Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Opieka medyczna za granicą

2
Podziel się:

EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Pozwala na skorzystanie z podstawowych świadczeń opieki medycznej za granicą. Dowiedz się, co daje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego i jak ją uzyskać.

Kartę EKUZ można otrzymać od ręki, gdy wniosek o nią składa się osobiście
Kartę EKUZ można otrzymać od ręki, gdy wniosek o nią składa się osobiście (PAP, Jakub Kamiński)
bEKsoySt

Karta EKUZ pozwala skorzystać ze świadczeń medycznych, gdy znajdujemy się poza Polską. Nie dostaje się jej z automatu. Trzeba o nią zawnioskować.

Co to jest EKUZ?

EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument ten potwierdza, że jesteśmy ubezpieczeni i mamy prawo skorzystać ze świadczeń zdrowotnych na terenie Unii Europejskiej. Karta EKUZ pozwala korzystać z opieki zdrowotnej tak samo, jak obywatele danego kraju. Zanim wyjedziemy to innego kraju, dobrze jest sprawdzić, czy działa ona w danym kraju.

Kto może skorzystać z EKUZ?

Do skorzystania z karty EKUZ ma prawo skorzystać każdy ubezpieczony w Narodowym Funduszu Zdrowia. Innymi słowy, ten, kto płaci składkę zdrowotną do ZUS-u. Można się o nią starać w każdym momencie, niezależnie od przyczyny, dla której wyjeżdżamy za granicę.

bEKsoySv

Karta EKUZ. Jak wyrobić?

Żeby wyrobić kartę EKUZ, trzeba złożyć wniosek do NFZ. Odpowiedni wniosek można wypełnić bezpośrednio w siedzibie NFZ, można też pobrać ze strony internetowej funduszu zdrowia, a potem dostarczyć pocztą tradycyjną lub mailem. EKUZ wydawana jest bezpłatnie. Od ręki dostaniemy ją, tylko gdy złożymy osobiście wniosek w NFZ. W przypadku złożenia wniosku pocztą rozpatruje się je zgodnie z kolejnością.

Jak długo ważna jest karta EKUZ?

Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego wydaje się na 6 miesięcy każdemu, kto jest ubezpieczony. Chodzi tu więc np. o pracujących, studentów, rencistów, a także kobiety w ciąży. Osoby bezrobotne otrzymują kartę EKUZ na 2 miesiące. Dla emerytów kartę wydaje się na 5 lat.

bEKsoySB

EKUZ a ubezpieczenie turystyczne

Warto pamiętać, że karta EKUZ nie zastępuje ubezpieczenia zdrowotnego.

Wszystko dlatego, że ubezpieczenie turystyczne ma szerszy zakres niż świadczenia oferowane przez. Warto pamiętać, że Europejska Karta Ubezpieczenia nie pokrywa np. kosztów transportu do kraju po wypadku. Nie będzie też możliwe pokrycie wielu innych kosztów, które wykraczają poza katalog powszechnych usług. Co istotne, EKUZ obejmuje tylko świadczenia zdrowotne. dlatego np. nie będzie obejmować ubezpieczenia bagażu.

bEKsoySC

Jeśli nie posiadamy karty EKUZ, a jesteśmy zmuszeni skorzystać z opieki medycznej za granicą, mamy oczywiście do tego prawo. Wtedy na miejscu płacimy za wizytę, ale obowiązkowo dokumentujemy to rachunkiem wystawionym przez lekarza. Po powrocie do Polski mamy prawo odzyskania pieniędzy od NFZ za świadczenia medyczne. Jeśli natomiast taką kartę posiadamy, to wszystkie płatności są rozliczane bezpośrednio przez NFZ, a zagraniczną placówkę medyczną.

Jeśli nie jesteśmy pewni zakresu, warto wybrać ubezpieczenie turystyczne, które będzie miało zdecydowanie wyższy zakres świadczeń niż ubezpieczenie NFZ.

bEKsoySW
KOMENTARZE
(2)
Garda365
3 lata temu
Wyjeżdżając za granicę warto (żeby nie powiedzieć trzeba) mieć wykupione wspomniane w artykule ubezpieczenie turystyczne. Dochodzenie pieniędzy z NFZ to jedno, a dodatkowa gotówka od ubezpieczyciela, za relatywnie niewielką składkę na pewno pomoże, dosłownie i w przenośni, stanąć na nogi. :) Najskuteczniej jest to zrobić z pomocą doświadczonego Agenta ubezpieczeniowego, który podejdzie do sprawy indywidualnie i dokładnie wybada nasze potrzeby. I pamiętaj, Przyjacielu! Trzymaj Gardę!
Katarzyna
3 lata temu
W przypadku EKUZ przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że taka karta daje jedynie to, że jesteśmy przez służbę zdrowia w danym państwie traktowani jak obywatele tego kraju. W Niemczech zapłacimy więc za to, za co płacą Niemcy, a we Francji za to, za co płacą Francuzi. Za darmo dostaniemy to, co oni mają bezpłatnie. Tymczasem w wielu krajach obywatele płacą choć w części za bardzo dużą liczbę usług. Dlatego właśnie o wiele lepiej jest nie tylko wyrobić EKUZ, lecz także wykupić ubezpieczenie turystyczne. Najłatwiej zrobić to przy pomocy porównywarek ubezpieczeń takich jak Ubea.