Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zarejestrowana firma... i co dalej?

0
Podziel się:

Wielu z początkujących przedsiębiorców uważa, że przy zakładaniu działalności gospodarczej, sam proces rejestracji to droga przez biurokratyczną mękę.

Zarejestrowana firma... i co dalej?
(diego_cervo/iStockphoto)

Po kilkunastogodzinnym ślęczeniu nad biznesplanem, mozolnym przygotowywaniu planów inwestycyjnych, przeczytaniu wszystkich poradników ekonomiczno-biznesowych dostępnych na rynku i wizytach w sześciu różnych urzędach - w końcu udało Ci się! Posiadasz od teraz własną firmę!

Wielu z początkujących przedsiębiorców uważa, że przy zakładaniu działalności gospodarczej, sam proces rejestracji to droga przez biurokratyczną mękę. Potem natomiast będzie już z górki, ponieważ jesteśmy zależni wyłącznie od siebie. Nic bardziej mylnego! Dopiero wówczas wypływamy na niespokojny i kryjący wiele zagrożeń ocean rynkowy oraz rozpoczynamy rejs naszym przedsiębiorczym statkiem.

Strategia to podstawa

Gospodarka oraz branża bardzo często i szybko ulegają zmianom, za którymi każdy przedsiębiorca powinien nadążać. Bez tego bowiem nie ma szans na prowadzenie efektywnej działalności gospodarczej i gromadzenie zysków. Ponadto, potrzeby firmy również wzrastają i ulegają zmianom w miarę jej rozwoju. Dlatego tak ważna jest długofalowa strategia, która przewiduje oraz oszacowuje zmiany rynkowe w przyszłości. Dzięki niej można odpowiednio dopasować budżet firmy oraz opracować plan inwestycyjny. Strategia to również sygnał dla pracownika, który ma wypełniać jej poszczególne założenia oraz realizować cele przedsiębiorstwa. Dzięki skutecznej i dobrze dopasowanej strategii, firma będzie bardziej odporna na niekorzystne zmiany gospodarcze, unikniemy braku motywacji pracownika przez częste modyfikacje "frontu", a przede wszystkim nie dopuścimy do przeinwestowania, które jest często zauważalne u niedoświadczonych przedsiębiorców.

Warunki urzędu

Jeśli skorzystaliśmy z dodatkowych środków finansowych przekazanych przez urząd pracy, musimy pamiętać o spełnieniu warunków dotacji. Głównym jest rozporządzenie otrzymanymi środkami w ciągu 30 dni od daty założenia działalności. Natomiast w ciągu 2 miesięcy od rejestracji firmy, należy złożyć w urzędzie rozliczenie wszystkich wydatków, poniesionych w ramach dofinansowania. Poza tym, przedsiębiorstwo musi utrzymać się na rynku przez minimum rok i w tym czasie założyciel firmy nie może podjąć innego zatrudnienia. O zwrocie przyznanej dotacji decyduje również złożenie oświadczeń niezgodnych z prawdą lub inne naruszenia warunków umowy cywilno-prawnej.

Niezbędna księgowość

O ile jesteśmy w stanie sami zatroszczyć się o wprowadzanie faktur do systemu, o tyle prowadzenie całej księgowości samemu jest niezwykle ryzykowne. Biorąc pod uwagę fakt, że ustawa o podatku dochodowym ulega częstym modyfikacjom, możemy przeoczyć bardzo poważne zmiany. Księgowość w biurze rachunkowym nie jest natomiast kosztowną usługą, a daje nam pewność profesjonalnie prowadzonych finansów. Zgodnie ze słynnym powiedzeniem biznesowym _ Ty jesteś sercem firmy, księgowa - umysłem. _

