Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Fiskus ma mniej czasu na kontrolę przedsiębiorców. NSA wydał przełomowy wyrok

28
Podziel się

Kontrolerzy skarbowi na sprawdzenie finansów mikroprzedsiębiorcy mają 12 kolejno następujących po sobie dni - wynika z orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Kontrola podatków w firmie nie może być rozwleczona.
Kontrola podatków w firmie nie może być rozwleczona. (Shutterstock.com, Andrey_Popov)
bErCfBrF

Oznacza to, że urzędnicy skarbówki nie mogą przychodzić do mikrofirmy przez cały rok. Dotychczas zdarzało się tak, że pojawiali się oni w siedzibie spółki w jednym dniu miesiąca, co tym samym wydłużało kontrolę - tłumaczy poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

"DGP" zwraca uwagę, że dotychczas NSA orzekał tak jak chciała skarbówka. Fiskus stosował nieprzychylny przedsiębiorcom mechanizm - mianowicie uważał (i nadal uważa), że do kontroli liczą się wyłącznie te dni, w których kontrolerzy pojawiają się w siedzibie firmy.

Dochodziło do takich sytuacji, że urzędnicy, po jednokrotnym pojawieniu się w siedzibie, do końca miesiąca sprawdzali rozliczenia spółki już we własnych gabinetach. W praktyce pozwalało to wydłużyć czas kontroli nawet do roku.

bErCfBrH
Zobacz także: Zobacz też: Biała lista podatników. "Warto sprawdzić dane na rachunku"

I właśnie przeciwko temu mechanizmowi orzekł NSA. W ocenie sądu stosowanie takiego procederu uprzykrza życie przedsiębiorcom i jednocześnie utrudnia im prowadzenie biznesu.

bErCfBrN

Jak wskazuje dziennik w uzasadnieniu sędzia Krzysztof Wujek jasno wskazał, że o terminach trwania kontroli decydują przepisy. A z ordynacji podatkowej wynika, że jej początkiem jest okazanie upoważnienia przez osobę, która przystępuje do kontroli.

Końcem natomiast jest dzień wręczenia protokołu z kontroli, co wynika z ustawy Prawo przedsiębiorców. W zależności od wielkości firmy kontrolerzy mają na to od 12 do 48 dni. NSA podkreślił, że są to dni kolejno po sobie następujące.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErCfBsi
KOMENTARZE
(28)
a co tam
rok temu
Wujek dobra rada? A kto się pochyla nad wyrokami NSA
Zobacz
rok temu
A KIEDY SIĘ SKONICZY PRACA NA CZARNO, A KIEDY SIĘ SKONICZY PŁACENIE POD STOŁEM U ZLODZIEJI PRYWACIARZY..... GDZIE LUDZI SKŁADKI.... A PÓŹNIEJ EMERYTURY SMIETNIKOWA.... JAK ZŁODZIEJ OKRADA PRACOWNIKA.... GDZIE SŁUŻBY, GDZIE INSTYTUCJE??
Hummorysta
rok temu
Ale luje! [to nie żaden hejt! - ja po prostu wznoszę tymi słowami modły do boga przedsiębiorczości :]
bErCfBsj
Glus_eli
rok temu
Zemsta Sędziów na Rządzie. Tym razem wyjątkowo sprawiedliwy wyrok.
as
rok temu
Dobrze ze sąd stanął po stronie przedsiębiorców, a nie pisowskich złodziej .
...
Następna strona