania działalności gospodarczej są Wietnamczycy, decyduje się na to prawie 13 proc. z nich.
Najbardziej skłonni do podejmowania działalności gospodarczej są Wietnamczycy, decyduje się na to prawie 13 proc. z nich. (East News, MARIUSZ GACZYNSKI)
bEDRiVph

Takie dane przekazał PAP rzecznik opolskiego ZUS Sebastian Szczurek. - Od kilku lat wnikliwie analizujemy, jak zmienia się liczba cudzoziemców zgłoszonych w ZUS według różnych tytułów ubezpieczeń: czy są to pracownicy, za których składki płaci pracodawca, osoby płacące składki same za siebie, czy też pracujący na podstawie umowy zlecenia. Okazuje się, że w każdej z tych grup następuje dynamiczny wzrost - powiedział.

Spośród ponad 19 tys. osób prowadzących w Polsce działalność gospodarczą 4786 osób to Ukraińcy. To najliczniejsza grupa. Jednocześnie - jak wynika z danych ZUS - najbardziej skłonni do podejmowania działalności gospodarczej w Polsce są obywatele Wietnamu. 12,9 proc. spośród wszystkich Wietnamczyków, którzy płacą składki w ZUS, robi to, bo jest pracodawcami dla innych lub samego siebie.

bEDRiVpj

Z danych ogólnopolskiego Centralnego Rejestru Ubezpieczonych wynika, że liczba osób fizycznych, które podlegały ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu oraz posiadają obywatelstwo inne niż polskie, wzrosła z 65 tys. w grudniu 2008 roku do ponad 569 tys. w grudniu 2018 roku. Po kolejnym roku pracowników zgłoszonych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest ponad 683 tys. To oznacza ponad 10-krotny wzrost liczby cudzoziemców w polskim systemie ubezpieczeniowym w ostatnim dziesięcioleciu - podsumowuje PAP.

Zobacz: Pod polską choinką królują kosmetyki. "Na gwiazdkę jesteśmy skłonni wydać więcej"

bEDRiVpp

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEDRiVpK
rynek pracy
msp
działalność gospodarcza
KOMENTARZE
(5)
Stop hejt!
2 lata temu
Wymiana ludnosci postepuje zgodnie z planem. Panie prezesie, melduje wykonanie zadania.
redisbad
2 lata temu
A symbolika komunistycznego Wietnamu nie jest przypadkiem zakazana? Niech sobie promują komunę u siebie w dżungli.
Mitne
2 lata temu
Znam kilku obcokrajowców, już po przyjacielsku im mówię że ZUS to studnia bez dna z której nic nie dostaną...
bEDRiVpL
Gość
2 lata temu
Świadczy to dobitnie o zaufaniu obcokrajowców do ZUS-u.
Adam
2 lata temu
ZUS Was wszystkich zje i zwróci