Notowania

prawo
19.07.2019 07:29

"GW": To przedsiębiorcy mają dać kasę na socjal

Ustawa o odpowiedzialności zbiorowej czy obowiązkowy split payment dla niektórych branż - według "Gazety Wyborczej", dzięki tym rozwiązaniom rząd zamierza finansować programy socjalne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
To przedsiębiorcy mają zapłacić za programy PiS (Fot: Jacek Domiński)

- W roku wyborczym przedsiębiorcy muszą uważniej trzymać się za portfel - te słowa wicepremiera Jarosława Gowina przypomina w kontekście zmian w prawie, które dotkną firmy, "Gazeta Wyborcza".

Zdaniem "GW', rząd w poszukiwaniu pieniędzy na finansowanie kolejnych programów społecznych zamierza sięgnąć głębiej do kieszeni przedsiębiorców. Najpoważniejszym z zagrożeń ma być ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych przygotowana w resorcie sprawiedliwości i jeszcze w styczniu przyjęta przez Sejm.

Przypomnijmy, że ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych pozwala na karanie firm, nie tylko osób przez nie zatrudnianych. W projekcie ustawy zawarto nawet regulacje pozwalające ukarać firmę, jeśli nie uda się stwierdzić, który z jej pracowników złamał prawo. A kary mogą iść w miliony - górny próg wyznaczono na 5 mln zł.

Oglądaj też: Mechanizm podzielonej płatności. Dobrowolny tylko w teorii

Drugim ze źródeł finansowania ma być obowiązkowy split payment w branżach szczególnie narażonych na wyłudzenia VAT. Już dziś wiadomo, że nie wejdzie on w życie jak planowano 1 września, ale 1 listopada. Nie zmienia się jednak kara za popełnienie błędu - 30 proc. kwoty VAT zapisanej na fakturze.

Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd opóźni wejście w życie nowych przepisów o split payment
Split payment opóźniony. Premier zgodził się na prośbę przedsiębiorców

- Co najgorsze, te 30 proc. sankcji będzie można dostać za zwykłą pomyłkę - ocenił w rozmowie z "GW" Przemysław Hinc, doradca podatkowy, członek zarządu PJH Doradztwo Gospodarcze. Jak dodaje, takie zmiany, wbrew deklaracjom nie wpłyną znacząco na duże międzynarodowe firmy, ale tylko utrudnią działalność małym i średnim przedsiębiorcom z Polski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: prawo, podmioty zbiorowe, zmiany przepisów, przedsiębiorcy, obietnice, msp, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-07-2019

JanTak na socjal i godne oraz dostanie życie dla każdego członka partii! Dyktatura i komuna w jednym!

19-07-2019

Polakpowiem krutko PRECZ Z PISEM

19-07-2019

KrotexGTNiszczenie polskich firm trwa. Mozna to zmienic ,na PIS glosowalo 6mln a reszta co robi? Obrazila sie? Rozdawnictwo bedzie trwac do czasu bumu a … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (138)