Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dotacje na założenie firmy 2019. Jak otrzymać dodatkowe środki na firmę?

W rozpoczynającym się roku 2019 warto wykorzystać dotacje na założenie firmy, zwłaszcza jeżeli taki pomysł chodzi ci już od dawna po głowie. Dzięki nim otrzymać możesz dodatkowe środki, za które zakupisz na przykład niezbędny sprzęt. To dobry sposób na uniknięcie zadłużania się u rodziny lub brania z banku komercyjnej pożyczki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com)
Osoby planujące założenie firmy w 2019 roku mogą ubiegać się o dotacje m.in. z projektów unijnych (Fot: Astryd_MAD)

Dotacje na założenie firmy pochodzące z Unii Europejskiej to pieniądze z Funduszy Europejskich. Obecnie jest to najbardziej popularny sposób na pozyskanie dodatkowego finansowania dla dopiero zakładanej firmy.

Jakie dotacje na założenie firmy można otrzymać?

Pierwszym rodzajem dotacji na założenie działalności z Unii Europejskiej jest ta przeznaczona dla osób młodych. Skorzystać z niej może każdy, kto nie skończył jeszcze 30 lat, nie uczy się ani nie pracuje. Jej wysokość to nawet 20 tysięcy złotych. Przed jej otrzymaniem kandydaci są sprawdzani, konieczne jest również stworzenie biznesplanu.

Innym typem dotacji na założenie firmy z Unii są te przeznaczone dla osób starszych oraz bezrobotnych. Warto wiedzieć, że przyznawanie tego rodzaju dotacji i jej warunki różnią się w zależności od danego województwa. Zazwyczaj jest ona przeznaczona dla osób w pewien sposób wykluczonych, na przykład niepełnosprawnych. W tym przypadku zyskać można nawet 40 tysięcy dofinansowania swojej działalności.

Jak otrzymać dotację?

Taka dotacja na założenie firmy nie jest kredytem, więc jest ona bezzwrotna. Jednakże, aby zyskać taką pomoc, należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim przez okres roku nie można zrezygnować z prowadzenia firmy. W takim wypadku konieczny będzie zwrot całej dotacji wraz z odsetkami. Inną koniecznością jest udokumentowanie poniesionych wydatków i zakupów, które uwzględnione były w podaniu o otrzymanie dotacji. Odpowiednie podmioty mają obowiązek kontrolowania wydawanych środków przez rok.

Przy niektórych dotacjach obowiązuje zakaz prowadzenia działalności gospodarczej na 24 miesiące wcześniej przed ubieganiem się o nią. Zawsze najpierw należy starać się o dotację, a dopiero później zakładać działalność, kiedy dofinansowanie jest już przyznane.

Informacji na temat dotacji na założenie firmy udzielają Wojewódzkie Urzędy Pracy, punkty informacyjne o funduszach unijnych i punkty konsultacyjne.

Zadaniem dotacji jest tylko wsparcie. A więc poza tym powinieneś dysponować jakimś zapleczem finansowym, a także być pewnym swojego planu i realnych szans na jego powodzenie.

Informacje o dotacjach dla firm

Z wyprzedzeniem także należy dokonać rozeznania się w możliwych dotacjach. Różne projekty mogą być różnie realizowane w danym regionie. Najłatwiej znaleźć je za pomocą wyszukiwarki udostępnionej na stronie internetowej Funduszy Europejskich. To narzędzie jest o tyle wygodne, że od razu wskazuje, do kogo skierowany jest dany projekt i jakie są kryteria naboru. Dopiero z tą wiedzą udać się należy do specjalistycznych punktów informacyjnych.

Po wybraniu projektu unijnego przeczytaj wnikliwie jego regulamin, a także wypełnij formularz zgłoszeniowy. Poza danymi osobowymi podaje się tam również informacje dotyczące wykształcenia, kursów, uprawnień, swojej osobistej sytuacji na rynku pracy oraz przedstawienie wraz z uzasadnieniem swojego pomysłu na działalność gospodarczą. W tym przypadku kryteria są zróżnicowane, tak samo, jak liczba dokumentów.

Dotacje na założenie firmy z Unii Europejskiej to świetny pomysł na start, ale do ich pozyskania należy się odpowiednio przygotować.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-05-2019

AlicjaTomaszewskaDobry artykuł. Przy okazji dodam, że mi w zdobyciu pieniędzy na firmę bardzo pomogła 1 lektura. Tytuł to "Sekrety 12 sposobów jak zdobyć pieniądze … Czytaj całość

22-03-2019

kurtyśZdaje mi sie to być dość niepoważnym podejściem. Chyba nie oczekuje Pan, że ktoś Pana w ogóle nie sprawdzi - nie na tym to przecież polega. Firma nam … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (2)