Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys
03.09.2020 19:21

Europejski Kongres Gospodarczy. Morawiecki przedstawia dalszą strategię walki z kryzysem

Po tzw. tarczach antykryzysowych i finansowej rząd zmienia strategię walki z kryzysem. Na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach Mateusz Morawiecki tłumaczył, że państwo będzie zachęcać przedsiębiorców do prywatnych inwestycji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach odwiedził dziś Mateusz Morawiecki. (Fot: PAP/Andrzej Grygiel, Andrzej Grygiel)

Mateusz Morawiecki pojawił się niespodziewanie na Kongresie w czwartek. Polska Agencja Prasowa podaje, że wizyty premiera nie było w grafiku wydarzenia. Szef rządu spotkał się z przedsiębiorcami za zamkniętymi drzwiami, bez obecności kamer.

- Dla rządu priorytetem było ratowanie gospodarki. Tarcza finansowa i tarcza antykryzysowa pomogły uratować miliony miejsc pracy, a teraz chcemy zachęcać przedsiębiorców do inwestycji - mówił premier na spotkaniu, cytowany przez profil KPRM na Twitterze.

Jak wymienia PAP, na spotkaniu Mateusza Morawieckiego z przedsiębiorcami obecni również byli: minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski i wojewoda Jarosław Wieczorek.

Zobacz: Zadłużenie państwa po pandemii. "Szansą projekty za unijne pieniądze"

To kolejny przedstawiciel rządu, który zawitał na Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. W pierwszym dniu Kongresu swoje panele mieli m.in. minister finansów Tadeusz Kościński oraz wiceminister rozwoju Marek Niedużak wraz z wiceministrem finansów Piotrem Patkowskim.

Niedużak oraz Patkowski tłumaczyli, że tak dużego programu pomocowego, jak tarcze antykryzysowe, nie należy już się spodziewać. Rząd skupi się teraz na pomocy doraźnej dla branż, które najmocniej odczuwają skutki kryzysu wywołanego przez koronawirusa. Szczegóły nowej strategii poznamy jesienią.

Natomiast minister finansów zdał relację uczestnikom Kongresu z obecnej kondycji gospodarki polskiej. Kościński ocenił, że Polska przejdzie "płytką recesję". Zapowiedział również, że rząd przywróci stabilizującą regułę wydatkową (SRW) w 2022 roku.

SRW jest zapisana w ustawie o finansach publicznych. Ma ona za zadanie wyznaczyć nieprzekraczalny limit dla większości wydatków państwa na dany rok.

Do niedawna można było regułę zawiesić wyłącznie na wypadek stanu wojennego, stanu wyjątkowego lub stanu klęski żywiołowej na terenie całego kraju. Rząd zdecydował się jednak dopisać do warunków zawieszenia stan epidemii. Dzięki tej zmianie mógł zawiesić SRW.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-09-2020

JaroBrawa dla Morawieckiego, że udało się pogodzić zapewnienie bezpieczeństwa i zdrowia w obliczu pandemii a jednocześnie odmrozić gospodarkę.

05-09-2020

triumfatorWszyscy trzymamy kciuki za premiera Morawieckiego!

06-09-2020

maciejnajważniejsze jest uporanie się z kryzysem ekonomicznym, więc tym razem, tak obiektywnie nie wywlekając jakichś prywatnych odczuć, cieszę się z … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (41)