Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
estoński cit
29.11.2020 17:53

Estoński CIT i opodatkowanie spółek komandytowych. Prezydent podpisał nowe przepisy

Andrzej Duda podpisał uchwalone przez Sejm w sobotę dwie nowelizacje ustaw o podatkach dochodowych - poinformowała w niedzielę Kancelaria Prezydenta. Wprowadzają one m.in. tzw. estoński CIT i obejmują CIT-em spółki komandytowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pixabay.com)
Estoński CIT i opodatkowanie spółek komandytowych. Prezydent podpisał nowe przepisy (Fot: pixabay)

Podpisane przez prezydenta akty prawne to: nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw i nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw.

Głównym założeniem pierwszej ustawy jest wprowadzenie od 1 stycznia 2021 r. możliwości rozliczania się niektórych firm za pomocą tzw. estońskiego CIT. Istotą tego rozwiązania jest przesunięcie czasu poboru podatku na moment wypłaty zysków z przedsiębiorstwa.

Przedsiębiorca będzie mógł wybrać, czy chce skorzystać z nowego rodzaju opodatkowania, czy woli rozliczać się na starych zasadach. Zgodnie z ustawą, z opodatkowania na nowych zasadach będzie mogła skorzystać spółka kapitałowa - z o.o. lub akcyjna, w której udziałowcami są wyłączenie osoby fizyczne. Próg, poniżej którego firma będzie miała prawo do tego rozwiązania, to 100 mln zł rocznie.

Obejrzyj też: Spółki komandytowe objęte CIT-em. Wymowny komentarz eksperta

Rząd szacuje koszty wprowadzenia estońskiego CIT dla małych i średnich firm na 5,6 mld zł w roku 2021.

Druga nowela wprowadza m.in. opodatkowanie spółek komandytowych podatkiem CIT. Jak tłumaczyło Ministerstwo Finansów, głównym celem zmian jest uszczelnienie systemu podatkowego i obrona przed wyprowadzaniem pieniędzy do rajów podatkowych.

Polscy przedsiębiorcy na drodze do estońskiego CIT napotkają liczne przeszkody.
Estoński CIT nie taki estoński. W polskiej wersji podatek naliczony zostanie dwa razy

Zmiany, obok nadania spółce komandytowej statusu podatnika podatku dochodowego i rozszerzenia zakresu szacowania wartości transakcji, przewidują też m.in., że limit przychodów z bieżącego roku podatkowego uprawniających do korzystania z obniżonej 9 proc. stawki podatku CIT zostanie podniesiony z 1,2 do 2 mln euro.

Spółki komandytowe zapłacą CIT. Sejm przyjął odpowiednie przepisy.
Spółki komandytowe zapłacą CIT. Posłowie przegłosowali ustawę

Wprowadzono też limit odliczenia tzw. ulgi abolicyjnej do wysokości 1360 zł. Zdaniem MF, obecne stosowanie tzw. ulgi abolicyjnej nie realizuje polityki podatkowej, jeśli chodzi o eliminowanie podwójnego opodatkowania dochodów, a także nie zachęca do osiągania dochodów w Polsce. Ograniczenie ulgi abolicyjnej nie dotyczy dochodów osiąganych z tytułu pracy lub usług wykonywanych poza terytorium lądowym państw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-11-2020

ZmeczonyDziekuje jako przedsiebiorca, w kilka lat skomplikowane prawo, setki nowych kar nieproporcjonalnych do winy, kilka nowych podatkow - tylko ostatnio … Czytaj całość

29-11-2020

SadWłaśnie uruchomiono likwidacje 40.000 efektywnych polskich przedsiębiorstw, które z czasem mogły zmobilizować kapitał do konkurencji z zagranicznymi … Czytaj całość

29-11-2020

Myśleć!!!Chciałbym wiedzieć kto wymyśla te szaleństwa w tej zarazie, dla niepoznaki nazwaną PiS

Rozwiń komentarze (19)