Notowania

dpd
17.01.2019 18:26

DPD szuka pracowników. Ogłoszenia po ukraińsku

"Szukasz pracy? Zostań kurierem DPD" - takie ogłoszenia w języku ukraińskim pojawiły się na samochodach kurierów DPD we Wrocławiu. Firma przyznaje, że brakuje jej ludzi i szuka pracowników ze Wschodu. Obecnie 4 proc. kurierów pochodzi z Ukrainy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl)
Samochody z ogłoszeniem w języku ukraińskim pojawiły się na wrocławskich ulicach. DPD szuka pracowników wśród obcokrajowców (Fot: Jakub Ceglarz)

Po ulicach stolicy Dolnego Śląska codziennie porusza się przynajmniej kilkadziesiąt samochodów firmy kurierskiej DPD. Na części z nich pojawiły się ogłoszenia, zachęcające do pracy w roli kuriera. I nie byłoby w tym nic nadzywczajnego, gdyby nie fakt, że są one napisane... cyrylicą.

To ukłon w stronę Ukraińców, których w mieście jest coraz więcej. Według szacunków z drugiej połowy 2018 roku, we Wrocławiu na co dzień pracuje i mieszka nawet około 90 tys. obywateli Ukrainy. To oznacza, że co dziesiąty mieszkaniec stolicy Dolnego Śląska pochodzi zza naszej wschodniej granicy.

Zobacz też: Paczkomaty pękają w szwach. Ludzie stoją w kolejkach po kilka godzin

Nic więc dziwnego, że firmy szukają wśród nich pracowników. Sporo Ukraińców już dziś pracuje w sklepach spożywczych lub jako kierowcy Ubera. Teraz rekrutację wśród nich prowadzi DPD.

- Obecnie mamy do czynienia z rynkiem pracownika i cała branża logistyczna boryka się z niedoborem kurierów - mówi money.pl Rafał Nawłoka, prezes zarządu DPD Polska. - Poszukujemy nowych kandydatów do pracy na stanowiska kurierów także wśród obcokrajowców, którzy masowo zasilają różne sektory biznesu i przemysłu w Polsce.

O tym, że branża sięga po pracowników z zagranicy mówił niedawno w wywiadzie w money.pl Rafał Brzoska, twórca paczkomatów i prezes Integera. - Już teraz w całym transporcie i logistyce Ukraińcy stanowią blisko 50 proc. pracowników - wskazywał.

W przypadku DPD ten procent nie jest tak wysoki, choć prezes Rafał Nawłoka podkreśla, że rzeczywiście Ukraińcy są najliczniejszą grupą wśród cudzoziemców. - Z uwagi na dużą dostępność polskiego rynku pracy dla Ukraińców zatrudniamy ich naturalnie najwięcej. Udział ten na stanowiskach kurierskich wynosi ok. 4 proc. - szacuje.

Prezes DPD Polska podkreśla jednak, że narodowość nie jest jedynym kryterium, branym pod uwagę przy zatrudnianiu kurierów. - Wszystkich kandydatów musi cechować silna motywacja, zaangażowanie, dobra organizacja, uczciwość i wysoka kultura osobista - mówi money.pl Nawłoka.

- Jesteśmy otwarci na pracowników z różnych środowisk i różnego pochodzenia, o ile spełniają powyższe wymagania. Oczywiście niezbędne jest dopełnienie wszelkich wymogów formalnych związanych z pobytem i pracą w naszym kraju - puentuje prezes DPD Polska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: dpd, kurierzy, praca, gospodarka polska, ukraińcy, rynek pracy, cudzoziemcy, msp
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-01-2019

EkonomistaGodna płaca i koniec z absurdalnymi normami to Polacy do pracy się znajdą. To nie jakieś obiboki. Normalne umowy, a nie zakładanie własnej … Czytaj całość

17-01-2019

wkMyslalem ze w Polsce obowiazuje jezyk polski

17-01-2019

wkdlatego wole dac polskiej poczcie zarobic , przynajmiej wymagaja jezyka polskiego

Rozwiń komentarze (848)