Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Długi firm rosną. Przedsiębiorcy zalegają z ponad 31 miliardami złotych

Najgorzej jest w handlu, przemyśle i branży budowlanej - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz Biura Informacji Kredytowej za trzeci kwartał 2019 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Najgorzej jest w handlu, gdzie firmy mają 7,4 mld zł długu. Sytuacja pogarsza się zwłaszcza w małych sklepach, które nie wytrzymują konkurencji z gigantami (Fot: LUKASZ OSTALSKI/REPORTER)

W sumie w trzecim kwartale tego roku polskie firmy miały 31,5 mld złotych długu wobec kontrahentów i banków - wynika z raportu BIG InfoMonitor, na który powołuje się Polska Agencja Prasowa.

Od lipca do września na kontach firm przybyło ponad 225 mln zł (0,7 proc.) płatności przeterminowanych powyżej 30 dni na minimum 500 zł.

Najgorzej jest w handlu, gdzie firmy mają 7,4 mld zł długu, w przemyśle (5,4 mld zł długu) i budownictwie (5,1 mld zł).

Obejrzyj też: Mieszkanie+ na terenach kolejowych. Będą konkursy na estetyczny wygląd osiedli

Budowlanka i handel to również branże, w których dług przyrasta najszybciej. Prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak tłumaczy PAP, że w przypadku budownictwa winna jest osłabiająca się koniunktura.

W przypadku handlu problemy mają małe sklepy, które nie radzą sobie z konkurencją gigantów. - W efekcie mają problemy z regulowaniem swoich zobowiązań hurtowniom, a te z kolei swoim dostawcom czyli producentom towarów i m.in. artykułów spożywczych - wyjaśnia Grzelczak.

Przees BIG InfoMonitor dodaje też, że nie pomaga małym sklepom zakaz handlu.

Są też jednak branże, w których długi maleją. Dotyczy to firm zajmujących się wytwarzaniem i zaopatrywaniem w energię elektryczną, gaz, parę wodną, gorącą wodę i powietrze do układów klimatyzacyjnych, branży działającej w opiece zdrowotnej, a także w transporcie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: biznes, długi firm, handel, budownictwo, msp
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-12-2019

NiewolnicyKorporacje,sieciówki załatwią wszystkich, mamy kapitalizm z paroma gigantami, które trzepią całym światem, tylko kolejna rewolucja lub/i wojna może … Czytaj całość

12-12-2019

gonzalesartykuł pt. bierz kredyt obrotowy na split payment

12-12-2019

ObserwatorPozostaje to tajemnicą i tragedią historii że naród [Polacy] gotów do wielkiego heroicznego wysiłku, uzdolniony, waleczny, ujmujący powtarza … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (3)