Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Innowacje w Polsce nadal w powijakach. Idziemy do przodu, ale bardzo powoli

Jeśli chodzi o innowacje, to w gronie 35 krajów zajmujemy dopiero 27. miejsce. Tak nas ocenił Związek Przemysłu Niemieckiego w swoim najnowszym badaniu. W poprzedniej edycji rankingu byliśmy oczko niżej. Czyli progres jest. Sęk w tym, że niezwykle powolny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Na zdjęciu hala firmy Infinitech 3D specjalizującej się w technologii druku 3D (Fot: Mariusz Gaczynski/East News)

W najnowszy niemieckim rankingu innowacyjności jesteśmy teraz tuż za Chinami - pisze środowa "Rzeczpospolita". Liderem zestawienia jest Szwajcaria, za nią uplasowały się Singapur, Belgia i Niemcy.

Dlaczego tak wolno idzie nam rozwój innowacyjności? Szymon Ostrowski, ekspert Haitong Banku, mówi "Rz" o trzech głównych barierach. Po pierwsze są to zbyt niskie nakłady na edukację w tych obszarach, które przynoszą wartość dodaną z punktu widzenia konkurencyjności, innowacji i patentów.

Po drugie, słabo idzie komercjalizacja wynalazków: nawet jeśli polska nauka wypracuje jakiś ciekawy i potrzebny wynalazek, nie zostaje on później wdrożony przez żadną firmę.

Po trzecie potrzeba wsparcia innowacji ze strony państwa - za pomocą programów, ulg i dotacji. Ten aspekt powoli się polepsza, ale jak zaznacza ekspert, potrzeba jeszcze czasu, by zauważyć efekty.

Obejrzyj też: Chmura krajowa wprowadza innowacje do polskiej gospodarki

Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service, podkreśla w rozmowie z gazetą, że w rankingu 100 najbardziej innowacyjnych europejskich uczelni jest tylko jedna szkoła z Polski: Uniwersytet Jagielloński.

Jak czytamy, Polska odstaje też od unijnej średniej pod kątem tego, ile wynoszą u nas nakłady na badania i rozwój. W 2018 roku było to zaledwie 1,2 proc. PKB, podczas gdy unijna średnia jest dwa razy wyższa.

Dlatego nie błyszczymy nie tylko w rankingu Związku Przemysłu Niemieckiego, ale też na przykład w Global Innovation Index. W tym zestawieniu jesteśmy na 39. miejscu na 127 przeanalizowanych państw. To daje nam miejsce nie tylko za Niemcami, ale także za innymi naszymi sąsiadami i krajami regionu: Czechami, Słowacją, Litwą i Estonią.

Tagi: nowe technologie, innowacje, nauka, firma, msp
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-02-2020

???Za to zakładane są u nas klasy o profilu disco polo

19-02-2020

assbo mądrym ludziom trzeba płacić porządne pieniądze ... i dać im odpowiednie warunki do pracy ... tylko tyle

19-02-2020

Majka67Niemcy niech siebie podsumuja bo spadają na dno nie idą do przodu tylko do tylu ilu Niemców żyje w ubóstwie to skandal ą oni przyjmują wszystkich i … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (137)