Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dotacje dla firm z programów unijnych i innych źródeł. Co wybrać?

Każda firma potrzebuje do swojego rozwoju kapitału. I to nie tylko, kiedy startuje. Jeśli pożyczka z banku to za mało, oszczędności nie udało się zebrać zbyt dużo, można skorzystać z różnych programów dofinansowania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Przedsiębiorcy mogą skorzystać z różnych form dofinansowania firm, w tym dotacji unijnych czy pieniędzy z Funduszu Pracy (Fot: © apops)

Programy dotacji dla firm

Aż 20 mld euro przeznaczonych jest na pomoc firmom do 2020 roku z różnych programów unijnych. Zainteresowanie nimi nie maleje.

Programy dotacji to m.in.:

  • Fundusz Spójności – jego celem jest zmniejszanie różnic gospodarczych, pieniądze z tego funduszu przeznacza się przede wszystkim na inwestycje infrastruktury transportowej, a także ochrony środowiska.
  • Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego – jego celem jest zmniejszanie różnic w rozwoju regionów. Dzieje się to poprzez wspieranie inwestycji, przede wszystkim małych i średnich przedsiębiorstw
  • Europejski Fundusz Społeczny – jego celem jest walka z bezrobociem w krajach członkowskich Unii Europejskiej.

Ma wspierać tych, którzy rozpoczynają karierę na rynku pracy. Firmy mogą też skorzystać z dofinansowania w ramach programów:

  • Jeremie2 – polega na udzielaniu mikrofinansowania małym i średnim firmom;
  • Jessica2 – polega na rozwoju obszarów wiejskich.

Żeby uzyskać pieniądze z Unii Europejskiej, przedsiębiorca musi złożyć wniosek, który będzie dobrze oceniony przez komisję.

Pieniądze na dotacje pochodzą też z Funduszu Pracy. Jest to jedno ze źródeł, z których pochodzą pieniądze na pomoc finansową dla tych, którzy chcieliby założyć działalność gospodarczą. Rozdziałem tych pieniędzy zajmują się urzędu pracy. Do otrzymania takiej dotacji uprawniona jest osoba zarejestrowana w urzędzie pracy jako bezrobotna. Dodatkowo trzeba spełnić jeszcze kilka innych warunków. Nie wolno przez okres 12 miesięcy od momentu złożenia wniosku prowadzić działalności gospodarczej, a także nie wolno odmówić przyjęcia propozycji zatrudnienia. Pieniądze z Funduszu Pracy albo inne środki publiczne nie będą wtedy wypłacone na założenie firmy.

Żeby otrzymać dofinansowanie na uruchomienie firmy z urzędu pracy, trzeba przedstawić wniosek. Dołączamy do niego biznesplan z dokładnym opisem działalności, którą zamierzamy prowadzić.

Dofinansowanie anioła biznesu

Dofinansowania można też szukać wśród aniołów biznesu. To zamożne osoby, które finansują przedsięwzięcia przede wszystkim we wczesnej fazie rozwoju. Nazywa się ich Aniołami Biznesu. Anioł Biznesu w zamian za dofinansowanie przedsięwzięcia otrzymuje pakiet udziałów w firmie. Zdarza się, że aniołowie biznesu zbierają się w grupy inwestorskie, co pozwala im zachować anonimowość. Najczęściej Aniołowi Biznesu na inwestycje przeznaczają zwykle swój prywatny majątek. Aniołami Biznesu są osoby, którym udało się osiągnąć ogromny sukces biznesowy, a inwestycje w nowe projekty traktują jako możliwość dochodu pasywnego.

Inkubator przedsiębiorczości

Inkubator przedsiębiorczości to instytucja, która ma wspierać początkujących przedsiębiorców, młodzież i studentów, a także podmioty społeczne. Można prowadzić firmę pod szyldem inkubatora, przez co początkowe opłaty są znacznie niższe, można też skorzystać ze wsparcia mentorów.

Obligacje

Obligacje to rodzaj pożyczki, który ma pomóc przedsiębiorstwu uzyskać środki na rozwój. Obligacje są papierami wartościowymi, które trzeba w określonym czasie wykupić. Zasady spłaty określone są przez przedsiębiorcę, biorącego taką pożyczkę. Obligacje często są lepszym rozwiązaniem niż kredyt bankowy. Jednak taki sposób pozyskiwania finansowania rekomenduje się firmom dużym ze stabilnymi przychodami.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-01-2019

BalbinaDotacji nie brałam, ale swoją firmę zdecydowałam się otworzyć. Bałam się, czy uda mi się wybić na rynku, dlatego też od początku reklamę powierzyłam … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)