Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
A.Z.
|

Czasowe zwolnienie ze składek na ZUS. "Dobre, ale niewystarczające"

152
Podziel się:

- Krok dobry, ale niewystarczający - tak propozycję czasowego zwolnienia ze składek na ZUS dla mikrofirm ocenia Monika Smulewicz, partner i ekspertka m.in. prawa pracy w Grant Thornton. Jej zdaniem potrzebne są natychmiastowe działania, które wesprą nie tylko małe, ale i duże firmy, od których ci najmniejsi są często uzależnieni.

Prezydent w sobotę spotkał się z premierem, minister rozwoju oraz szefami ZUS i BGK w sprawie zmian w tarczy antykryzysowej.
Prezydent w sobotę spotkał się z premierem, minister rozwoju oraz szefami ZUS i BGK w sprawie zmian w tarczy antykryzysowej. (prezydent.pl, Igor Smirnow)
bFfETZTV

Wskazuje, że faktycznie dla małych i średnich przedsiębiorstw zniesienie obowiązku płacenia składek na ZUS może być zbawienne. Niemniej - jak podkreśla - państwo nie może zapomnieć o dużych firmach, z którymi te małe często kooperują lub nawet są od nich uzależnione.

- Jeśli nie będzie wsparcia dla dużych firm, one wcześniej czy później pociągną za sobą małe. To będzie efekt kuli śnieżnej - komentuje w rozmowie z money.pl Monika Smulewicz.

Druga wątpliwość dotyczy czasu, na jaki zostało zaplanowane zwolnienie ze składek ZUS, a są to 3 miesiące. Ekspertka wskazuje, że biorąc pod uwagę choćby dynamikę rozwoju epidemii w Chinach, można założyć, że również w Polsce zagrożenie nie minie za miesiąc, czy dwa, co w praktyce oznacza, że firmy nie będą w stanie wrócić do normalnej działalności, takiej, która pozwoli im pokrywać wszystkie zobowiązania, za trzy miesiące.

bFfETZTX
Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Monika Smulewicz uważa, że potrzebne są natychmiastowe działania wspierające zarówno małe, jak i duże firmy. Na wzór duński czy francuski powinny się na nie składać: odblokowanie pieniędzy z kont VAT-owskich, zdjęcie obowiązku płacenia należności podatkowych i ZUS-owskich oraz partycypacja państwa w wynagrodzeniach postojowych.

Zwraca uwagę, że rozwiązanie zaproponowane przez rząd w formule 40+40+20, które solidarnościowo zakłada ponoszenie skutków epidemii przez państwo, pracodawcę i pracownika, jest dobre, ale zostało tak zaprojektowane, że może ruszyć za dwa miesiąc, a to za późno. Jak mówi, już ma sygnały, że sporo firm przymierza się do zwalniania ludzi.

bFfETZUd

Prezydent Andrzej Duda ogłosił w sobotę po spotkaniu z premierem, minister rozwoju oraz szefami ZUS i BGK zmiany w tarczy antykryzysowej dotyczące składek na ZUS. Samozatrudnieni i mikroprzedsiębiorcy będą mogli w ogóle ich nie płacić przez 3 miesiace pod warunkiem, że ich przychody spadły więcej niż o 50 proc. w stosunku do lutego roku. Prezydent zapowiedział także, że państwo dopłaci 40 proc. średniego wynagrodzenia w przypadku firm, które utrzymają miejsca pracy. Te rozwiązania - jak szacował - mają kosztować 13 mld zł miesięcznie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bFfETZUy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(152)
Krzysztof
2 lata temu
''Samozatrudnieni i mikroprzedsiębiorcy będą mogli w ogóle ich nie płacić przez 3 miesiace pod warunkiem, że ich przychody spadły więcej niż o 50 proc. w stosunku do lutego roku'' diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach... więc pytam ; co to znaczy że nie będą musieli płacić składek ZUS ? Czy oznacza to że składki zapłaci za nich państwo (ZUS) czy też oznacza to że będzie to okres bezskładkowy czyli takie zawieszenie działalności tylko propagandowo nazwane pomocą. Przypominam że aby zawiesić działalność dla osoby samozatrudnionej nie potrzeba żadnej nowej ustawy, można to było zrobić zawsze ,teraz i wcześniej i po zawieszeniu też nie płaci się składek na ZUS.
Kto zapłaci
2 lata temu
Czy na wybory ludzie dostaną 38 mln maseczek kombinezonów. okolarów. rękawiczkek czyli więcej niż lekarze i pielęgniarki
Kto zapłaci
2 lata temu
Czy na wybory ludzie dostaną 38 mln maseczek kombinezonów. okolarów. rękawiczkek czyli więcej niż lekarze i pielęgniarki
bFfETZUz
U mnie nie sp...
2 lata temu
W lutym mam zero przychodu i w marcu pewnie też będzie zero.
Max
2 lata temu
Złodziejska zmiana!!
...
Następna strona