Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Innowacje w Polsce nadal w powijakach. Idziemy do przodu, ale bardzo powoli

137
Podziel się

Jeśli chodzi o innowacje, to w gronie 35 krajów zajmujemy dopiero 27. miejsce. Tak nas ocenił Związek Przemysłu Niemieckiego w swoim najnowszym badaniu. W poprzedniej edycji rankingu byliśmy oczko niżej. Czyli progres jest. Sęk w tym, że niezwykle powolny.

Na zdjęciu hala firmy Infinitech 3D specjalizującej się w technologii druku 3D
Na zdjęciu hala firmy Infinitech 3D specjalizującej się w technologii druku 3D (East News, Mariusz Gaczynski/East News)
bErlsIwl

W najnowszy niemieckim rankingu innowacyjności jesteśmy teraz tuż za Chinami - pisze środowa "Rzeczpospolita". Liderem zestawienia jest Szwajcaria, za nią uplasowały się Singapur, Belgia i Niemcy.

Dlaczego tak wolno idzie nam rozwój innowacyjności? Szymon Ostrowski, ekspert Haitong Banku, mówi "Rz" o trzech głównych barierach. Po pierwsze są to zbyt niskie nakłady na edukację w tych obszarach, które przynoszą wartość dodaną z punktu widzenia konkurencyjności, innowacji i patentów.

Po drugie, słabo idzie komercjalizacja wynalazków: nawet jeśli polska nauka wypracuje jakiś ciekawy i potrzebny wynalazek, nie zostaje on później wdrożony przez żadną firmę.

bErlsIwn

Po trzecie potrzeba wsparcia innowacji ze strony państwa - za pomocą programów, ulg i dotacji. Ten aspekt powoli się polepsza, ale jak zaznacza ekspert, potrzeba jeszcze czasu, by zauważyć efekty.

Zobacz także: Obejrzyj też: Chmura krajowa wprowadza innowacje do polskiej gospodarki

Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service, podkreśla w rozmowie z gazetą, że w rankingu 100 najbardziej innowacyjnych europejskich uczelni jest tylko jedna szkoła z Polski: Uniwersytet Jagielloński.

bErlsIwt

Jak czytamy, Polska odstaje też od unijnej średniej pod kątem tego, ile wynoszą u nas nakłady na badania i rozwój. W 2018 roku było to zaledwie 1,2 proc. PKB, podczas gdy unijna średnia jest dwa razy wyższa.

Dlatego nie błyszczymy nie tylko w rankingu Związku Przemysłu Niemieckiego, ale też na przykład w Global Innovation Index. W tym zestawieniu jesteśmy na 39. miejscu na 127 przeanalizowanych państw. To daje nam miejsce nie tylko za Niemcami, ale także za innymi naszymi sąsiadami i krajami regionu: Czechami, Słowacją, Litwą i Estonią.

bErlsIwO
KOMENTARZE
(137)
Mikio
rok temu
Dotacje na projekty B+R w działaniu 1.1.1 POIR to tylko dofinansowanych 20% projektów złożonych przez przedsiębiorców. Eksperci odrzucają projekty z byle powodu więc ncbr wcale nie chce finansować projektów rozwojowych polskich firm. A potem narzekanie...
paweł
rok temu
Jak masz jakiś pomysł to uciekaj z Polski najlepsza rada. Swego razu poszedłem do rzecznika patentowego ,aby mi pomógł opatentować innowacyjny produkt wysłuchał mnie i zadał pytanie czy to wynalazek pod dotacje czy prawdziwy , ja zdziwiony odpowiadam że nie przyszedłem po dotacje ale chcę ochrony mojego pomysłu na co rzecznik odpowiedział, a właściwie dał mi do zrozumienia, że on wynalazkami się nie zajmuje ale dotacjami na wynalazki . Następnie zaproponował mi że mi kogoś poleci ale zastrzegł żebym wcześniej opisał wynalazek na piśmie i każdą kartkę podpisał, poszedł z tym do notariusza żeby uwiarygodnić dokument ponieważ często rzecznicy patentowi kradną wynalazki i sprzedają cichym inwestorom . W między czasie zleciłem jednej firmie zrobienie rysunków urządzenia po pewnym czasie dowiedziałem się że już się starają o dotacje unijne na mój wynalazek problem w tym że nie mają algorytmu który steruje urządzeniem ale absolutnie to nie przeszkadza żeby dostać od naszych skorumpowanych urzędników dotację na startup.
NIE SPRAWIEDL...
rok temu
ZA WYNALEZIENIE TUSKA POWINNIŚMY SKOCZYĆ O TRZY PUNKTY
bErlsIwP
pam
rok temu
Jak nie ma pieniędzy, to nie ma innowacyjności. Badania są bardzo kosztowne.
sok
rok temu
Dlaczego Polska jest w każdej dziedzinie w ogonie Europy? Pytanie retoryczne.
...
Następna strona