Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fuzja PKN Orlen i Lotosu. Jacek Sasin: to oszczędność 1-2 mld zł na zakupie ropy

30
Podziel się:

Wspólne zakupy dwóch koncernów to oszczędność na poziomie 1-2 mld złotych rocznie - uważa wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Polityk komentuje fuzję PKN Orlen i Lotosu, na którą zgodę wyraziła Komisja Europejska.

Jacek Sasin (po lewej) komentuje fuzję Orlenu i Lotosu.
Jacek Sasin (po lewej) komentuje fuzję Orlenu i Lotosu. (PAP)

- Fuzja zdecydowanie będzie się opłacać. Na samych tylko zakupach, zwiększeniu segmentów zakupowych jesteśmy w stanie zaoszczędzić całkiem duże pieniądze - ocenił Jacek Sasin w TVP Info, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Według szacunków przedstawionych przez wicepremiera, wspólne zakupy ropy naftowej Orlenu i Lotosu to oszczędność na poziomie 1-2 mld złotych rocznie.

- Do tego będą synergie widoczne również w innych obszarach. To da dodatkowe środki finansowe na inwestycje - powiedział Sasin.

Zobacz także: Zobacz też: Upaństwowienie biznesu. "Zapędy z ubiegłego wieku, etatyzm"

Komisja Europejska wyraziła warunkową zgodę na połączenie PKN Orlen z Lotosem. "Warunkową", ponieważ Orlen musi spełnić szereg zobowiązań. Chodzi m.in. o: sprzedaż 30 proc. udziałów rafinerii Lotos, a także 80 proc. stacji należących do Lotosu.

Mateusz Morawiecki zapowiedział również kolejne połączenia giganta, czego zwiastunem ma być list intencyjny ws. PGNiG. - W zamyśle mamy przejęcie PGNiG przez Orlen. Otwieramy drogę do kolejnych ważnych połączeń - zaznaczył premier.

Przypomnijmy, że pod koniec listopada 2018 roku PKN Orlen złożył do Komisji wersję roboczą wniosku o wyrażenie zgody na koncentrację. Spółka podała wówczas, że liczy na uzyskanie zgody KE do połowy 2019 roku. Tego terminu nie udało się utrzymać ze względu na długie negocjacje. List intencyjny w sprawie przejęcia Lotosu podpisano kilka miesięcy wcześniej - w lutym 2018 roku.

Grupa Lotos jest koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Grupa PKN Orlen natomiast zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Spółka jest notowana na GPW od 1999 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(30)
axaax121
4 lata temu
o jezu. Sasin to ten co organizowal wybory majowe i organizator wyprawy Lecha Kaczyńskiego do Smoleńska. No no czlowiek zlota rączka.
Gość
4 lata temu
Jak tak dalej pójdzie to po tańsze paliwo będziemy jeździć do Niemiec, jak jeszcze będziemy w UE.
wydawanie
4 lata temu
A mnie się wydaje że ta ogromna firma już nie długo splajtuje jak wszystkie rządzone pisem i klerem a podatnicy będą na nie kłaść miliardy bo kolesie muszą szybko zostać milionerami to za trzy lata koryto zgniłe i puste i ni ma z czego kraść .
wolak i despo...
4 lata temu
Sasin , to miliard czy dwa bo to ogromna różnica. Wiem że dla was miliard to drobne na wieżowce i na podobne sprawy ale to nasze firmy i chcemy wiedzieć ile zaoszczędzimy,ile się ukradnie a ile zniknie bez śladu w waszych przepastnych wydatkach dłużnych i jeżeli tyle taniej ropa to ile taniej będzie na stacjach ? .
ut
4 lata temu
"Wy wojta sie nie bojta." Koszt wymiany szyldow w przejmowanym BZWBK wyniosl chyba kolo 70mln. Ile tu wyniesie koszt fuzji dwoch niemalych koncernow? To sie bedzie odbijalo czkawka jeszcze lata przy tym watpliwym zysku ze "wspolnych zakupow". Warunki zaporowe podane przez KE pewnie dyskontuja juz wszstkie mozliwe sztuczki, ktore rzad moglby chciec tu zastosowac i dochody, ktore moglby uzyskac. Wodociagi, ujecia wody, zloza miedzi i srebra, to czemu nie, moze byc i kilkadziesiat procent Lotosu. "Srebra rodowe", he, he, he.
...
Następna strona