Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Firmy mają ostatni dzień na przesłanie PIT. Ministerstwo Finansów walczy z czasem

5
Podziel się:

Pracodawcy muszą wysłać deklaracje PIT-11 za pracowników do 31 stycznia, czyli miesiąc wcześniej niż zwykle. Dla Ministerstwa Finansów to walka z czasem, by ocalić flagowy pomysł rozliczania PIT-ów przez urzędy. Brakuje ok. 6 mln deklaracji.

31 stycznia ostatnim dniem na przesłanie PIT-11 przez pracodawców
31 stycznia ostatnim dniem na przesłanie PIT-11 przez pracodawców (East News)

Pomysł Ministerstwa Finansów jest taki, że to urzędnicy skarbowi rozliczą PIT za pracownika, jeśli ten sam wcześniej tego nie zrobi. Zniknąłby w ten sposób problem braku rozliczenia z podatkiem, a to nie tylko łatanie luk w budżecie od tych, którzy płacenia podatków próbują uniknąć. Przede wszystkim to ogromne ułatwienie dla spóźnialskich czy osób, którym wypełnienie deklaracji podatkowej sprawia trudność.

Ostatni dzień stycznia to również ostateczny dzień dla pracodawców na przesłanie deklaracji PIT-11 za pracowników. To bardzo istotna data z punktu widzenia resortu finansów, który potrzebuje tych deklaracji, by móc wdrożyć swój innowatorski program. Płatnicy muszą wysłać informacje wyłącznie elektronicznie.

– Aktualnie wpłynęło prawie 15,5 mln PIT-11. Brakuje nam ok. 6,2 mln deklaracji (porównując do PIT-11 złożonych w roku ubiegłym) – to dane resortu finansów przesłane "Rzeczpospolitej" w poniedziałek wieczorem.

Bez tych danych program Ministerstwa Finansów może okazać się klapą. A chodzi o to, żeby zeznanie podatkowe przygotowali za nas pracownicy fiskusa. Wdrożony do tego ma zostać "Twój e-PIT". Przygotowana i już wypełniona przez skarbówkę deklaracja (PIT-37 oraz PIT-38) będzie czekała na portalu podatkowym podatki.gov.pl od 15 lutego do 30 kwietnia.

Zobacz także: Zobacz też. PIT 2019: "Obawa przed oddaniem się całkowicie w ręce fiskusa"

Jak informuje "Rzeczpopolita", sukces bądź jego brak zależy jednak od dwóch rzeczy. Po pierwsze, czy przedsiębiorcy zdążą przed 31 stycznia? Największe problemy mają małe firmy. – Musisz mieć komputer, wypełnić druki, pobrać UPO itd. Albo wynająć księgową. Nawet jeżeli jest to dodatkowa działalność gospodarcza, z niewielkimi obrotami i np. z jednym współpracownikiem na umowę-zlecenie – narzeka jeden z właścicieli małej firmy. Jednak zwiększone obowiązki małych firm są tu ceną, którą resort finansów jest gotów zapłacić za powodzenie projektu.

Na początku grudnia aż 48 proc. małych firm – ankietowanych na zlecenie firmy e-file przez agencję SW RESEARCH – zakładało, że nie zdąży w terminie. Średnie i duże firmy, dla których obowiązek elektronicznej wysyłki nie jest nowością, także miały problemy. Nieprzygotowanie do tej operacji stwierdziło 36 proc. respondentów z małych firm (9-49 pracowników) i 18 proc. ze średnich firm (50-249 pracowników). Co więcej, aż jedna trzecia przedsiębiorców powyżej 50. roku życia w momencie badania nie znała nowych przepisów.

Już teraz można zakładać, że część firm nie zdąży przesłać PIT-11 w terminie. Będą raczej spływały przez kolejne dni.

Druga rzecz stojąca na drodze do sukcesu Ministerstwa Finansów to system "Twój e-PIT". Czy wytrzyma? System ma być odpowiedzią na kompletne fiasko ogłoszonego dwa lata temu projektu rozliczania podatnika przez skarbówkę na jego wniosek. Usługa miała być rewolucją, wypełnianie PIT miało zajmować dwie-trzy minuty, ale nic z tego. Wypełnienie wniosku okazało się zbyt skomplikowane.

„Twój e-PIT” z założenia ma być bardziej przyjazny i jest lepiej skonstruowany z punktu widzenia podatnika. Jednak czy tworzony od kilku miesięcy system i przebudowany portal podatkowy spełni swoje zadanie? To dopiero się okaże.

- Usługa musi wystartować terminowo. Termin udostępnienia podatnikom zeznań podatkowych PIT-37 i PIT-38, czyli 15 lutego 2019 r. jest terminem zagwarantowanym przepisami prawa – twierdzi ministerstwo. Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) bierze odpowiedzialność za poprawność sporządzonych przez siebie zeznań podatkowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
podatnik
4 lata temu
A ja jam gdzieś ten ich system sam rozliczam PIT,jestem pewny ze mam zrobiony dobrze,a nie wypełni,za mnie urzędnik który nie bierze za to odpowiedzialności,i może się okazać że przed upływem 5 lat,przyślą mi zawiadomienie że mam do zapłaty
Ania
4 lata temu
Właśnie się okazuje że płatnik nie może przesłać pit11 elektronicznie bo prawdopodobnie trzeba było dużo wcześniej złożyć jakiś wniosek url1. Nie udało się więc wysłać pitu. Infolinia podatkowa z jednym nr na całą Polskę i z 35gr za minutę to prowizorka jakaś. Dodzwonić się nie można i to nie tylko w gorącym okresie.
M.k.
4 lata temu
To samemu nie można się rozliczyć?
krystyna
4 lata temu
To będzie "sukces" na miarę małego ZUS...po co to komu ? do bicia pany jedynie...
Cześć
4 lata temu
No taki pomysł że niech szlag. ...pracuje w biurze rachunkowym , zamiast jechać z dzieckiem na ferie robiłam PITy