Zatrudniamy pracownika

Nawet jeśli prowadzimy małe przedsiębiorstwo i zakładaliśmy działalność jednoosobową, możemy z czasem zatrudnić pracownika. Na początku jest więc rekrutacja - pracodawca musi wybrać odpowiednią osobę spośród wielu kandydatów. Podczas rekrutacji, zgodnie z art. 221 Kodeksu Pracy, pracodawca ma prawo żądać od potencjalnego pracownika danych osobowych, tj. imienia i nazwiska, imion rodziców, daty i miejsca urodzenia, miejsca zamieszkania, wykształcenia i doświadczenia zawodowego. Może również wymagać świadectw potwierdzających wykształcenie czy odbyte kursy, świadectw pracy z poprzedniego miejsca zatrudnienia, dokumentów potwierdzających niezbędne kwalifikacje zawodowe oraz orzeczeń lekarskich, stwierdzających brak przeciwwskazań do podjęcia pracy na danym stanowisku. Jeśli dokonaliśmy już wyboru, nowoprzyjęty pracownik zobligowany jest do wykonania badań lekarskich, potwierdzających możliwość wykonywania określonej pracy. Pracodawca wydaje skierowanie i pokrywa koszt wizyty lekarskiej. Po wykonaniu badań,
pracodawca podpisuje z pracownikiem umowę, co jest jednoznaczne z nawiązaniem stosunku pracy na określony czas i za wynagrodzeniem. Umowa może być na okres próbny, na czas wykonywania określonej pracy, na czas określony lub nieokreślony oraz na zastępstwo. Umowa powinna zawierać informacje o warunkach współpracy, rodzaju i miejscu wykonywanej pracy, wynagrodzeniu, wymiarze pracy i terminie jej rozpoczęcia. Po podpisaniu umowy, pracodawca jest zobowiązany do zorganizowania i przeprowadzenia szkolenia BHP, które odbywa się w czasie pracy i na koszt firmy. Oprócz tego, należy zgłosić nowego pracownika do ZUS, poprzez formularz ZUS ZUA, w terminie 7 dni od daty zatrudnienia i odprowadzać za niego właściwe składki. Pracodawca musi również prowadzić odpowiednią dokumentację pracowniczą, czyli akta osobowe pracownika, ewidencję czasu pracy i wynagrodzeń oraz informacje o chorobach zawodowych.

Reklama dźwignią handlu

Istotnym aspektem nowopowstałego przedsiębiorstwa jest jego rozpromowanie. Odpowiedni marketing w branży czy w danej miejscowości to niezbędne elementy dobrze prosperującej firmy. Im więcej osób lub firm o nas wie, tym wyższe prawdopodobieństwo, że skorzystają z naszych usług lub polecą je swoim znajomym, kontrahentom czy partnerom biznesowym. Dobrze wykonana strona internetowa czy wizytówki to absolutne minimum. Według statystyk natomiast, najlepszą formą promocji jest ta w Internecie - banery reklamowe, artykuły na stronach branżowych czy profil na portalu społecznościowym mogą w znacznym stopniu zwiększyć naszą bazę klientów. Ponadto, w zależności od charakteru działalności gospodarczej, możemy skorzystać z ulotek, billboardów lub artykułów prasowych. Bardzo popularną formą promocji są również gadżety reklamowe - kreatywny gadżet, zamiast zwykłego długopisu z nazwą firmy, na pewno przekona przyszłego partnera biznesowego do współpracy z naszą firmą.

Zarejestrowałeś już własną działalność gospodarczą. Czy wiesz już co dalej?

[

]( http://www.e-harmonogram.pl/ )

Czytaj więcej w Money.pl
Niedozwolone klauzule umowne plagą w e-sklepach Coraz więcej małych i średnich firm oferujących konsumentom swe usługi samodzielnie sporządza swoje regulaminy i warunki zawieranych umów.
Wznowienie działalności gospodarczej? Nic prostszego Firmę odwiesza się składając wniosek CEIDG-1. Zobacz, jak należy go wypełnić i gdzie go złożyć.
Ten program pomoże kobietom i studentom Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości pracuje nad uruchomieniem programów, z których byłoby finansowane wspieranie przedsiębiorczości kobiet i studentów.
firma
zakładam firmę
msp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)