Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dobrowolne składki na ZUS dla przedsiębiorców. Propozycja rzecznika MŚP

- W Polsce ryczałtowy ZUS jest zabójcą miejsc pracy - powiedział Adam Abramowicz podczas sobotniej konferencji z przedsiębiorcami. - Do maja zaproponuję dobrowolność składek na ZUS dla przedsiębiorców wzorem niemieckim - zadeklarował.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Andrzej Grygiel)
- Przedsiębiorcy mówią, że niekiedy ryczałtowy ZUS uniemożliwia im pracę - powiedział Adam Abramowicz

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz wziął udział w Muszynie w konferencji "Strategia gospodarcza Polski", zorganizowanej przez Ryszarda Florka, właściciela firmy Fakro.

- Za naszą zachodnią granicą, gdzie bardzo wielu Polaków pozakładało firmy, jest taka zasada, że przedsiębiorca, jeśli chce i może płacić składkę, to ma emeryturę, jeśli nie chce lub nie może, to nie płaci i nie ma emerytury - powiedział Abramowicz, cytowany przez PAP. Stwierdził, że "to znakomicie działa".

O wprowadzeniu "wariantu niemieckiego", czyli dobrowolności opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przez przedsiębiorców, Adam Abramowicz po raz pierwszy mówił w styczniu w programie Money. To się liczy.

Wideo: Abramowicz o ZUS: Polacy powinni wybierać, ile chcą płacić

Abramowicz chce rozpocząć dyskusję, czy takie rozwiązanie powinno zostać wprowadzone także w Polsce. Jak zapowiedział do maja złoży taką propozycję.

- Chodzi o to, żeby nie blokować w Polsce rozwoju mikro i małych firm, właśnie przez tą wysoką składkę zusowską - wyjaśnił rzecznik MŚP. - W Polsce ryczałtowy ZUS jest zabójcą miejsc pracy - stwierdził.

Przedsiębiorcy będą mieli praktycznie tylko jeden sposób na obniżenie tych kosztów: rezygnację z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego
ZUS 2019. Składki ZUS w górę o blisko 90 zł. Tylko jedna możliwość manewru

Były poseł PiS (złożył mandat, gdy został Rzecznikiem MŚP - red.) powiedział, że zostały już zrobione wstępne wyliczenia i koszt scenariusza, w którym z płacenia składek rezygnują wszyscy przedsiębiorcy, to 11 mld zł rocznie.

- Jak trzeba było obniżyć ceny prądu, to od razu znalazło się 14 mld zł - przypomniał i dodał, że rzeczywisty koszt wyniósłby z pewnością mniej niż 11 mld zł, bo wielu przedsiębiorców będzie chciało nadal płacić składki. - Zrobimy badanie - zapowiedział.

W 2019 r. co miesiąc przedsiębiorcy muszą przelewać na subkonto w ZUS-ie 1316,97 zł, czyli o 88,27 zł więcej niż w 2018 roku. Niższe składki ZUS w 2019 roku zapłacą przedsiębiorcy, którzy do 8 stycznia złożyli wniosek o "mały ZUS". Program ten skierowany jest do osób prowadzących działalność gospodarczą na niewielką skalę, które nie przekroczyły 63 tys. zł obrotu w 2018 r.

Adam Abramowicz oczekuje jak najszybszego podjęcia działań legislacyjnych.
Rzecznik przedsiębiorców pisze do minister Emilewicz. Chce zmian w małym ZUS-ie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: składki zus, msp, adam abramowicz, wiadomości, gospodarka, przedsiębiorczość, gospodarka, wiadomości, wysokośc składek zus, zus, zus przedsiębiorców
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-02-2019

GxNie do zrealizowania. Niemcy inaczej funkcjonują. Polski zus to typowy pasożyt kierowany politycznie gdzie pracuje dwa razy więcej ludzi niż potrzeba. … Czytaj całość

24-02-2019

Henrykbardzo dobry pomysł Panie Abramowicz popieram w pełni Pana propozycje i myślę że było by nas kilka milionów z chęcią bym z panem ten temat … Czytaj całość

24-02-2019

TakNie moge sie doczekac tego wniosku, ale znajac zycie Jarus go pogoni. A moze do Jarusia juz dotarlo ze max za kilka lat ZUS przestawnie istniec i w … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (164)