Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Witczyk
|
aktualizacja

Działalność turystyczna. Jakie wsparcie dla firm?

29
Podziel się:

Branża turystyczna jest jedną z najbardziej dotkniętych przez pandemię koronawirusa. W wyniku globalnych obostrzeń dotyczących przemieszczania się ucierpiało wiele firm zajmujących się tą działalnością. Jaką pomoc branży oferuje polski rząd w ramach tarczy antykryzysowej?

W ramach tarczy antykryzysowej wprowadzono pakiet rozwiązań, z których mogą korzystać również firmy zajmujące się działalnością turystyczną.
W ramach tarczy antykryzysowej wprowadzono pakiet rozwiązań, z których mogą korzystać również firmy zajmujące się działalnością turystyczną. (Flickr)
bEKsoORh

W związku z koronawirusem masowo odwoływano połączenia lotnicze, kolejowe, a biura podróży anulowały zaplanowane wycieczki. Do tego pozamykano hotele i inne obiekty noclegowe oraz ośrodki wypoczynkowe. Ich powolne przywracanie do działalności jest możliwe od 4 maja. Pomocną dłoń w kierunku branży stara się wyciągać polski rząd, tworząc szereg rozwiązań, które mają ograniczyć straty związane z pandemią.

W ramach tarczy antykryzysowej wprowadzono pakiet rozwiązań, z których mogą korzystać również firmy zajmujące się działalnością turystyczną. Wśród nich znajduje się konkretne wsparcie zaoferowane wyłącznie tej branży:

  • wydłużenie terminu na zwrot pieniędzy klientowi, gdy nie można zorganizować wydarzenia z powodu COVID-19, do 180 dni od odstąpienia od umowy;
  • możliwość zaoferowania klientowi vouchera zamiast zwrotu pieniędzy. Voucher musi być ważny przez rok od dnia, w którym impreza miała się pierwotnie odbyć, ale została odwołana z powodu COVID-19;
  • obniżenie kosztów zawarcia umowy gwarancji i ubezpieczenia na rzecz podróżnych w bieżącym roku.
bEKsoORj
Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Ponadto przedsiębiorcy zajmujący się działalnością turystyczną mogą korzystać ze wsparcia, które tarcza antykryzysowa zapewnia także innym firmom – w zależności od ich wielkości:

  • postojowe w wysokości 80 proc. wynagrodzenia minimalnego (dla samozatrudnionych i zleceniobiorców);
  • zwolnienie ze składek ZUS na okres trzech miesięcy – za marzec, kwiecień i maj 2020 roku (dla mikroprzedsiębiorstw);
  • pożyczka do 5 tys. zł na okres 12 miesięcy z możliwością umorzenia, gdy przez 3 miesiące od jej udzielenia zostanie podtrzymane zatrudnienie (dla mikroprzedsiębiorstw);
  • dopłata do wynagrodzeń pracowników w wyniku przestoju firmy (do 50 proc. wynagrodzenia minimalnego) lub obniżonego wymiaru czasu pracy (do 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia);
  • możliwość obniżenia pracownikom wymiaru czasu pracy, wynagrodzenia, zawieszenia prowizji i innych świadczeń.
bEKsoORp

To najprawdopodobniej nie koniec rozwiązań, które mają wspomóc działalność turystyczną w Polsce. Możliwe jest wprowadzenie kolejnych rozszerzeń w tarczy antykryzysowej.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEKsoORK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(29)
janek
rok temu
Czego można było spodziewać się po złodziejskim, socjalistycznym państwie. :D Koszty swoich idiotycznych REPRESJI przerzucają na Obywateli. Standard działania państwa totalitarnego.
Konik błękitn...
rok temu
Do nurkowania w akwenie każdy jest już gotowy, bo ma maskę. Nie grozi mu też poparzenie słoneczne na twarzy. Same plusy. Brawo Szuminowski!
Tak tak
rok temu
No to branża turystyczna sama się podkłada. Już nikt nie będzie kupował żadnej imprezy przedpłacając pieniądze na pół roku przed imprezą. Tylko wpłata i wyjazd nazajutrz na wakacje. Ale sami do tego doprowadzili.
bEKsoORL
haha
rok temu
To o ile spadły wynagrodzenia w rzadzie i w radach nadzorczych spólek skarbu panstwa ?
Ja nawet w Po...
rok temu
To nigdzie nie jadę
...
Następna strona