Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Emerytura nauczyciela. Jakie przepisy obowiązują?

Nauczyciel może przejść na emeryturę na kilka sposobów. Może to zrobić tak jak inni po osiągnięciu wieku emerytalnego. Ma też prawo do skorzystania ze szczególnych uprawnień emerytalnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(123RF)
Zgodnie z przepisami praca nauczyciela jest pracą o szczególnym charakterze

Nauczyciel, tak jak każdy pracujący może przejść na emeryturę po tym, jak osiągnie powszechny wiek emerytalny. Obecnie jest to 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn.

Jaka emerytura przysługuje nauczycielom?

Nauczyciel ma prawo wykorzystać również swoje uprawnienia emerytalne. Są one związane z tym, że wykonuje pracę o szczególnych charakterze. Może też przejść na tzw. emeryturę nauczycielską, pomostową albo skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Zgodnie z przepisami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, nauczyciel wykonuje prace o szczególnym charakterze. W związku z tym ma prawo przejść na emeryturę szybciej. Oczywiście po spełnieniu odpowiednich kryteriów. Z takiego przywileju mogą skorzystać nauczyciele, którzy 1 stycznia 1999 r. legitymowali się przynajmniej 20-letnim stażem, a także 15 lat pracowali jako nauczyciel (kobiety) i odpowiednio 25-letnim stażem, w tym 20 lat jako nauczyciel w przypadku mężczyzn.

Mało tego. Należy też dodatkowo złożyć odpowiedni wniosek, a także złożyć oświadczenie o tym, by środki z Otwartego Fundusz Emerytalnego zostały przekazane do ZUS. Możliwe jest to też w przypadku gdy rozwiązano stosunek pracy z nauczycielem np. ze względu na likwidację gimnazjów.

Emerytura nauczycielska z Karty Nauczyciela

Nauczyciel może też przejść na tzw. emeryturę nauczycielską. Warunkiem uzyskania takiego uprawnienia jest to by na dzień 3 grudnia 2008 roku móc wylegitymować się przynajmniej 30-letnim okresem zatrudnienia, z czego minimum 20 lat to praca jako nauczyciel.

Nauczyciel może też skorzystać ze świadczeń kompensacyjnych. Należą się one tym nauczycielom, którzy pracowali w placówkach, których szczególny typ określono w ustawie.

Emerytura dla nauczyciela – emerytura pomostowa

Wybrana grupa nauczycieli ma też prawo do emerytury pomostowej. Chodzi tu o tych, którzy pracowali w zakładach poprawczych albo np. schroniskach dla nieletnich. Oczywiście muszą legitymować się odpowiednim stażem pracy.
Jeśli nauczyciel nie będzie chciał skorzystać z takich uprawnień, może przejść na emeryturę w momencie osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Wysokość świadczenia, które otrzyma, zależne będzie od tego, jak wysokie składki były odprowadzane, a także od tego, jak wysoki jest kapitał początkowy. Ma na to też wpływ tzw. średnie dalsze trwanie życia.

Powszechna emerytura wymaga ukończenia przez kobiety 60 lat, a przez mężczyzn 65 lat.

Zanim więc nauczyciel zdecyduje się na skorzystanie z któregoś z wariantów, dobrze jest poprosić ZUS o przeprowadzenie symulacji wysokości przyszłej emerytury. To może pomóc w podjęciu decyzji o tym, na co się zdecydować.
Nie tylko nauczyciele mają tak szeroki możliwości wyboru sposobu przejścia na emeryturę. Z podobnych przywilejów mogą też skorzystać przedstawiciele innych zawód wykonujący pracę w tzw. szczególnych warunkach, np. górnicy.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-04-2019

NAUCZYCIELEBRAWO PANIE PREZESIE I O TO CHODZIŁO I CHODZI PRZYWRÓCENIE NAUCZYCIELOM EMERYTURY PO 30 LATACH PRACY NIE PATRZĄC NA WIEK TERAZ TYLKO POWINNO … Czytaj całość

06-06-2019

korinaTak popieram PiS z całego serca i zawsze na was głosuję i będę głosowała. Tylko proszę o przywrócenie emerytury po 30 latach bez względu na wiek.

24-08-2019

LidiaDo nauczyciele - wypowiadaj się za siebie! Nigdy nie zagłosuje na PiS!

Rozwiń komentarze (3)