Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ewidencja działalności gospodarczej. Kluczowe elementy

0
Podziel się:

Ewidencja działalności gospodarczej to rejestr wszystkich firm, które nie są podmiotami prawa handlowego. Najczęściej będą to jednoosobowe działalności gospodarcze.

Wpisu do rejestru ewidencji działalności gospodarczej dokonuje się na formularzu CEiDG-1
Wpisu do rejestru ewidencji działalności gospodarczej dokonuje się na formularzu CEiDG-1 (Fotolia)
bEIFnPxh

Każda nowa firma powinna być wpisana do rejestru działalności gospodarczych. Żeby to zrobić, należy wypełnić formularz CEIDG-1, który służy do zgłoszenia założenia działalności gospodarczej, a także aktualizacji danych, jak i zawieszania lub zamknięcia firmy.

Wpis do rejestru działalności gospodarczej prowadzony jest przez Ministra Przedsiębiorczości i Technologii i jest bezpłatny. Zgłoszenia działalności można dokonać osobiście w dowolnym urzędzie gminy, elektronicznie przy pomocy podpisu zaufanego lub certyfikatu kwalifikowanego.

Jak wypełnić druk CEIDG-1?

Wypełniając druk CEIDG-1 i chcąc zgłosić się do rejestru działalności, trzeba to robić z wielką uwagą. Wszystko dlatego, że ten sam formularz służy też do zmiany danych związanych z działalnością, a także zawieszania lub zamykania działalności.

bEIFnPxj

Jeśli chcemy założyć działalność gospodarczą, to w formularzu CEIDG wpisujemy dokładne dane przedsiębiorcy, wraz z danymi z dowodu osobistego. Dodatkowo należy też wpisać PESEL, NIP lub REGON. W przypadku, gdy nie mamy jakiegoś numeru, trzeba zaznaczyć odpowiednią kratkę "Nie posiadam numeru PESEL/NIP/REGON".

Potem musimy zaznaczyć obywatelstwo. O ile mamy polskie obywatelstwo wystarczy, że postawimy w odpowiednim miejscu krzyżyk. W sytuacji, gdy przedsiębiorca ma kilka obywatelstw, musi wskazać je wszystkie.

Kolejnym punktem są adresy. Należy tu wpisać adres zamieszkania i zameldowania. Później wpisujemy nazwę firmy, którą sobie wymyśliliśmy i której chcemy używać. Warto wiedzieć, że jeśli biznes będzie prowadzony w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, to w nazwie zawsze musi znaleźć się imię i nazwisko właściciela firmy. W polu przewidywana liczba pracujących wpisujemy liczbę osób, wykonujących pracę, która przynosi im zarobek. Nie ma tu znaczenia, gdzie tę pracę wykonują i ile za nią dostają. Chodzi tu więc zarówno o pracowników pracujących na umowach o pracę, jak i właścicieli prowadzących działalność gospodarczą.

bEIFnPxp

Kody PKD w CEIDG-1

Rejestr ewidencji działalności gospodarczej zawiera też kody PKD. Są to kategorie biznesu, w których działa określony przedsiębiorca. Każdy typ działalności ma określony numer. Firma może mieć dowolną liczbą kodów PKD. Ważne by wyraźnie był określony przeważający typ działalności.

Rejestr działalności gospodarczej jest wyszukiwarką działalności. Żeby wyszukać dane konkretnego podmiotu, wystarczy wpisać przynajmniej jeden z elementów (np. nazwę, ulicę lub NIP firmy).

Ważne jest, że rejestr zawiera również dane firm, które już nie istnieją (zostały zawieszone lub zamknięte). W rejestrze znajdują się wszelkie informacje dotyczące zmian związanych z konkretnym przedsiębiorstwem. Znajdziemy tam pełną historię, począwszy od założenia firmy, poprzez wszelkie zmiany zachodzące przez okres funkcjonowania firmy. Mogą to być np. zmiany adresu, nazwy albo rodzaju działalności.

bEIFnPxK
KOMENTARZE
(0)