Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Innowacje w Polsce nadal w powijakach. Idziemy do przodu, ale bardzo powoli

137
Podziel się:

Jeśli chodzi o innowacje, to w gronie 35 krajów zajmujemy dopiero 27. miejsce. Tak nas ocenił Związek Przemysłu Niemieckiego w swoim najnowszym badaniu. W poprzedniej edycji rankingu byliśmy oczko niżej. Czyli progres jest. Sęk w tym, że niezwykle powolny.

Na zdjęciu hala firmy Infinitech 3D specjalizującej się w technologii druku 3D
Na zdjęciu hala firmy Infinitech 3D specjalizującej się w technologii druku 3D (East News, Mariusz Gaczynski/East News)

W najnowszy niemieckim rankingu innowacyjności jesteśmy teraz tuż za Chinami - pisze środowa "Rzeczpospolita". Liderem zestawienia jest Szwajcaria, za nią uplasowały się Singapur, Belgia i Niemcy.

Dlaczego tak wolno idzie nam rozwój innowacyjności? Szymon Ostrowski, ekspert Haitong Banku, mówi "Rz" o trzech głównych barierach. Po pierwsze są to zbyt niskie nakłady na edukację w tych obszarach, które przynoszą wartość dodaną z punktu widzenia konkurencyjności, innowacji i patentów.

Po drugie, słabo idzie komercjalizacja wynalazków: nawet jeśli polska nauka wypracuje jakiś ciekawy i potrzebny wynalazek, nie zostaje on później wdrożony przez żadną firmę.

Po trzecie potrzeba wsparcia innowacji ze strony państwa - za pomocą programów, ulg i dotacji. Ten aspekt powoli się polepsza, ale jak zaznacza ekspert, potrzeba jeszcze czasu, by zauważyć efekty.

Zobacz także: Obejrzyj też: Chmura krajowa wprowadza innowacje do polskiej gospodarki

Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service, podkreśla w rozmowie z gazetą, że w rankingu 100 najbardziej innowacyjnych europejskich uczelni jest tylko jedna szkoła z Polski: Uniwersytet Jagielloński.

Jak czytamy, Polska odstaje też od unijnej średniej pod kątem tego, ile wynoszą u nas nakłady na badania i rozwój. W 2018 roku było to zaledwie 1,2 proc. PKB, podczas gdy unijna średnia jest dwa razy wyższa.

Dlatego nie błyszczymy nie tylko w rankingu Związku Przemysłu Niemieckiego, ale też na przykład w Global Innovation Index. W tym zestawieniu jesteśmy na 39. miejscu na 127 przeanalizowanych państw. To daje nam miejsce nie tylko za Niemcami, ale także za innymi naszymi sąsiadami i krajami regionu: Czechami, Słowacją, Litwą i Estonią.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(137)
Mikio
4 lata temu
Dotacje na projekty B+R w działaniu 1.1.1 POIR to tylko dofinansowanych 20% projektów złożonych przez przedsiębiorców. Eksperci odrzucają projekty z byle powodu więc ncbr wcale nie chce finansować projektów rozwojowych polskich firm. A potem narzekanie...
paweł
4 lata temu
Jak masz jakiś pomysł to uciekaj z Polski najlepsza rada. Swego razu poszedłem do rzecznika patentowego ,aby mi pomógł opatentować innowacyjny produkt wysłuchał mnie i zadał pytanie czy to wynalazek pod dotacje czy prawdziwy , ja zdziwiony odpowiadam że nie przyszedłem po dotacje ale chcę ochrony mojego pomysłu na co rzecznik odpowiedział, a właściwie dał mi do zrozumienia, że on wynalazkami się nie zajmuje ale dotacjami na wynalazki . Następnie zaproponował mi że mi kogoś poleci ale zastrzegł żebym wcześniej opisał wynalazek na piśmie i każdą kartkę podpisał, poszedł z tym do notariusza żeby uwiarygodnić dokument ponieważ często rzecznicy patentowi kradną wynalazki i sprzedają cichym inwestorom . W między czasie zleciłem jednej firmie zrobienie rysunków urządzenia po pewnym czasie dowiedziałem się że już się starają o dotacje unijne na mój wynalazek problem w tym że nie mają algorytmu który steruje urządzeniem ale absolutnie to nie przeszkadza żeby dostać od naszych skorumpowanych urzędników dotację na startup.
NIE SPRAWIEDL...
4 lata temu
ZA WYNALEZIENIE TUSKA POWINNIŚMY SKOCZYĆ O TRZY PUNKTY
pam
4 lata temu
Jak nie ma pieniędzy, to nie ma innowacyjności. Badania są bardzo kosztowne.
sok
4 lata temu
Dlaczego Polska jest w każdej dziedzinie w ogonie Europy? Pytanie retoryczne.
...
Następna strona