Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
komentarz
15.07.2020 21:46

Fuzja PKN Orlen i Lotosu. Jacek Sasin: to oszczędność 1-2 mld zł na zakupie ropy

Wspólne zakupy dwóch koncernów to oszczędność na poziomie 1-2 mld złotych rocznie - uważa wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Polityk komentuje fuzję PKN Orlen i Lotosu, na którą zgodę wyraziła Komisja Europejska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Jacek Sasin (po lewej) komentuje fuzję Orlenu i Lotosu.

- Fuzja zdecydowanie będzie się opłacać. Na samych tylko zakupach, zwiększeniu segmentów zakupowych jesteśmy w stanie zaoszczędzić całkiem duże pieniądze - ocenił Jacek Sasin w TVP Info, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Według szacunków przedstawionych przez wicepremiera, wspólne zakupy ropy naftowej Orlenu i Lotosu to oszczędność na poziomie 1-2 mld złotych rocznie.

- Do tego będą synergie widoczne również w innych obszarach. To da dodatkowe środki finansowe na inwestycje - powiedział Sasin.

Zobacz też: Upaństwowienie biznesu. "Zapędy z ubiegłego wieku, etatyzm"

Komisja Europejska wyraziła warunkową zgodę na połączenie PKN Orlen z Lotosem. "Warunkową", ponieważ Orlen musi spełnić szereg zobowiązań. Chodzi m.in. o: sprzedaż 30 proc. udziałów rafinerii Lotos, a także 80 proc. stacji należących do Lotosu.

Mateusz Morawiecki zapowiedział również kolejne połączenia giganta, czego zwiastunem ma być list intencyjny ws. PGNiG. - W zamyśle mamy przejęcie PGNiG przez Orlen. Otwieramy drogę do kolejnych ważnych połączeń - zaznaczył premier.

Przypomnijmy, że pod koniec listopada 2018 roku PKN Orlen złożył do Komisji wersję roboczą wniosku o wyrażenie zgody na koncentrację. Spółka podała wówczas, że liczy na uzyskanie zgody KE do połowy 2019 roku. Tego terminu nie udało się utrzymać ze względu na długie negocjacje. List intencyjny w sprawie przejęcia Lotosu podpisano kilka miesięcy wcześniej - w lutym 2018 roku.

Grupa Lotos jest koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Grupa PKN Orlen natomiast zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Spółka jest notowana na GPW od 1999 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-07-2020

AC DCSasin oddaj 70 baniek.

16-07-2020

DSTo w tej chwili firmy nie mogą wspólnie robić zakupów?! Genialna ekonomia socjalistyczna. KGHM produkuje miedź oraz srebro i jakoś nie stał się … Czytaj całość

15-07-2020

447$Sasi zrobił oszczędności na kartach do głosowania kto za to zapłaci ,nie ma winnych jak zwykle

Rozwiń komentarze (30)