Notowania

Eksport broni kuleje. Słabe dane branży

Pod względem eksportu polska zbrojeniówka jest w ogonie Europy. Daleko nam nie tylko do zachodnich gigantów, ale również do Bułgarii, Serbii czy Białorusi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Polska rocznie eksportuje sprzęt wojskowy za niespełna pół miliona euro (Fot: Wojciech Strozyk/REPORTER)

Jak pisze środowa "Rzeczpospolita", z raportów przygotywywanych przez MSZ dla Brukseli wynika, że Polska eksportuje rocznie militaria za 472,2 mln euro, co daje równowartość 2 mld zł. To najnowsze dostępne dane dotyczące 2017 roku.

Eksperci przepytani przez "Rz" komentuja, że w ubiegłym roku niewiele się pod tym względem zmieniło. Co gorsza, prawie połowa przychodów to te wygenerowane przez zakłady lotnicze w Świdniku i Mielcu, a te należą przecież do zagranicznych gigantów jak Leonardo czy Lockheed Martin.

Zobacz: Związki chcą chronić polską zbrojeniówkę ustawą

- Pod względem eksportu wypadamy grubo poniżej naszego potencjału i możliwości - mówi dziennikowi Wojciech Łuczak, ekspert branży zbrojeniowej i wiceprezes spółki wydającej czasopisma o tematyce militarnej.

Wyniki w 2017 roku uratowała... Algieria, która zapłaciła ponad 40 mln euro za zaprojektowanie w gdańskiej stoczni żaglowca szkoleniowego "El Mellah".

Nie wyszło natomiast zbyt wiele ze współpracy zbrojeniowej z Ukrainą. Choć mówiło się o 50 mln euro eksportu, to skończyło się zaledwie na 4 mln.

Pod względem eksportu daleko nam nie tylko do europejskich potentatów, ale też od innych krajów. Bułgaria na przykład eksportuje za 1,7 mld euro, Białoruś - okrągły miliard a niewielka Serbia - około 860 mln euro. Zatem dwukrotnie więcej niż Polska.

O nowym scenariuszu dla polskiej zbrojeniówki pisaliśmy jesienią ubiegłego roku w money.pl. We wrześniu bowiem bliski człowiek Mateusza Morawieckiego zastąpił zaufanego Mariusza Błaszczaka na stanowisku prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-01-2019

Leon ZPolskie przepisy są skrajnie ANTY producenckie. W żadnym innym kraju władza nie niszczy ani nie utrudnia tak bardzo życia firmom pracującym w branży … Czytaj całość

23-01-2019

Mac208Obecna zasada reprezentowana przez PGZ to" "NIE ROZMAWIAMY Z POŚREDNIKAMI" powoduje, że w tym specyficznym rodzaju działalności nie ma z kim … Czytaj całość

23-01-2019

DixieWidać oferta jest nieatrakcyjna.

Rozwiń komentarze (158)