Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Firmowy sprzęt wykorzystywany w domu. Korzystne stanowisko fiskusa

Ministerstwo Finansów, w odpowiedzi na pytanie "Rzeczpospolitej", potwierdziło, że wydatki na komputery czy telefony, w które firmy wyposażyły pracowników wykonujących swoje zadania w domach, można zaliczyć do podatkowych kosztów pracodawcy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pixabay.com)
Firmy poniosły koszty na sprzęt do home office, ale mogą go wrzucić w koszty (Fot: Myriams-Fotos)

Wątpliwości, jak podaje dziennik, wzięły się stąd, że zgodnie z ustawą o PIT i CIT nie można rozliczać w kosztach sprzętu znajdującego się poza siedzibą firmy. Teraz jest jednak ku temu powód.

Ministerstwo Finansów potwierdziło, że w czasie epidemii wykonywanie pracy zdalnej jest argumentem, by wykorzystywać firmowy sprzęt poza siedzibą przedsiębiorstwa. "Oznacza to, że wydatki poniesione na zakup składników majątku firmowego, takich jak komputery czy drukarki, przekazanych pracownikom do wykonywania pracy zdalnej, mogą być kosztem uzyskania przychodów" – napisało ministerstwo w odpowiedzi na pytania "Rzeczpospolitej".

- Firmy musiały sporo zainwestować w sprzęt do home office. Dobrze, że skarbówka nie kwestionuje takich wydatków - komentuje dziennikowi Wojciech Jasiński, konsultant podatkowy w ATA Finance.

Obejrzyj także: Praca zdalna. Co z wypadkami i ekwiwalentem? "To są kwestie sporne"

Praca zdalna
Praca zdalna może zmienić wysokość podatku pracownika

Dużo swego czasu mówiło się o ekwiwalencie za używanie prywatnego sprzętu do celów firmowych.

- Sporna jest sprawa wypłacania ekwiwalentu za używanie rozmaitych sprzętów w domu. Pracodawcy nie szukają ucieczki od ekwiwalentu, bo przecież i tak wynajmowanie biura kosztuje ich więcej, ale otwartą kwestią pozostaje, czy ta kwota powinna być sztywna, czy indywidualnie ustalana z pracodawcą - mówiła w programie „Money. To się liczy” Joanna Torbe z Bussines Center Club.

Część pracodawców "wypycha" pracowników do domu, nie zapewniając im odpowiednich narzędzi do pracy
"Komputer stacjonarny wiozłam taksówką". Koszmary pracy zdalnej

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, wiadomości, msp, mśp, home office
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-11-2020

kwrTo rewolucyjne i błyskotliwe odkrycie. Kto by pomyślał, że tak można ? Uczciwie przyznaję, nie przyszło by mi to nawet do głowy. Przez cały dzień nie … Czytaj całość

27-11-2020

Leon ZO, Łaskawcy! dziękujemy Wam najukochańsi Urzędnicy! Co my, głupie proste przedsiębiorce byśmy bez Was, o najświatlejsi ze światłych, uczynili? Jak … Czytaj całość

27-11-2020

sahajdacznyKoszty poniesione w celu uzyskania przychodu!Jeżeli pracownik pracowałby na swoim sprzęcie to firma wartość tego sprzętu /w części/powinna zaliczyć na … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (5)