Notowania

e-PIT z poważną luką. Wścibski pracodawca może nas kontrolować

Wystarczą podstawowe dane, by ciekawski pracodawca sprawdził w systemie e-PIT, czy jego pracownik dorabia na boku albo jakie wynagrodzenie ma jego współmałżonek. Wszystko przez lukę w platformie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ministerstwo Finansów/materiały prasowe)
Twój e-PIT to wygoda, ale dla niewielkiej części Polaków może to oznaczać naruszenie tajemnicy skarbowej.

O usłudze, którą od zeszłego czwartku resort finansów udostępnił wszystkim podatnikom, pisaliśmy już w money.pl wielokrotnie. Rozwiązanie jest wygodne i szybkie dla tych, którzy nie mają skomplikowanych zeznań podatkowych.

Jest jednak jedna, acz poważna luka. Chodzi o sposób logowania do systemu. O ile pierwszy z nich, czyli profil zaufany, nie budzi wątpliwości, o tyle problem pojawia się w przypadku drugiego wariantu.

Zobacz: Twój e-PIT - poradnik money.pl

Tu wystarczy podać trzy dane: PESEL pracownika, łączny przychód z zeznania za 2017 rok oraz przychód za 2018 rok. Co jednak istotne - ten ostatni element nie musi dotyczyć łącznie wszystkich źródeł. Wystarczy, że będzie to kwota od jednego z pracodawców. A zatem odmiennie niż dla 2017 roku - wtedy chodzi o przychód "łączny".

Twój e-PIT to platforma, dzięki której łatwo i szybko rozliczysz swój PIT.
Twój e-PIT 2019: jak rozliczyć PIT przez internet? Łatwe i szybkie wypełnianie deklaracji podatkowej dzięki systemowi Twój e-PIT

Co to oznacza? Dla osób, które w 2017 roku miały jednego pracodawcę, a w minionych 12 miesięcy postanowiły sobie dorabiać - kłopoty. Pod warunkiem, że ich pracodawca jest bardzo ciekawski i chce naruszyć tajemnicę skarbową.

Numer PESEL pracownika ma w jego aktach osobowych. Przychód za 2017 rok (o ile pracował wtedy tylko u niego) - również. Wystarczy kwota przychodu z PIT-11 za 2018 rok. A ten dokument sam przecież pracownikowi wysłał. Wypełnia więc 3 rubryki, loguje się i ma przed sobą pełne rozliczenie podatkowe.

A tam m.in. dochody z innych umów, nazwa organizacji pożytku publicznego, którą wspiera czy - gdy rozliczenie jest ze współmałżonkiem - dochody żony lub męża.

Koniec z zabawą w rozliczanie PIT-ów. Zrobiłem to w środku nocy, w kilka minut.
PIT 2018. Kiedy wy spaliście, ja stałem się bogatszy o 1936 zł. Jak? Dzięki e-PIT

- Rzeczywiście, wystarczy znać dochód z jednej informacji PIT-11. Na tej podstawie płatnik, księgowa w firmie, a tak naprawdę każda osoba zaangażowana w przygotowanie pracownikom PIT-11 może mieć dostęp do ich zeznań podatkowych - mówi "DGP" Anna Misiak, doradca podatkowy w MDDP.

Co na to ministerstwo? Na razie odpowiedzi nie ma. - Nie sposób sądzić, że ministerstwo celowo dopuściło do takiej sytuacji. Prawdopodobnie jest to zwykłe niedopatrzenie - dodaje Anna Misiak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: e-pit, pit 2019, podatki, pity, pity przez internet, msp
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-02-2019

HahaHahaa...a czy PiS zrobił coś bez luk i wad?

20-02-2019

ZASZNÓW PARTACZE COŚ SPIEPRZYLI !!! TAKICH MAJĄ FACHOWCÓW !!!!

20-02-2019

ewaz jakiej racji mają mi uznać ich wypełnienie, jesli nie złoże do 30 kwietnia??? A ja złoże pod 30 kwietnia, i moze zapłacę małą karę za opoznienie, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (94)