Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Firmy w gorszych nastrojach. Spada wiara, że uda się odrobić straty

Spada udział firm deklarujących, że ich obroty wróciły do poziomu z 2019 r. Przekłada się to na opóźnienia w regulowaniu płatności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Flickr)
Wiele firm cierpi przez obostrzenia pandemiczne (Fot: Rolf Dietrich Brecher CC BY 2.0.)

W IV kwartale nastroje się pogarszają, przybywa też opóźnionych płatności - mówi w "Rzeczpospolitej" Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor. Z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i BIK wynika, że o 1,22 mld zł, do 34,38 mld zł wzrosły długi firm w II i III kwartale br.

Najbardziej ucierpiały te dotknięte ograniczeniami wynikającymi z pandemii: rekreacja, turystyka i kultura, a wśród dużych sektorów transport.

- Była powszechnie odczuwana nadzieja na zakończenie pandemii i choć perspektywa szczepionki poprawiła nieco nastroje, to jednak wszyscy już wiedzą, że pandemia potrwa jeszcze miesiące. Dlatego nieprędko wskaźniki optymizmu pójdą w górę - mówi prof. Witold Orłowski, poproszony przez "Rzeczpospolitą" o komentarz do wyników badania.

Obejrzyj także: Mikołaje na bezrobociu. "To będzie pierwszy rok bez wigilii firmowej"

Od maja w regulowaniu zaległości pomagała Tarcza Antykryzysowa, która wspierała firmy, oferując ulgi i dofinansowanie. Grzelczak, w komentarzu do wyników badania nie ma wątpliwości, że finalizowanie wakacji kredytowych i ograniczanie pomocy państwa, przełoży się to na problemy w rozliczeniach.

Statystyki są nieubłagane: jeśli od roku nie odzyskałeś pieniędzy, to pewnie już ich nie odzyskasz.
Długi firm. Po roku pieniądze są niemal nie do odzyskania

Zdaniem Marcina Ciesielskiego, prezesa grupy firmy Mastergrupa, nastroje w gastronomii są fatalne, a po nowym roku nastąpi wysyp bankructw, zamykania działalności i zwolnień pracowniczych. Choć są i takie, które mają zaplecze finansowe lub dzięki rozwiniętej strefie dostaw notują nawet wzrost sprzedaży.

Turystyka w tarapatach. Długi wzrosły o prawie 40 mln zł

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: koronawirus kryzys, koronawirus, mśp, msp, gospodarka, długi
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-12-2020

myśliwy44PiS niczego nie zbudował w Polsce poza kosmicznym długiem i wzrostem cen. PO wybudowała stadiony, gazoport, ponad 3000 km dróg szybkiego ruchu, 100 … Czytaj całość

10-12-2020

EuropejczykJak szlo dobrze hura moge wszystko zadnych oszczednosci nawet wrazie zdrowia samochody po kilka w rodzinie wolle wczasy mozna tak za czyjes tragedia … Czytaj całość

10-12-2020

rolyW kiepskiej sytuacji są małe firmy i te średniej wielkości za to koncerny takie jak Lotos, Energa, Tauron, PZU, KGHM, PEKAO, PGE, Orlen te są w … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (9)