Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Fiskus ma mniej czasu na kontrolę przedsiębiorców. NSA wydał przełomowy wyrok

Kontrolerzy skarbowi na sprawdzenie finansów mikroprzedsiębiorcy mają 12 kolejno następujących po sobie dni - wynika z orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Kontrola podatków w firmie nie może być rozwleczona. (Fot: Andrey_Popov)

Oznacza to, że urzędnicy skarbówki nie mogą przychodzić do mikrofirmy przez cały rok. Dotychczas zdarzało się tak, że pojawiali się oni w siedzibie spółki w jednym dniu miesiąca, co tym samym wydłużało kontrolę - tłumaczy poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

"DGP" zwraca uwagę, że dotychczas NSA orzekał tak jak chciała skarbówka. Fiskus stosował nieprzychylny przedsiębiorcom mechanizm - mianowicie uważał (i nadal uważa), że do kontroli liczą się wyłącznie te dni, w których kontrolerzy pojawiają się w siedzibie firmy.

Dochodziło do takich sytuacji, że urzędnicy, po jednokrotnym pojawieniu się w siedzibie, do końca miesiąca sprawdzali rozliczenia spółki już we własnych gabinetach. W praktyce pozwalało to wydłużyć czas kontroli nawet do roku.

Zobacz też: Biała lista podatników. "Warto sprawdzić dane na rachunku"

I właśnie przeciwko temu mechanizmowi orzekł NSA. W ocenie sądu stosowanie takiego procederu uprzykrza życie przedsiębiorcom i jednocześnie utrudnia im prowadzenie biznesu.

Mieszkanie za pomoc, czyli renta dożywotnia czai się nawet w parku. Tak wygląda biznes na seniorach

Jak wskazuje dziennik w uzasadnieniu sędzia Krzysztof Wujek jasno wskazał, że o terminach trwania kontroli decydują przepisy. A z ordynacji podatkowej wynika, że jej początkiem jest okazanie upoważnienia przez osobę, która przystępuje do kontroli.

Pierogi mogą być polskim znakiem firmowym, przekonuje Wawrzyniak
Gotował dla królowej, teraz chce podbić świat pierogami. "W planach Nowy Jork i Dubaj"

Końcem natomiast jest dzień wręczenia protokołu z kontroli, co wynika z ustawy Prawo przedsiębiorców. W zależności od wielkości firmy kontrolerzy mają na to od 12 do 48 dni. NSA podkreślił, że są to dni kolejno po sobie następujące.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: kontrola, nsa, orzeczenie, orzecznictwo nsa, fiskus, skarbówka, msp, mikroprzedsiębiorcy
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-02-2020

PracodawcaNareszcie to ma sens... Na początku tzw. dobrej zmiany kontrole nie wychodziły z mojej firmy przez blisko dwa lata - jak wychodził urząd kontroli … Czytaj całość

24-02-2020

The gameI dlatego właśnie głosuję na PiS! Wreszcie ktoś robi porządek z mafią: Komornik, Syndyk, Skarbówka, Prezes Banku, Sędzia. To były naczynia powiązane i … Czytaj całość

24-02-2020

BGnieraz mam wrażenie że sędziowie myślą że na ich pobory pieniądze się wyczarowuje.

Rozwiń komentarze (28)