Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Faktura VAT. Wzór dokumentu

Faktura VAT jest dokumentem, który potwierdza, że sprzedano towar lub usługę określonej firmie. Jeśli osoba, która nie prowadzi firmy, zażyczy sobie wystawienia faktury VAT, to trzeba będzie taki dokument wystawić. Zobacz, jak wygląda wzór faktury.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Faktury VAT wystawiane są w związku ze sprzedażą usług bądź produktów (Fot: shutterstock.com)

Uprawiony do wystawienia faktury VAT

Fakturę wystawić może ten, kto sprzedaje produkt albo usługę. Jeżeli bierzemy pod uwagę rolników, to fakturę może wystawić podmiot, który kupuje od rolnika produkty. Faktura VAT musi być wystawiona nie później niż 15 dnia miesiąca, następującego po miesiącu, w którym doszło do sprzedaży. Czasem można wystawić fakturę jeszcze przed sprzedażą. W takiej sytuacji faktura może być wystawiona maksymalnie 30 dni, zanim dostarczony będzie produkt. Takiego ograniczenia nie ma w przypadku tzw. mediów (czyli prądu albo gazu). Najważniejsze by była ona wystawiona przed terminem płatności.

Faktura VAT do paragonu

Faktura może być wystawiona również do paragonu, który został wcześniej wystawiony na kasie fiskalnej. Wtedy trzeba ją wystawić w ciągu 15 dni.

Faktura VAT będzie musiała być wystawiona w odpowiedniej formie. Dokument ten jest ograniczony do określonych elementów. Faktura musi obowiązkowo zawierać datę wystawienia, datę sprzedaży, unikalny numer, dokładne dane sprzedawcy i kupujące z obowiązkowym numerem NIP dla każdej ze stron. Dodatkowo wpisujemy też towar i ilość tego towaru wraz z ceną i wartością. Oczywiście należy podać stawki podatkowe i ogólną kwotę należności.

Faktura nie musi mieć oznaczenia "oryginał" i "kopia". Wystarczy, że będzie wystawiona w co najmniej dwóch egzemplarzach.

Dodatkowe informacje

W określonych sytuacjach trzeba będzie na fakturze zamieścić dodatkowe informacje. Dotyczy to np. sytuacji, w której sprzedajmy towary lub usługi, w sytuacji gdy opodatkowana jest wyłącznie marża, a nie cała sprzedaż. Będzie tak, jeśli sprzedajemy sztukę lub antyki albo produkty używane.

Rozliczanie VAT z faktury

Faktura służy też prawidłowemu rozliczeniu podatku. Powinno to nastąpić od razu po sprzedaży. Oczywiście mamy tu do czynienia z wyjątkami. Dotyczą one usług budowlanych czy telekomunikacyjnych. VAT rozlicza się wtedy w momencie, gdy jest wystawiana faktura.

Wzór faktury VAT

(WP.PL)
Przykładowy wzór faktury VAT
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz