Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Długi firm. Po roku pieniądze są niemal nie do odzyskania

Po trzech miesiącach wierzyciel ma jeszcze 80 proc. procent szans na otrzymanie swoich pieniędzy od niesolidnego kontrahenta. Po roku ściągalność długu spada do 10 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Statystyki są nieubłagane: jeśli od roku nie odzyskałeś pieniędzy, to pewnie już ich nie odzyskasz. (Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK)

Alarmujące dane z raportów firm windykacyjnych. nieterminowymi płatnościami boryka się już nawet 90 proc. firm, a według danych Związku Przedsiębiorców Finansowych w Polsce i Krajowego Rejestru Długów, obecnie co siódma niezapłacona faktura jest przeterminowana od więcej niż roku.

– Z raportu Doing Business 2019 przygotowanego przez Bank Światowy wynika, że średni czas od wniesienia pozwu do momentu egzekucji wyroku przez komornika wynosi w polskich sądach aż 685 dni. To prawie dwa lata, po których, zgodnie z danymi na temat ściągalności długów, pieniądze są niemal nie do odzyskania – komentuje Robert Szczepanek, współzałożyciel Ultima Ratio, pierwszego w Polsce w pełni elektronicznego sądu polubownego dla firm.

Oznacza to, że firmy upadają, a dług rozpływa się w powietrzu. Co więcej, w czasie, gdy sąd rozpatruje sprawę, dłużnik może swobodnie obracać naszymi pieniędzmi.

– Sytuacje mają teoretycznie zmienić nowe wytyczne, zgodnie z którymi sądy powinny orzekać w sprawach gospodarczych w czasie krótszym niż 6 miesięcy, jednak patrząc na obłożenie polskich sądów, należy przypuszczać, że ciężko będzie w praktyce dotrzymać takich terminów – dodaje Szczepanek.

Według ekspertów alternatywą dla sądów tradycyjnych ma szanse być elektroniczny arbitraż.

Obejrzyj: Długi Polaków mimo dobrej koniunktury. "Firmy sparaliżowane przez zatory płatnicze"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: faktury, wiadomości, gospodarka, długi, krajowy rejestr długów, firmy windykacyjne, firma, msp
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-12-2019

spokojnej nocyufajmy, że prędzej, czy później, łapówkarze i złodzieje z PO, do więzienia trafią - Grodzki Gawłowski Neumann Schetyna i tysiące innych

10-12-2019

ktoś wie?jak założyć fundację, żeby wpłaty po 500 dolarów wymuszać i potem jaguara sobie kupić?

10-12-2019

sady by też tak orzekałyLudzie mają być szczęśliwi i ciągle młodzi. Gdyby PIS uchwalił taką ustawę spełniłby wolę wielu POLAKÓW.

Rozwiń komentarze (5)