Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
TOS
|

Estoński CIT i opodatkowanie spółek komandytowych. Prezydent podpisał nowe przepisy

19
Podziel się:

Andrzej Duda podpisał uchwalone przez Sejm w sobotę dwie nowelizacje ustaw o podatkach dochodowych - poinformowała w niedzielę Kancelaria Prezydenta. Wprowadzają one m.in. tzw. estoński CIT i obejmują CIT-em spółki komandytowe.

Estoński CIT i opodatkowanie spółek komandytowych. Prezydent podpisał nowe przepisy
Estoński CIT i opodatkowanie spółek komandytowych. Prezydent podpisał nowe przepisy (pixabay.com, pixabay)
bEDXswBh

Podpisane przez prezydenta akty prawne to: nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw i nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw.

Głównym założeniem pierwszej ustawy jest wprowadzenie od 1 stycznia 2021 r. możliwości rozliczania się niektórych firm za pomocą tzw. estońskiego CIT. Istotą tego rozwiązania jest przesunięcie czasu poboru podatku na moment wypłaty zysków z przedsiębiorstwa.

Przedsiębiorca będzie mógł wybrać, czy chce skorzystać z nowego rodzaju opodatkowania, czy woli rozliczać się na starych zasadach. Zgodnie z ustawą, z opodatkowania na nowych zasadach będzie mogła skorzystać spółka kapitałowa - z o.o. lub akcyjna, w której udziałowcami są wyłączenie osoby fizyczne. Próg, poniżej którego firma będzie miała prawo do tego rozwiązania, to 100 mln zł rocznie.

bEDXswBj
Zobacz także: Obejrzyj też: Spółki komandytowe objęte CIT-em. Wymowny komentarz eksperta

Rząd szacuje koszty wprowadzenia estońskiego CIT dla małych i średnich firm na 5,6 mld zł w roku 2021.

Druga nowela wprowadza m.in. opodatkowanie spółek komandytowych podatkiem CIT. Jak tłumaczyło Ministerstwo Finansów, głównym celem zmian jest uszczelnienie systemu podatkowego i obrona przed wyprowadzaniem pieniędzy do rajów podatkowych.

bEDXswBp

Zmiany, obok nadania spółce komandytowej statusu podatnika podatku dochodowego i rozszerzenia zakresu szacowania wartości transakcji, przewidują też m.in., że limit przychodów z bieżącego roku podatkowego uprawniających do korzystania z obniżonej 9 proc. stawki podatku CIT zostanie podniesiony z 1,2 do 2 mln euro.

Wprowadzono też limit odliczenia tzw. ulgi abolicyjnej do wysokości 1360 zł. Zdaniem MF, obecne stosowanie tzw. ulgi abolicyjnej nie realizuje polityki podatkowej, jeśli chodzi o eliminowanie podwójnego opodatkowania dochodów, a także nie zachęca do osiągania dochodów w Polsce. Ograniczenie ulgi abolicyjnej nie dotyczy dochodów osiąganych z tytułu pracy lub usług wykonywanych poza terytorium lądowym państw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDXswBK
podatki
firma
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(19)
pzdr
10 miesięcy temu
Oczywiście, że podatki dochodowe są w Polsce za wysokie i oczywiście, że spółki komandytowe to narzędzie do obchodzenia tych podatków. Najprościej byłoby na tyle obniżyć podatki dochodowe żeby nie opłacało się kombinować. Zamiast tego kolejna komplikacja już nieczytelnego systemu.
Inwestor
10 miesięcy temu
Moderatorze, dlaczego mnie wycinasz? Sp.k. to maszynka do optymalizacji podatków dla zachodnich korporacji masowo wdrażana w oststnich latach. To też wsrto powiedzieć
Inwestor
10 miesięcy temu
Na pierwszy rzut oka niestety widać, że większość tu piszących nie ma pojęcia o strukturze sp.k. i opodatkowaniu komantytariuszy. I to jest smutne. To czysta maszynka do optymalizacji podatkowej. Firmy masowo przekształcały się w sp.k. właśnie z tego powodu. I mowa tu o potężnych korporacjach zachodnich takich jak sieci marketów.
bEDXswBL
Inwestor
10 miesięcy temu
Sp.k. to doskonałe narzędzie do optymalizacji podatkowej. Komandytariusz w najgorszym wypadku płaci 19% podatku liniowego, a gdy będzie z raju podatkowego to nawet 0%.
123...
10 miesięcy temu
Tak właśnie działa rząd i prezydent przeciwko Polsce i Polakom, ich korzenie zobowiązują.