Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ile może dorobić emeryt? Obowiązujące zasady

Co trzy miesiące zmieniają się limity dorabiania na emeryturze i rencie. Zobacz, ile mogą dodatkowo zarobić emeryci od 1 września 2018 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Dorabianie na emeryturze dozwolone jest jedynie do określonej kwoty

Prawo pozwala emerytom dorabiać. Jednak nie wszyscy mogą podejmować pracę zarobkową. Emeryci osiągający wiek emerytalny to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wyjątek to osoba, która pobiera wcześniejszą emeryturę. Wtedy istnieje limit przychodów. Zależnie od tego limitu może się zdarzyć, że emerytura będzie zawieszona lub zmniejszona.

ZUS ma prawo zawieszenia lub zmniejszenia emerytury, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, renty spowodowanej niezdolnością do pracy, renty rodzinnej.

Limity dorabiania dla emerytów

Limit dorobienia zależy od wysokości przeciętnego wynagrodzenia. Jest to ustalane przez GUS. Jeśli dodatkowy zarobek przekracza 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, to jest zmniejszana emerytura lub renta. Jeśli zarobki są wyższe niż 130 proc., to emerytura jest zawieszana.

Na drugi kwartał 2018 roku przypadało przeciętne wynagrodzenie w wysokości 4521,08 zł. To wszystko powoduje, że od 1 września 2018 r. jeśli emeryci i renciści dorobią miesięcznie nie więcej niż:

  • 3 164,80 zł brutto – to świadczenie nie zostanie zmniejszone,
  • od 3 164,80 zł do 5877,40 zł brutto – świadczenie będzie zmniejszone,
  • powyżej 5 877,40 zł brutto – ZUS zawiesi emeryturę lub rentę.

ZUS może zawiesić lub zmniejszyć świadczenie emerytalne, jeżeli emeryt dorabia, uzyskując przychody z pracy na umowę o pracę, pracy na umowę zlecenie lub o dzieło, a także na podstawie umowy o świadczenie usług, a także działalności gospodarczej lub też w sytuacji, gdy praca jest świadczona na podstawie skierowanie w czasie pozbawienia wolności albo pobierania stypendium sportowego. Takie działanie może być też zastosowane w przypadku gdy wynagrodzenie jest otrzymywane za to, że pełni się funkcje członka rady nadzorczej.

Zmniejszenie lub zawieszenie emerytury – kiedy ZUS tego nie zrobi?

Limit przychodów nie obejmuje osób, które mają więcej niż 60 lat (kobiety), 65 (mężczyźni), a także:

  • Mogą skorzystać z renty inwalidzkiej, która jest należna z tytułu pobytu w obozie.
  • Mogą też skorzystać z renty inwalidy wojskowego.
  • Mogą skorzystać z emerytury częściowej.

Obowiązki emeryta

Osoba, która pobiera wcześniejszą emeryturę, musi niezwłocznie powiadomić ZUS o tym, że podejmuje dodatkową pracę zarobkową. Musi też poinformować ZUS o tym, jak wysoki dochód z takiej pracy zarobkowej jest uzyskiwany. Emeryt lub rencista musi też dodatkowo przekazać ZUS-owi informację o tym, jaki był łączny dochód osiągnięty w ubiegłym roku.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-04-2019

nierobKtos wie jak jestem na zasilku przedemerytalnym to dorabiajac w Anglii wyjdzie ile zarobilem,np.przez pol roku?

Rozwiń komentarze (1)