Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Emerytura nauczyciela. Jakie przepisy obowiązują?

4
Podziel się:

Nauczyciel może przejść na emeryturę na kilka sposobów. Może to zrobić tak jak inni po osiągnięciu wieku emerytalnego. Ma też prawo do skorzystania ze szczególnych uprawnień emerytalnych.

Zgodnie z przepisami praca nauczyciela jest pracą o szczególnym charakterze
Zgodnie z przepisami praca nauczyciela jest pracą o szczególnym charakterze (123RF)
bEJTwKth

Nauczyciel, tak jak każdy pracujący może przejść na emeryturę po tym, jak osiągnie powszechny wiek emerytalny. Obecnie jest to 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn.

Jaka emerytura przysługuje nauczycielom?

Nauczyciel ma prawo wykorzystać również swoje uprawnienia emerytalne. Są one związane z tym, że wykonuje pracę o szczególnych charakterze. Może też przejść na tzw. emeryturę nauczycielską, pomostową albo skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Zgodnie z przepisami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, nauczyciel wykonuje prace o szczególnym charakterze. W związku z tym ma prawo przejść na emeryturę szybciej. Oczywiście po spełnieniu odpowiednich kryteriów. Z takiego przywileju mogą skorzystać nauczyciele, którzy 1 stycznia 1999 r. legitymowali się przynajmniej 20-letnim stażem, a także 15 lat pracowali jako nauczyciel (kobiety) i odpowiednio 25-letnim stażem, w tym 20 lat jako nauczyciel w przypadku mężczyzn.

bEJTwKtj

Mało tego. Należy też dodatkowo złożyć odpowiedni wniosek, a także złożyć oświadczenie o tym, by środki z Otwartego Fundusz Emerytalnego zostały przekazane do ZUS. Możliwe jest to też w przypadku gdy rozwiązano stosunek pracy z nauczycielem np. ze względu na likwidację gimnazjów.

Emerytura nauczycielska z Karty Nauczyciela

Nauczyciel może też przejść na tzw. emeryturę nauczycielską. Warunkiem uzyskania takiego uprawnienia jest to by na dzień 3 grudnia 2008 roku móc wylegitymować się przynajmniej 30-letnim okresem zatrudnienia, z czego minimum 20 lat to praca jako nauczyciel.

Nauczyciel może też skorzystać ze świadczeń kompensacyjnych. Należą się one tym nauczycielom, którzy pracowali w placówkach, których szczególny typ określono w ustawie.

bEJTwKtp

Emerytura dla nauczyciela – emerytura pomostowa

Wybrana grupa nauczycieli ma też prawo do emerytury pomostowej. Chodzi tu o tych, którzy pracowali w zakładach poprawczych albo np. schroniskach dla nieletnich. Oczywiście muszą legitymować się odpowiednim stażem pracy.
Jeśli nauczyciel nie będzie chciał skorzystać z takich uprawnień, może przejść na emeryturę w momencie osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Wysokość świadczenia, które otrzyma, zależne będzie od tego, jak wysokie składki były odprowadzane, a także od tego, jak wysoki jest kapitał początkowy. Ma na to też wpływ tzw. średnie dalsze trwanie życia.

Powszechna emerytura wymaga ukończenia przez kobiety 60 lat, a przez mężczyzn 65 lat.

Zanim więc nauczyciel zdecyduje się na skorzystanie z któregoś z wariantów, dobrze jest poprosić ZUS o przeprowadzenie symulacji wysokości przyszłej emerytury. To może pomóc w podjęciu decyzji o tym, na co się zdecydować.
Nie tylko nauczyciele mają tak szeroki możliwości wyboru sposobu przejścia na emeryturę. Z podobnych przywilejów mogą też skorzystać przedstawiciele innych zawód wykonujący pracę w tzw. szczególnych warunkach, np. górnicy.

bEJTwKtK
KOMENTARZE
(4)
Adel
rok temu
Jaka będzie odprawa po40 latach pracy
Lidia
2 lata temu
Do nauczyciele - wypowiadaj się za siebie! Nigdy nie zagłosuje na PiS!
korina
2 lata temu
Tak popieram PiS z całego serca i zawsze na was głosuję i będę głosowała. Tylko proszę o przywrócenie emerytury po 30 latach bez względu na wiek.
bEJTwKtL
NAUCZYCIELE
2 lata temu
BRAWO PANIE PREZESIE I O TO CHODZIŁO I CHODZI PRZYWRÓCENIE NAUCZYCIELOM EMERYTURY PO 30 LATACH PRACY NIE PATRZĄC NA WIEK TERAZ TYLKO POWINNO BYĆ PRZYWRÓCENIE NAUCZYCIELOM EMERYTURY PO 30 LATACH PRACY NIE PATRZĄC NA WIEK – WSZYSCY JAK JEDEN GDY BĘDĄ NOWE WYBORY POPRZEMY TYLKO PIS NIKOGO WJĘCEJ -------WEJDZIE TYLKO TA OPCJA I MACIE WYBORY ZAWSZE WYGRANE . COFNIĘCIE Z POWROTEM TAK JAK BYŁO KIEDYŚ Z PRZED 2008 ROKU.CYT …„TEN PRZYWILEJ ZOSTAŁ NAUCZYCIELOM ODEBRANY W 2008 r.” ŚWIĘTE SŁOWA PANIE PREZESIE TO BARDZO DOBRY POMYSŁ I TA PARTIA ZOSTANIE DZIĘKI NAUCZYCIELOM CZEGO MY NAUCZYCIELE BARDZO SOBIE TEGO I PRZYSZŁYM KANDYDATOM ŻYCZYMY ŚWIAT IDZIE Z POSTĘPEM TRZEBA SOBIE POLEPSZAĆ A NIE UTRUDNIAĆ NAUCZYCIELOM TEN PRZYWILEJ SIĘ W 100 PROCENTACH NALEŻY NAWET PO 20 LATACH PRACY JESTEŚCIE WSPANIALI DZIĘKUJEMY…. DZIĘKUJEMY NAUCZYCIELE