Notowania

Home Office. Jak działa system pracy z domu?

Home Office to system pracy w domu. Biurem jest nasz salon lub przygotowany do tego celu pokój. Zobacz, o czym warto pamiętać, przygotowując się do pracy w domu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(123RF)
Tryb pracy home office jest rozwiązaniem preferowanym przez osoby, które wykazują się samodyscypliną i utrzymują wysoką jakość pracy w różnych warunkach

Home Office – wyzwania pracy z domu

Home Office jest bardzo popularnym sposobem na pracę. Wiąże się jednak z kilkoma sporymi wyzwaniami. Przede wszystkim chodzi o dobre okiełznanie czasu. W przypadku home office bardzo ważne jest odpowiednie rozgraniczenie i ułożenie czasu. Jeśli źle zaplanujemy pracę, będziemy musieli siedzieć po nocach, a zadania zaczną się piętrzyć. Może to skutecznie pogorszyć stosunki rodzinne, a także negatywnie wpłynąć na zadania zawodowe. Praca zdalna, czyli home office, wymaga bardzo dużych pokładów samodyscypliny.

Drugą ważną rzecz jest konieczność wyraźnego oddzielenia pracy od prywatnych spraw. Każdy, kto pracował przez dłuższy czas w trybie home office, wie, jak łatwo jest zatracić granice czasowe. Trzeba pisać maile, wykonać sporo telefonów, kończyć projekty, a jednocześnie robimy zakupy, zajmujemy się dziećmi. W efekcie cały czas jesteśmy w pracy. Trzeba więc umieć rozdzielić czas i przygotować się na odpoczynek z rodziną czy przyjaciółmi tak, by w międzyczasie nie odpowiadać na firmowe wiadomości.

Trzecim sporym wyzwaniem może być trudność w samodzielnej pracy, gdy nie jesteśmy otoczeni współpracownikami. Oczywiście na początku home office może powodować euforię spowodowaną tym, że nie trzeba wstawać bardzo wcześnie, by jechać do pracy. Z czasem jednak okaże się, że może nam brakować kontaktu z innymi ludźmi. Praca zdalna może nastręczać trudności z powodu braku zebrań, czy wspólnej przerwy na kawę.

Home Office – efektywność i jakość pracy

Innym problemem może być przekonanie o tym, że jesteśmy daleko od wydarzeń związanych z pracą. Gdy nikt nie siedzi nam nad głową, łatwiej o wszelkiego rodzaju rozpraszacze, a także lenistwo. Praca w domu niekoniecznie musi oznaczać, że będziemy pracować bardziej efektywnie.

Praca w domu powoduje, że mamy sporo rozpraszaczy. Jeden telefon znajomych, którzy chcą nas wyciągnąć do kina, może zniweczyć misterny plan. W przypadku gdy za oknem żar leje się z nieba, możemy wybrać leżakowanie w ogródku zamiast pracy. Może się bowiem zdarzyć, że home office będzie powodem zawalania zadań, niedotrzymywania terminów. A w przypadku home office rozliczani jesteśmy przede wszystkim z jakości.

W przypadku przechodzenia na home office dobrze jest pomyśleć, czy jesteśmy w stanie tak zorganizować czas i przestrzeń domową, żeby udało się zrealizować zadania. Jeśli dobrze przygotujemy się do home Office, to może nam to dać sporo zawodowej satysfakcji. Warto pamiętać jednak, że nie musi to być bardzo dobry system dla każdego.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz