Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
28.07.2020 12:33

Estoński CIT. Po jego wprowadzeniu wydatki inwestycyjne mają wzrosnąć o blisko 2 proc. PKB

Po wprowadzeniu estońskiego CIT w Polsce wartość dodatkowych inwestycji może wzrosnąć rocznie o blisko 2 proc. PKB - oceniają eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego oraz z Ministerstwa Finansów. Zakładają oni również, że wprowadzenie tego rozwiązanie zwiększy zatrudnienie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
Estoński CIT ma pomóc w wyjściu z zapaści wywołanej przez koronawirusa (zdj. ilustracyjne).

Zdaniem ekspertów z PIE, cytowanych przez portal strefabiznesu.pl za Polską Agencją Prasową, estoński CIT mógłby zagwarantować wzrost zatrudnienia o blisko 120 tys. osób. Dzięki nowemu rozwiązaniu zwiększyłyby się dodatkowe inwestycje. Ich roczna wartość "odpowiadałaby blisko 2 proc. PKB".

Z estońskiego CIT będą mogły też skorzystać spółki nieposiadające udziałów w innych podmiotach; zatrudniające co najmniej 3 pracowników; wykazujące nakłady inwestycyjne.

W skrócie chodzi o to, że CIT płacony jest dopiero po podziale wypracowanego zysku. Tak w rozmowie z Marcinem Łukasikiem chwalił ten system Tomasz Kozłowski, który ma w Estonii zarejestrowaną firmę spedycyjną Eco Logistics Hub.

Zobacz też: Luka CIT. Do budżetu państwa nie trafia 22 mld złotych należnego podatku

- Jeżeli chodzi o spółki, to CIT właściwie nie występuje. Firma płaci go dopiero wtedy, gdy "wyjmuje" zysk. Może się to wydarzyć za rok czy nawet za 20 lat – mówił. - Ludzie mniej kombinują, nie ukrywają zysków, bo nie ma takiej potrzeby. Urzędy widzą, jaka jest sytuacja spółki, bo pieniądze nie są wyprowadzane w jakiś dziwny sposób. To przyciąga biznes do Estonii.

Koszt estońskiego CIT dla budżetu jest szacowany na ok. 5 mld złotych. Ma on wystartować od 2021 roku. Więcej szczegółów dotyczących tego rozwiązania znajdziesz tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, cit, estoński cit, msp
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-07-2020

leratKażda inicjatywa, która powoduje rozruch gospodarki, szczególnie w takim czasie, jest na wagę złota. Premier cały czas działa i robi wszystko, żeby … Czytaj całość

29-07-2020

VektorJeżeli jest jakiekolwiek rozwiązanie , które może wzmocnić gospodarkę naszego kraju, to powinno się je wprowadzić, uważam że rząd doskonale przemyślał … Czytaj całość

29-07-2020

Popieram rządPopieram, po wprowadzeniu estońskiego CIT w Polsce wartość dodatkowych inwestycji może wzrosnąć rocznie o blisko 2 proc.

Rozwiń komentarze (37)