Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Estoński CIT. Po jego wprowadzeniu wydatki inwestycyjne mają wzrosnąć o blisko 2 proc. PKB

37
Podziel się:

Po wprowadzeniu estońskiego CIT w Polsce wartość dodatkowych inwestycji może wzrosnąć rocznie o blisko 2 proc. PKB - oceniają eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego oraz z Ministerstwa Finansów. Zakładają oni również, że wprowadzenie tego rozwiązanie zwiększy zatrudnienie.

Estoński CIT ma pomóc w wyjściu z zapaści wywołanej przez koronawirusa (zdj. ilustracyjne).
Estoński CIT ma pomóc w wyjściu z zapaści wywołanej przez koronawirusa (zdj. ilustracyjne). (money.pl)

Zdaniem ekspertów z PIE, cytowanych przez portal strefabiznesu.pl za Polską Agencją Prasową, estoński CIT mógłby zagwarantować wzrost zatrudnienia o blisko 120 tys. osób. Dzięki nowemu rozwiązaniu zwiększyłyby się dodatkowe inwestycje. Ich roczna wartość "odpowiadałaby blisko 2 proc. PKB".

Z estońskiego CIT będą mogły też skorzystać spółki nieposiadające udziałów w innych podmiotach; zatrudniające co najmniej 3 pracowników; wykazujące nakłady inwestycyjne.

W skrócie chodzi o to, że CIT płacony jest dopiero po podziale wypracowanego zysku. Tak w rozmowie z Marcinem Łukasikiem chwalił ten system Tomasz Kozłowski, który ma w Estonii zarejestrowaną firmę spedycyjną Eco Logistics Hub.

Zobacz także: Zobacz też: Luka CIT. Do budżetu państwa nie trafia 22 mld złotych należnego <a href="https://money.pl/podatki/">podatku</a>

- Jeżeli chodzi o spółki, to CIT właściwie nie występuje. Firma płaci go dopiero wtedy, gdy "wyjmuje" zysk. Może się to wydarzyć za rok czy nawet za 20 lat – mówił. - Ludzie mniej kombinują, nie ukrywają zysków, bo nie ma takiej potrzeby. Urzędy widzą, jaka jest sytuacja spółki, bo pieniądze nie są wyprowadzane w jakiś dziwny sposób. To przyciąga biznes do Estonii.

Koszt estońskiego CIT dla budżetu jest szacowany na ok. 5 mld złotych. Ma on wystartować od 2021 roku. Więcej szczegółów dotyczących tego rozwiązania znajdziesz tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(37)
DS
2 lata temu
Karykatura, estoński jest na jednej kartce papieru, ale po co np 4% inwestycji, za dobrze by było. Oni udają, że chcą dobrze, a tak naprawdę niszczą. To antypolskie działania. Polecam zapoznać się z planem Bermana dla Polski z 1946r., jakże aktualne: 14. Spowodować, aby wszystkie zarządzenia i akty prawne, gospodarcze, organizacyjne (z wyjątkiem wojskowych) nie były precyzyjne. 42. Nie wolno stawiać przed sądem ludzi na stanowiskach kierowniczych obsadzanych przez partię, którzy swą działalnością spowodowali straty lub wywołali niezadowolenie wśród podwładnych. W sytuacjach drastycznych należy ich odwołać ze stanowisk i przenieść do innych miejscowości na stanowiska równorzędne lub wyższe. W skrajnych sytuacjach ulokować na stanowiskach kierowniczych i traktować jako rezerwę kadrową do późniejszej wymiany.
RoDe
2 lata temu
Błagam, przestańcie nazywać to Estońskim CIT-em. TO NIE JEST ESTOŃSKI CIT! W Estonii nie ma ŻADNYCH limitów co do przychodów, zatrudnienia, inwestycji i t.d. To jest karykatura Estońskiego CIT-u. P.S. Mówią o limicie przychodów 50 mln zł, ale zapomnieli powiedzieć że to kwota brutto - jeżeli ktoś nie wierzy (ja sam nie wierzyłem, bo to absurd), proszę sprawdzić na stronie MF.
Cuda ogłaszaj...
2 lata temu
No to Emil Brodacz wybuduje chyba po 6 pasów w każdą stronę na A4 Katowice-Kraków. A Kluczyk na A2 to może nawet 10 pasów między Berlinem a Warszawą.
miki
2 lata temu
Do informacji czarnego luda- cit płaci co 6 ta firma w PL , reszta pit, nowy cit w otoczeniu nakazów, zakazów, sprawozdań i innych cudów jpkv7 i split paymentów traci przymiotnik estoński.Estonia to 12 ty raj podatkowy swiata my 77 , Panie premierze tu jest pole do popisu.
Tedi
2 lata temu
To rozwiązanie skierowane do: małych i średnich spółek kapitałowych (z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnych), których przychody nie przekraczają 50 mln zł. W Polsce to kryterium spełnia niemal 97% wszystkich spółek kapitałowych, spółek, w których udziałowcami są wyłącznie osoby fizyczne. Wiec skorzysta ogrom firm, działać !
...
Następna strona