Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Czy pracodawca może wysłać pracownika na przymusowy urlop?

Epidemia koronawirusa sprawiła, że rząd pracuje nad rozwiązaniami chroniącymi gospodarkę. Przedsiębiorcy domagają się zapisów umożliwiających wysłanie pracownika na przymusowy urlop. Z tym nie zgadzają się związki zawodowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com)
Przepisy nie zezwalają na to, by pracodawca mógł wysłać pracownika na przymusowy urlop wypoczynkowy. Może się to jednak zmienić ze względu na epidemię koronawirusa. (Fot: Pixabay.com)

Ze względu na rozprzestrzeniającą się epidemię koronawirusa polski rząd pracuje nad przepisami, które mają pomóc przedsiębiorcom i uratować wiele firm przed bankructwem. Jednym z założeń do kolejnej aktualizacji tarczy antykryzysowej jest możliwość wysłania pracownika na urlop wypoczynkowy bez jego zgody.

Jak ustalił money.pl, w planowanych rozwiązaniach jest zapis o możliwości oddelegowania pracownika na urlop do 14 dni.

Czy pracodawca może wysłać pracownika na przymusowy urlop?

Przepisy nie zezwalają na to, by pracodawca mógł wysłać pracownika na przymusowy urlop wypoczynkowy. Może się to jednak zmienić ze względu na epidemię koronawirusa. Pracodawcy chcą mieć możliwość wysłania pracownika na maksymalnie 14-dniowy urlop.

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Obecnie zgodnie z prawem istnieją dwie możliwości, w których pracownik musi iść na urlop w terminie wyznaczonym przez pracodawcę. Pierwszą jest okres wypowiedzenia umowy o pracę. Wtedy pracownik jest zobowiązany do tego, by wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca mu go udzieli.

Drugą opcją, w której pracodawca zobowiązuje pracownika do wykorzystania urlopu w odgórnie narzuconym terminie, jest zbliżający się okres wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego. W każdym innym przypadku urlopu udziela się wyłącznie na wniosek pracownika.

Do kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop?

Pracodawcy mogą więc wziąć pod uwagę zapis o niewykorzystanym urlopie wypoczynkowym. Zgodnie z art. 168 Kodeksu pracy urlopu takiego należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego.

Warunkiem uzyskania pomocy jest prowadzenie działalności przez trzy miesiące.
Tarcza antykryzysowa. 5 tys. zł pożyczki dla samozatrudnionych i mikroprzedsiębiorców

Niektórzy pracownicy dobrowolnie godzą się na urlop w terminie narzuconym przez pracodawcę, ale czasem wynika to z nieznajomości swoich praw. Pracodawca nie może wpływać na termin urlopu nawet w przypadku problemów ekonomicznych. Możliwe jest natomiast porozumienie wewnątrz firmy między zarządem a związkami zawodowymi, które w szczególnych wypadkach, takich jak pandemia, usankcjonuje oddelegowanie pracowników na urlopy. O przykładach takich porozumień już pisaliśmy.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: tarczaantykryzysowa, koronawirus pracownicy, urlop, koronawirus, gospodarka, msp, prawo pracy
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-04-2020

bezprawto jest z godne z prawem kaczyńskiego

24-04-2020

EwaPracuję cały czas, oczywiście doszły dodatkowe obowiązki ok rozumiem pandemia , ale jakoś pensja nie wzrosła za tym . Minimalna jak była tak jest, a … Czytaj całość

24-04-2020

ekonomzwalniac masowo pracowników,niech sie nauczą roboty,pełni jest leserów.

Rozwiń komentarze (148)