Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|

Emerytura z KRUS. Na czym polega ubezpieczenie rolnicze?

2
Podziel się:

KRUS, czyli Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zajmuje się administrowaniem ubezpieczeń społecznych rolników.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) jest odpowiedzialna za ubezpieczenia społeczne rolników
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) jest odpowiedzialna za ubezpieczenia społeczne rolników (Fotolia)

W największym skrócie KRUS, czyli Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, to instytucja zajmująca się obsługą rolników w zakresie ubezpieczeń społecznych. Chodzi ty o objęcie ubezpieczeniem, a także wypłatę świadczeń z tego tytułu.

KRUS i emerytury rolnicze

Ubezpieczenie rolników wywołuje wiele kontrowersji, a politycy wielokrotnie próbowali zmieniać zasady dostępu do tych świadczeń. Wszystko dlatego, że składki opłacane przez rolników są wyjątkowo niskie. Zdarzało się więc, że osoby mieszkające na co dzień w mieście kupowały gospodarstwa rolne, by oszczędzić na składkach ZUS. Często robili tak przedsiębiorcy, którzy czuli zbyt duże obciążenie comiesięcznymi składami ZUS. Obecnie nie tak łatwo już przystąpić do KRUS.

Nie zmienia to jednak faktu, że KRUS działa i wypłaca emerytury rolnicze.

Emerytura rolnicza przysługuje po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, czyli 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Dodatkowo taka osoba musi podlegać ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przynajmniej przez 100 kwartałów, czyli 25 lat. I trzeba te warunki spełnić jednocześnie. Emerytura rolnicza złożona jest z dwóch części: składkowej, która jest wypłacana w momencie uzyskania przez rolnika uprawnień emerytalnych i części ubezpieczeniowej, która wypłaca się w sytuacji, gdy rolnik przestał prowadzić działalność gospodarczą.

Żeby uzyskać świadczenie z ubezpieczenia rolniczego, trzeba potwierdzić prawo do niego. Wystarczy w takim przypadku mieć tytuł do gospodarstwa rolnego. Może to być akt notarialny, umowa dzierżawy, a także oświadczenie o tym, że pracuje się gospodarstwie rodziców, które będzie następnie przez świadczeniobiorcę przejęte.

Wcześniejsza emerytura z KRUS

Ubezpieczeni w KRUS mogą też oczywiście, podobnie jak ci ubezpieczeni w ZUS, przejść na wcześniejszą emeryturę. Można to zrobić po ukończeniu 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna), jeśli ubezpieczeniu podlegało się przynajmniej 30 lat i przestało się prowadzić gospodarstwo. W takiej sytuacji ani ta osoba, ani też małżonek nie może mieć gospodarstwa, które jest większe niż 1 ha. Trzeba po prostu przekazać swoje gospodarstwo na kogoś innego. Co ważne, nie jest istotne, w jaki sposób będzie to zrobione. Gospodarstwo można sprzedać, może przekazać w formie darowizny, jak i zawrzeć umowę dożywocia. Można też przekazać gospodarstwo skarbowi państwa poprzez Agencję Nieruchomości Rolnych.

Jeśli rolnik opłacał składki zarówno w KRUS, jak i był ubezpieczony w ZUS, to na emeryturze może dostać podwójne świadczenie. Pod warunkiem, że urodził się do 31 grudnia 1948 roku. Jeśli ktoś jest młodszy, to do emerytury z KRUS może doliczyć ubezpieczenie w ZUS, jeśli nie wystarcza to, by wypłacić emeryturę z ZUS. Wtedy półtora okresów składkowych ZUS wlicza się do KRUS i odwrotnie. W takiej sytuacji emerytura będzie wyższa o 1 proc za każdy rok, w którym podlegało się ubezpieczeniu rolniczemu.

emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
dość głupoty
4 lata temu
Nie staje za rolnikami, ale jeśli świnia kosztuje tyle samo co na początku lat 90 , import ma się rewelacyjnie to z czego mają płacić składki? to samo zus astronomiczne kwoty zamiast liczone od dochodu składki. Patologia w tym kraju i danina na utrzymanie stada urzędników, zamiast czepiać się rolników i KRUS to moze czas by wszelkiej maści mundurowi zaczęli płącić skłądki , koniec z 40letnimi emerytami bo mundurowi..
ZK590
4 lata temu
Emerytura z KRUS polega na posiadaniu 1 ha gruntu i prowadzeniu działalności gospodarczej płacąc składki emerytalne dla siebie i żony po 350 zł na kwartał.